אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוסטריה מגבילה לא-מחוסנים, בגרמניה שיא הנדבקים נשבר: "עוד נגמור בסגר" AP

אוסטריה מגבילה לא-מחוסנים, בגרמניה שיא הנדבקים נשבר: "עוד נגמור בסגר"

המגפה מתפשטת במהירות מדאיגה באירופה, ולא רק במזרחה: אוסטריה, שבה התחלואה מתקרבת לשיא, תאסור על לא-מחוסנים להיכנס לבתי קפה, מסעדות ואירועים גדולים. בגרמניה חוששים ממחסור במיטות הטיפול הנמרץ: "עניין של ימים". ברוסיה מחוזות מאריכים את הסגר החלקי באישור פוטין, ובארה"ב מתחילים לחסן ילדים: "רוצה כבר לחזור לשחק מלחמת כריות עם החברות"

06.11.2021, 12:54 | ynet

גרמניה דיווחה אתמול (יום ו') על שיא חדש במספר הנדבקים היומי שלה בנגיף הקורונה – יום שני ברציפות שבו היא מדווחת על שיא שכזה – ובכירים במדינה האירופית מזהירים כעת כי ללא פעולה מיידית לעצירת התפשטות הנגיף בקרב המוני גרמנים שמסרבים להתחסן, ייתכן שלא יהיה מנוס מהטלת סגר נוסף. 


קראו עוד בכלכליסט:


לפי רשויות הבריאות הגרמניות, בתוך 24 שעות אובחנו בגרמניה 37,120 נדבקים חדשים, הרבה יותר מהשיא שדווח יממה לפני כן, שעמד על 33,949 נדבקים. אותו שיא שבר את השיא הקודם שנרשם לפני קרוב לשנה, ב-18 בדצמבר 2020, אז דווח על 33,777 נדבקים. בנוסף דיווחו הרשויות כי 154 חולי קורונה מתו, ובכך עלה מספר המתים הכולל בגרמניה ל-96,346. 

בסוכנות הידיעות AP ציינו כי ייתכן שהנתונים שנספרו שלשום כוללים גם נתוני הדבקות שהדיווח עליהם התעכב במעט, ולפיכך ייתכן שהוא מעט מוגזם, אך בכל מקרה הוא מעיד על הזינוק המדאיג במדינה בימים האחרונים – כמו בעוד מדינות באירופה, שמוקד התחלואה המרכזי שלה היה עד עתה במזרח היבשת, אך כעת נראים סימנים להתפשטות גוברת של הנגיף גם במרכזה ובמערבה. 

שיעורי התחלואה בגרמניה – 169.9 נדבקים על כל 100 אלף איש – עדיין נמוכים בהשוואה למדינות אחרות, אך במערכת הבריאות שם מודאגים מאוד מסימני ההתפשטות של מה שמכונה במדינה גל רביעי, על רקע התקרבות החורף ועל רקע העובדה ששיעור ההדבקה בקרב ילדים מרקיע שחקים.

בעקבות הזינוק בתחלואה הזהירו אתמול כמה ראשי ממשלות במדינות המחוז שמהן מורכבת גרמניה כי בתי החולים במדינה מתמודדים כעת עם עומס גובר של חולים מאושפזים. "אם יידרש לנו יותר מדי זמן עכשיו (לפעול), זה ייגמר בסגר כמו בשנה שעברה", הזהיר מנהיג מדינת המחוז סקסוניה, מיקל קרטשמר. מנהיג מדינת המחוז תורינגיה, בודו ראמלוב, אמר כי מדובר ב"עניין של ימים" עד אשר לא יהיו עוד מספיק מיטות אשפוז נמרץ בבתי החולים. נכון ליום חמישי היו בגרמניה 2,503 מיטות פנויות ביחידות הטיפול הנמרץ, לעומת 3,100 מיטות פנויות בתחילת אוקטובר. 

כמו במדינות במזרחה של אירופה, גם בגרמניה מייחסים את ההתפרצות הנוכחית להמונים שמסרבים להתחסן, אם כי בגרמניה שיעורי ההתחסנות גבוהים יחסית: עד עתה שני שלישים מכלל אוכלוסייתה קיבלו לפחות מנת חיסון אחת, אך ישנם הבדלים משמעותיים בשיעורי ההתחסנות בין אזורים שונים בתוך גרמניה. לפי הרשויות, 16.2 מיליון גרמנים בני 12 ומעלה טרם התחסנו, כולל 3.2 מיליון בני 60 ויותר.

גם ההיענות לבוסטר בגרמניה אינה גבוהה במיוחד: רק כשני מיליון גרמנים קיבלו עד עתה את מנת הדחף של החיסון – הרבה פחות מהנתון שקיוו לו במערכת הבריאות. בצל הנתונים המדאיגים, שרי הבריאות של ממשלות המחוז השונות התכנסו אתמול ואישרו באופן עקרוני את הרחבת מבצע חיסוני הבוסטר לכלל האוכלוסייה. "בוסטרים אחרי חצי שנה צריכים להיות הכלל, לא החריג", אמר שר הבריאות הפדרלי של גרמניה, ינס שפאן. בית חולים בגרמניה, AP בית חולים בגרמניה | AP בית חולים בגרמניה, AP


אוסטריה נלחמת בלא-מחוסנים

חשש מנתוני התחלואה ותסכול מהיעדר היענות מספקת לחיסונים נשמעים כעת גם באוסטריה השכנה. אמש הודיע הקנצלר החדש שלה, אלכסנדר שלנברג, כי ארצו תאסור כניסה של לא-מחוסנים לבתי קפה, מסעדות, מספרות ואף לבתי מלון ולכל אירוע שבו נוכחים יותר מ-25 בני אדם.  

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס הוא הודיע כי לפני שהאיסור ייכנס לתוקף תהיה תקופת הסתגלות בת חודש, שבה גם מי שקיבל את מנת החיסון הראשונה, ועדיין לא מוגדר כמחוסן, יוכל להיכנס בכל זאת למתחמי הפנאי הללו – אך רק באמצעות תוצאה שלילית של בדיקת קורונה. לאחר תקופת ההסתגלות הזו גם עם בדיקה אסור יהיה למחוסנים במנה ראשונה בלבד להיכנס למקומות אלו. לצד מחוסנים שקיבלו את כל המנות הנדרשות, גם אוסטרים שנדבקו בנגיף והחלימו יורשו להיכנס פנימה. 

שיעורי ההדבקה באוסטריה עולים גם הם בהתמדה בימים האחרונים: אתמול דיווחו רשויות הבריאות בה על 9,388 נדבקים חדשים – קרוב מאוד לשיא של 9,586 שנרשם לפני כשנה, אז נכנסה המדינה לסגר השני שלה (מבין שלושה בסך הכול). "ההתפתחות (של המגפה) היא מדהימה, ותפוסת המיטות ביחידות הטיפול הנמרץ עולה במהירות גדולה באופן משמעותי ממה שציפינו", אמר הקנצלר שלנברג, שנכנס לתפקידו רק בחודש שעבר בעקבות חשדות לשחיתות נגד קודמו בתפקיד, סבסטיאן קורץ. וינה, צילום: רויטרס וינה | צילום: רויטרס וינה, צילום: רויטרס


המהלך החדש – אולי אחד מהמחמירים בעולם עד עתה – נועד כמובן לעודד את האוסטרים לגשת ולקבל את הזריקה: עד עתה רק כ-64% מהם קיבלו את כל מנות החיסון הנדרשות. אמנם מדובר בנתון שאינו רחוק מהממוצע של האיחוד האירופי, אך הוא מהנמוכים ביותר במערב אירופה. אוסטרים רבים מביעים הססנות לגבי קבלת חיסוני הקורונה, תופעה שאותה מעודדים פוליטיקאים מ"מפלגת החירות" מהימין הקיצוני – המפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט בווינה.


ההכרזה אמש של הממשלה האוסטרית, שמובלת על ידי השמרנים, הגיעה יום אחד בלב אחרי צעד דומה שנקטו השלטונות המקומיים בבירה וינה – שאותם מובילים אנשי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית מהשמאל. בווינה שיעור התחלואה הוא אמנם הנמוך ביותר מבין תשעת המחוזות של אוסטריה, אולם שיעור המיטות התפוסות על ידי חולי קורונה ביחידות הטיפול הנמרץ שם הוא הגבוה ביותר מבין המחוזות השונים, ועומד על 20%.

גם בצרפת נשמעת כעת דאגה בקרב מומחי הבריאות, ואתמול נמסר כי הנשיא עמנואל מקרון צפוי לשאת ביום שלישי נאום מיוחד לאומה בנוגע למצב התחלואה – וגם לתהליך השיקום מהמשבר הכלכלי שהתלווה למגפה. בצרפת מגמת העלייה בתחלואה נמשכת כבר חודש שלם, וכעת עומד ממוצע הנדבקים היומי שם על 6,200, לעומת 4,200 בתחילת אוקטובר. "המגפה תופסת תאוצה באירופה, והיבשת הופכת למוקד המגפה", אמר דובר הממשלה בפריז גבריאל אטאל, שהכריז על הנאום הצפוי של מקרון. 

כמו בגרמניה, גם בצרפת שוקלים כעת להרחיב את מבצע חיסוני הבוסטר לכלל האוכלוסייה, והגבלות מסוימות מוטלות מחדש על התושבים: ביום רביעי הודיעה הממשלה כי שוב תחול חובה לעטות מסכות בבתי ספר, ב-39 מחוזות שונים שבהם שיעורי התחלואה גבוהים. ראש הממשלה הצרפתי ז'אן קסטקס הדגיש כי מצבה של המגפה בצרפת עדיין לא חמור מאוד: "זו לא התפוצצות, אבל זה דורש דריכות גבוהה מאוד. עכשיו זה לא הזמן להוריד את ההגנות שלנו". הפגנה צרפת נגד הגבלות על לא מחוסנים, באוגוסט, צילום: AP הפגנה צרפת נגד הגבלות על לא מחוסנים, באוגוסט | צילום: AP הפגנה צרפת נגד הגבלות על לא מחוסנים, באוגוסט, צילום: AP


מוסקבה: המצב אצלנו "מתייצב"

במזרחה של היבשת המצב הוא כאמור חמור בהרבה: ברוסיה דיווחו אתמול רשויות הבריאות על עוד 1,192 חולי קורונה שמתו ביממה, מעט פחות מהשיא שנרשם שם מוקדם יותר השבוע, שעמד על 1,195 מתים ביממה. עוד 40,735 נדבקים חדשים אובחנו ביום חמישי, גם כן מעט פחות משיא הנדבקים היומי שנרשם השבוע ועומד על 40,993.

ברוסיה נתוני ההתחסנות נמוכים באופן משמעותי, ועומדים לפי הרשויות על פחות מ-40% מתוך 146 מיליון תושבי המדינה. רוסים רבים, ותושבי מדינות נוספות במזרח אירופה, מביעים חשש כבד מהתחסנות, ומומחים מעריכים כי הסיבה לכך קשורה לחוסר אמון בשלטונות שמקורו מימי המשטרים הקומוניסטיים ששלטו בעבר באזורים הללו. רוסים רבים מביעים גם חוסר אמון בחיסונים המקומיים שפיתחה רוסיה, ובראשם ספוטניק V, ומעדיפים במקומם את החיסונים המערביים. 

ההתפרצות שמסרבת לגווע ברוסיה הביאה את הנשיא ולדימיר פוטין להכריז על סגר חלקי, שבמסגרתו נדרשים מקומות העבודה להישאר סגורים ברחבי המדינה. הסגר החלקי הזה צפוי להסתיים מחר, אך פוטין אפשר לרשויות במחוזות השונים להאריך אותו, וכמה מהן כבר הודיעו שהוא יוארך בשטחן עד לסוף השבוע הבא. 

במוסקבה, שבה ההתפרצות הייתה החמורה מכול, החליטו להאריך את הסגר רק ביום אחד: ראש העיר טען כי המצב שם החל "להתייצב". עם זאת, הגבלות מסוימות ימשיכו לחול על תושבי הבירה הרוסית: מבוגרים ימשיכו להיות בסגר, ועסקים יחויבו להעסיק לפחות 30% מכוח האדם שלהם מהבית. גישה למוסדות כמו תיאטראות ומוזיאונים תוגבל, ורק למי שקיבל את כל מנות החסון הנדרשות, החלים מהנגיף או עבר בדיקת קורונה שתוצאתה שלילית יותר להיכנס אליהם. 

רוסיה מדווחת באופן רשמי על 244,447 מקרי מוות מהנגיף, אולם מדובר רק במקרים שקשורים אליו באופן ישיר. לפי שירות הסטטיסטיקה הפדרלי במדינה, מספר המתים במגפה גבוה באופן משמעותי: בדו"ח האחרון שפרסם השירות הזה צוין כי עד סוף ספטמבר נרשמו ברוסיה כ-462,000 מקרי תמותה שקשורים למגפה. 

בינתיים, בארה"ב ממשיכים לחסן ילדים בני 5 עד 11, בעקבות האישור הסופי שניתן ביום שלישי למהלך מהמרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), לאחר שניתנה לכך המלצה ממנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA). מומחי ה-FDA, נזכיר, קבעו כי החיסון של פייזר בטוח עבור ילדים ויעיל מאוד במניעת הדבקות ותחלואה בקרבם.

ילדי ארה"ב מתחסנים: "רוצה לחבק ולשחק"

ביום רביעי, דקות לאחר שראש ה-CDC ד"ר מישל וולנסקי העניקה את הגושפנקה הסופית לחיסוני הילדים, החלו כמה מרפאות בארה"ב להזריק את המנות הראשונות. אחת הילדות הראשונות שהתחסנו היא מקנזי אולסון בת ה-10, שהפשילה את שרוולה במרפאת ילדים בעיר דקאטור שבג'ורג'יה בזמן שאמה מתבוננת בה מקרוב. "אני רואה את החברים שלי, אבל לא כמו שהייתי רוצה", סיפרה מקנזי אחרי הזריקה. "אני רוצה לחבק אותם ולשחק איתם משחקים שאנחנו לא יכולים בדרך כלל לשחק", הוסיפה – וציינה כי היא מייחלת גם לחזור לשחק מלחמת כריות עם חברותיה. 

הממשל הפדרלי הבטיח שיהיו מספיק מנות חיסון עבור כל 28 מיליון הילדים בגילים 5 עד 11 בארה"ב, והן מחולקות במרפאות ילדים ובבתי חולים. בתי ספר, בתי מרקחת ומתחמים נוספים מתכננים גם הם להתחיל בחיסון ילדים בימים הקרובים. רופאי ילדים מצפים כי לפחות בשלב הראשון תירשם היענות גבוהה, אך ברשויות הבריאות מזהירים כי ייתכן מאוד שבהמשך הקצב של המבצע יתחיל לקרטע. סקר מטעם "קרן משפחת קייזר" שפורסם לאחרונה מצא כי כשני שלישים מכלל ההורים האמריקנים מעדיפים לכל הפחות לחכות עם החיסון לילדיהם, וחלקם השיבו בסקר שאין להם כל כוונה לאפשר זאת. 


חיסון ילדים לקורונה בארה"ב, AFP חיסון ילדים לקורונה בארה"ב | AFP חיסון ילדים לקורונה בארה"ב, AFP
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות