אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנט לאחר התקציב: "המשימה הבאה שלנו היא טיפול במחירי הדיור, הפקקים ויוקר המחיה" חיים צח, לע"מ

בנט לאחר התקציב: "המשימה הבאה שלנו היא טיפול במחירי הדיור, הפקקים ויוקר המחיה"

אחרי סוף שבוע של הפוגה - ראש הממשלה בנט, שר החוץ לפיד ושר האוצר ליברמן כינסו מסיבת עיתונאים שבה שיבחו זה את זה על שיתוף הפעולה בממשלה. בנט: "נקיים את הרוטציה והממשלה תשלים את ימיה". ליברמן: ממחר - ראבוטה, עבודה"

06.11.2021, 20:02 | שלמה טייטלבאום

ראש הממשלה נפתלי בנט כינס הערב (שבת) יחד עם שר האוצר אביגדור ליברמן ושר החוץ יאיר לפיד מסיבת עיתונאים ראשונה לאחר אישור תקציב המדינה בכנסת.

קראו עוד בכלכליסט:

ההצהרה המשותפת תוכננה תחילה ליום חמישי בערב, אך לבסוף בוטלה לאחר הטעות של ח"כ אמילי מואטי, שהצביעה עם האופוזיציה על אחת ההסתייגויות, מה שגרם לדיונים וההצבעות להימשך אל תוך הלילה, עד שסמוך לשעה 03:00 התקציב אושר בקריאה שלישית ברוב של 59 חברי כנסת מול 56 מתנגדים. עם אישור התקציב, ממשלת בנט-לפיד הבטיחה את המשך קיומה - והסכם הרוטציה בין השניים נותר על כנו. בנט אף הדגיש בהצהרה כי ההסכם תקף והרוטציה תתקיים". 

"בשעה טובה, התקציב לשנים 2022-2021 עבר", אמר בנט בפתח דבריו. "בכך השלמנו את המהלך המורכב של הוצאת ישראל משלוש שנים של אי יציבות. לפני פחות מחמישה חודשים הקמנו ממשלה, עברנו למדיניות של ניהול המדינה לצד הקורונה בלי סגרים, ושברנו בנחישות ותוך עמידה בלחצים את גל הדלתא. היינו הראשונים לקבל החלטה על הבוסטר, ומספיק להסתכל על הזינוק בתחלואה באירופה כדי להבין איפה אנחנו ואיפה העולם".

בנט הוסיף: "עברנו מאבטלה לתעסוקה, מצמיחה שלילית אחרי שנה כלכלית קשה מאוד בגלל המגפה ומדיניות הסגרים - לצמיחה מרשימה של יותר מ-7%. עכשיו העברנו את התקציב שמבטיח יציבות כלכלית ופוליטית. בשקט, בעקביות ובעבודה משותפת הבאנו את הספינה לחוף מבטחים". ראש הממשלה הודה לשרים שעמדו לצדו ואמר: "אני רוצה להודות לכל השותפים: ליאיר, שותף וחבר, ולשר האוצר ליברמן שעשה עבודה מעולה. הממשלה יציבה, היא תמלא את ימיה, וכעת עלינו להסתכל על שורת המשימות הארוכה שעומדת לפנינו כל אחד בתחומו ולהתחיל לעבוד. היציבות שהבאנו והעובדה שאנחנו לא במערכת בחירות חמישית היא ברכה ומתנה גדולה לישראל". ראש הממשלה ציין: "המשימה הבאה היא לנצל את היציבות ולהתמודד עם אתגרים שהוזנחו במשך שנים: מחירי הדיור, הפקקים ויוקר המחיה הידוע לשמצה".

ליברמן, בנט ולפיד במסיבת העיתונאים שלאחר התקציב, חיים צח, לע"מ ליברמן, בנט ולפיד במסיבת העיתונאים שלאחר התקציב | חיים צח, לע"מ ליברמן, בנט ולפיד במסיבת העיתונאים שלאחר התקציב, חיים צח, לע"מ

שר האוצר אביגדור ליברמן היה השני לדבר בהצהרה, ואמר: "עברתי הרבה ממשלות, ואני לא זוכר ממשלה עם רמת שיתוף פעולה בין השרים כמו הממשלה הזו. נכון שיש מדי פעם חיכוכים ועימותים, ואחד אומר והשני עונה, אבל זה לא משנה. ראיתי בתקציב את רמת שיתוף הפעולה והערבות ההדדית בין השרים וראשי המפלגות כפי שלא ראיתי אף פעם. היה תענוג לעבוד. ממחר - ראבוטה, עבודה". בנט הוסיף: "אמרנו שנביא את ישראל לשגשוג כלכלי. קיימנו וקיימנו וקיימנו, עמדנו במשימה".

שר החוץ נשאל על הכספים הקואליציוניים - שיצא נגדם בעבר - ואמר: "אם זה היה תלוי רק בי זה לא היה. היתה לי ברירה להחליט אם הכספים ילכו למפלגות ולפוליטיקאים או למרכזי חוסן וכנפיים של קרמבו. דאגתי שהתהליך יהיה שקוף". עם זאת, ליברמן ציין: "יש חוסר הבנה בכל הנוגע לתקציבים קואליציוניים. דאגנו שהכספים שדרשו הח"כים והמפלגות ייכנסו לבסיס התקציב, ולא כספים שבכל פעם יבקשו לחלק בעצמם. ברגע שזה נכנס לבסיס התקציב - המשרד הממונה מנהל את זה".

בהמשך נשאלו בנט ולפיד על סוגיית הקונסוליה האמריקאית במזרח ירושלים - וחזרו על עמדתם שהועברה גם לוושינגטון, לפיה ישראל מתנגדת לפתיחת הנציגות. "לא על הכל אנו מסכימים עם האמריקאים", אמר בנט לכתבת CNN שנכחה במסיבת העיתונאים. "אנו יודעים לנהל את חילוקי הדעות כשצריך ולא מחפשים את הדרמה והמריבה". לפיד הוסיף כי "יש שגרירות בירושלים. הריבונות בירושלים היא של מדינת ישראל". שר החוץ נשאל גם על האפשרות לפנות את 10,000 הממתינים לעלייה לישראל מאתיופיה בעקבות הקרבות - ואמר כי במשרדו בוחנים זאת בקפידה ומקיימים על כך דיונים. 

ראש הממשלה נפתלי בנט במסיבת העיתונאים לאחר העברת התקציב, חיים צח, לע"מ ראש הממשלה נפתלי בנט במסיבת העיתונאים לאחר העברת התקציב | חיים צח, לע"מ ראש הממשלה נפתלי בנט במסיבת העיתונאים לאחר העברת התקציב, חיים צח, לע"מ

בנט והשרים נשאלו על האפשרות לצרף את המפלגות החרדיות לקואליציה, וראש הממשלה אמר כי "הממשלה הזאת הולכת לתת את המתנה הכי גדולה לציבור החרדי. לראשונה אנחנו מנתקים את הקשר בין הגיוס ליציאה לעבודה, ולראשונה אנחנו מאפשרים לרבבות חרדים לצאת לעבוד בגיל 21, מה שהמדינה לא אפשרה עד כה. אנחנו מקבלים אותם בזרועות פתוחות בהכשרות המקצועיות ונשלים את הפערים שהיו במערכת החינוך. אנחנו רואים בכל האנשים רצויים. אתם חלק מהחברה הישראלית ואכפת לנו מכל משפחה חרדית. עובדה שנציגי הציבור החרדי בחרו ללכת אחרי איש אחד, במקום לדאוג לציבור. זאת בעיה שלהם, אנחנו דואגים לכם ואתם רצויים".

לפיד: מי שקילל את מיקי לוי ירד מהפסים

שר החוץ יאיר לפיד הוסיף: "מילת המפתח של הרגע הזה היא 'אחריות'. לקחנו אחריות. מה שהביא אותנו לרגע הזה הוא היכולת לגשר על פערים, לנהל משברים, לא לראות בעיניים - העיקר להגיע למטרה. לקחנו אחריות. עמדנו בהתחייבות. החזרנו את השפיות למדינת ישראל. אנחנו אנשים אחראים. אין לנו זמן לירידות בטוויטר, יש לנו מדינה לנהל. התחייבנו שנחזיר את השפיות, התחייבנו שנקים ממשלה, התחייבנו שנעביר תקציב. אנחנו עומדים בהתחייבות".

לפיד הוסיף: "לא הכל אפשר לתקן בלילה אחד, אבל שמנו פה גם את היסודות לכל מה שנטפל בו בעתיד הקרוב. הממשלה הזו תטפל ותשים כסף גם בגמלאים, בחיילים הסדירים, בדמי אבטלה לעצמאים". בלי שציין שמות מפורשים, לפיד גינה את המתקפה על יו"ר הכנסת מיקי לוי, שהגיעה בעיקר מחברי הכנסת של הליכוד: "אני לא מתכוון לריב ביום שמח, אבל היה בו דבר עצוב: הקללות וגסות הרוח כלפי יו"ר הכנסת. צרחו עליו קללות איומות רק על זה שמילא את תפקידו. אבל מי שמדבר עליו ככה ירד מהפסים. ומי שישב לידו ולא השתיק הקללה וההסתות אחראי בדיוק כמו מי שקילל".

בליכוד מסרו בתגובה להצהרה: "אחרי העברת התקציב הרע של בנט ולפיד - שמעלה מחירים, מטיל מסים ומעביר עשרות מיליארדי שקלים מאזרחי ישראל לתנועה האסלאמית - גדלים הסיכויים להפלת הממשלה. האופוזיציה המאוחדת של הימין תפיל את הממשלה המסוכנת של בנט, לפיד ורע"מ הרבה יותר מהר ממה שהם חושבים. נתניהו העביר יותר תקציבי מדינה מכל מנהיג אחר בעולם המערבי. הממשלה בהנהגתו הובילה מדיניות כלכלית מוצלחת, תוך מתן מענקים לבעלי עסקים ומובטלים, ובזכותה ישראל דורגה באחד המקומות הראשונים בעולם ביציאה מהקורונה. בנט ולפיד קיבלו מהליכוד כלכלה חזקה עם צמיחה של 7%, ובחרו להשקיע את הכסף בבזבוזים על ח"כים נורווגים ובקניית קולות מרע"מ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות