אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התקציב המתוק של ליברמן צילום: AFP

פרשנות

התקציב המתוק של ליברמן

העברת התקציב מהווה הישג משמעותי לשר האוצר אביגדור ליברמן. בשונה מקודמו, חיבק ליברמן את עובדי אגף התקציבים באוצר ולא נלחם בהם

07.11.2021, 06:00 | צבי זרחיה

האישור בסוף השבוע של תקציב המדינה וחוק ההסדרים לשנים 2022-2021 מחזיר את מדינת ישראל לשפיות ולעבודה.

קראו עוד בכלכליסט:

זאת אחרי שנה ו־10 חודשים שהמדינה פעלה בלא תקציב מאושר, אלא לפי תקציב חודשי שכבר מזמן אינו רלבנטי, בשל גחמותיו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו שערך ארבע מערכת בחירות בזו אחר זו. כמו גם בשל סירובו אשתקד לאשר תקציב מדינה דו־שנתי, מחשש שתבוצע הרוטציה שעליה הסכים, ערב הקמתה של ממשלתו הקודמת עם יו"ר כחול לבן בני גנץ.

שר האוצר לשעבר ישראל כץ. נלחם בפקידי האוצר, קובי קואנקס שר האוצר לשעבר ישראל כץ. נלחם בפקידי האוצר | קובי קואנקס שר האוצר לשעבר ישראל כץ. נלחם בפקידי האוצר, קובי קואנקס

נתניהו החזיק את תקציב המדינה והמדינה הוחזקה בקיפאון: בלי תקציב מאושר, וללא רפורמות חדשות שיניעו את גלגלי המשק, בשל חוסר יכולתם של משרדי הממשלה לבצע התקשרויות חדשות לטווח ארוך. לפיכך, אישורו של התקציב בכנסת, שהיה אמור להיות אירוע שנתי קבוע וטבעי, הפך לאירוע חריג אך משמח. מעתה יש עוד מימון לבריאות, לחינוך, לרווחה, לרשויות, לערי הפיתוח ועוד. 

לא רק האזרחים יכולים לחייך, אלא גם הפקידות הבכירה בשירות המדינה, ובראשה עובדי אגף התקציבים במשרד האוצר. בניגוד לנתניהו ולשר האוצר הקודם ישראל כץ שנלחמו בפקידים כי התעקשו לומר את האמת גם כשלא היתה נוחה לפוליטיקאים, ראש הממשלה נפתלי בנט ושר האוצר אביגדור ליברמן מחבקים את העובדים ששקדו על הכנת התקציב.

העברת התקציב מהווה הישג לליברמן, שהקדיש לילות כימים לכל שר או ח"כ כדי לשכנע וכדי להשיב לטענות. כך בין היתר שופר המתווה להעלאת גיל הפרישה לנשים, שהיווה בנוסח המקורי סדין אדום לקבוצת ח"כיות מהעבודה ומרצ. במקביל, ליברמן גם הצליח לחתום על עסקת חבילה עם ההסתדרות, ולהציג תוכנית דיור בתקווה לעצירת הזינוק במחירים. כל זאת כשהוא מנצח בדרך גם את הלוביסטים.

אך בנט, ליברמן, וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד אינם יכולים לנוח על זרי הדפנה עם אישור התקציב. עליהם להוביל את הממשלה לעשייה לאחר שנתיים של שיתוק וקיפאון. המחלוקות בין מרכיבי הקואליציה צפויים לפרוץ, אך על ראשי המפלגות לבצע את הרפורמות הכלכליות שהבטיחו, לטובת המשק והאזרחים. כדאי גם שהקואליציה תתגבר על המחלוקות מסיבה נוספת: האלטרנטיבה. שתהיה כנראה שובו לשלטון של נתניהו שהעדיף את טובתו האישית על התקציב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות