אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כלכלת הקנאביס

שר החקלאות: "יש לפרק את היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות"

כך אמר עודד פורר בשיחה עם כתב כלכליסט צבי זרחיה, בכנס כלכלת הקנאביס של כלכליסט בשיתוף IMC. לדבריו, "השוק נפתח לתחרות והקנאביס הוא חלק בלתי נפרד. במקום לעודד ייצוא, שהוא הכי חשוב בשוק הקנאביס, הקימו את 'יחידת החסימה לקנאביס רפואי'"

08.11.2021, 10:53 | מעין מנלה

"אחרי הרבה מאוד שנים בהן לא היו בשורות בחקלאות אנחנו פותחים את השוק לתחרות, ונשקיע שלושה מיליארד שקל בחמש שנים במחקר ופיתוח, התייעלות וחדשנות – והקנאביס הוא חלק בלתי נפרד מהעשייה החקלאית במדינת ישראל", כך אמר עודד פורר, שר החקלאות ופיתוח הכפר והשר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל בשיחה עם צבי זרחיה, כלכליסט במסגרת כנס הקנאביס. 


קראו עוד בכלכליסט:


פורר אמר כי יש לפרק את היחידה לקנאביס רפואי (היק"ר) במשרד הבריאות. "הנקודה הכי משמעותית לשוק הקנאביס, אם מסתכלים על הגידולים בישראל ולאן הם אמורים להיות משווקים, היא הייצוא. השוק המקומי הוא לא זה שעבורו אנחנו צריכים לגדל. יש פוטנציאל ייצוא בלתי רגיל בגלל הידע שיש במדינת ישראל, שנמצאת בחזית המחקר וחזית התעשייה. במקום לעודד את זה הקימו את 'יחידת החסימה לקנאביס רפואי', את היחידה הזאת צריך פשוט לפרק. לא יכול להיות שלוקחים תחום שיש לו פוטנציאל ייצוא בלתי רגיל ופשוט חוסמים אותו". 

פורר אמר שבממשלה הנוכחית יש הזדמנות לעשות מה שנדרש על מנת לפתוח את שוק הקנאביס. "זה התקיים בחוק ההסדרים, הורדנו חלק מהרגולציה, דווקא שר הבריאות הנוכחי הרבה יותר פתוח וקשוב לתחום הזה וצריך לזכור – העיניים שלנו נשואות למדינות אחרות ומה אפשר למכור מכאן. יש יחידות מחקר משמעותיות שכדי שישקיעו בהן צריכה להיות כאן תעשייה שמוכרת ויודעת להשתמש בידע הזה". הוא הוסיף כי דיבר עם ניצן הורוביץ, שר הבריאות במו"מ הקואליציוני על מנת שניתן יהיה לבטל את חסמי הייצוא של זרעים למדינות בהן יש היתר מבחינת התקינה המקומית. "אפשר יהיה לעשות זאת בהמשך מתוך תפיסת עולם של הורדת הרגולציה ולתת לשוק לעבוד", אמר. 


שר החקלאות עודד פורר, כנס קנאביס, צילום: אוראל כהן שר החקלאות עודד פורר, כנס קנאביס | צילום: אוראל כהן שר החקלאות עודד פורר, כנס קנאביס, צילום: אוראל כהן


על חלק מהצעדים שכבר ננקטו לקראת תעשיית הקנאביס אמר פורר, "חתמתי על חוק שייכנס להגדרה של קנאביס כאורגני אפילו שגדל על מצע, אנחנו מייצרים תקנים לחומרי ההדברה כדי להקל בתחום אבל הפירוק של היק"ר הוא הדבר העיקרי. בחוק ההסדרים עשו רפורמת ייבוא שנוגעת לתקנים בינלאומיים, יש לנו בישראל תכונה שהייתה מושרשת, שאנחנו אוהבים להמציא לעצמנו תקנים ופה צריך ללכת לאחידות לעולם המערבי מבחינת התקנים". 

לדבריו הצעדים החשובים ביותר שהממשלה נוקטת לקראת פתיחת שוק הקנאביס הם ביטול התקינה הישראלית והשקעה ממשלתית במחקר ופיתוח. "יש במכון וולקני הרבה מאוד דברים מתקדמים אבל אם אנחנו רואים את השוק הזה הופך לשוק ייצוא צריך להשקיע במו"פ. השקל הראשון יבוא מהממשלה אבל אחר כך יגיעו הרבה דולרים ממשקיעים פרטיים. 

"המדרגה הראשונה היא הורדת הרגולציה על המחקר, הייצוא והתעשייה"

על לגליזציה אמר פורר כי "שוק הקנאביס הרבה יותר מורכב מלגליזציה. יש מנעד גדול בין חסימת השוק לגמרי לבין לגליזציה מלאה. דווקא הליכה מדרגה מדרגה יותר נכונה. אם נילחם ורק נקדש את הלגליזציה המלאה לא נצליח לפרוץ את המחסומים האלה. המדרגה הראשונה היא הורדת הרגולציה על המחקר, על הייצוא, על התעשייה ועל מה היא יכולה למכור ובתחום הצריכה הפרטית צריך להתמקד במשאבים שהממשלה והמשטרה משקיעה בלרדוף אחרי המשתמש הבודד". 

על הממשלה והאיום על קיום הרוטציה אמר פורר כי "אני מאמין שתהיה רוטציה. אני מבטיח לך שיהיו עוד הקלטות והדלפות כי זו הפוליטיקה. אבל יש כאן ממשלה שהיכולת שלה לעבוד ביחד היא באמת מיוחדת. יש כאן הזדמנות חסרת תקדים להורדת רגולציה והשקעה במחקר ופיתוח צופה פני עתיד. הממשלה הייתה מוכן לשים כסף על השקעה מתוך הבנה של מה זה ייתן בעוד שנתיים ולא רק מחר בבוקר. זה ההבדל בין מדיניות כספים והעברת כספים מאשר שיטת ה'קופסאות'".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות