אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כלכלת הקנאביס

ח"כ שרן השכל במתקפה סביב חוקי הקנאביס: "הורוביץ שבוי בידי הפקידות"

בכנס כלכלת הקנאביס של כלכליסט בשיתוף IMC, תקפה בחריפות ח"כ שרן השכל ממפלגתו של גדעון סער את שר הבריאות ניצן הורוביץ. לדבריה, הדרג המקצועי במשרד הבריאות שם מקלות בגלגלי חוקי הקנאביס ואף "מתעלל בתעשייה", כדבריה, "נגמר הסיפור. אלחם כדי שהדבר הזה ייצא מהיידים שלהם"

08.11.2021, 11:48 | דורון ברויטמן, צבי זרחיה

ח"כ שרן השכל (תקווה חדשה) תקפה הבוקר (יום ב') בחריפות את התנהלות שר הבריאות ניצן הורוביץ סביב חקיקת חוקי הקנאביס. בשיחה עם כתב כלכליסט צבי זרחיה בכנס כלכלת הקנאביס של כלכליסט בשיתוף IMC, אמרה השכל: "לצערי, שר הבריאות כרגע לא מאפשר את הקמתה של אותה ועדה קבועה (לחקיקת חוקי קנאביס) הקבועה בהסכמים הקואליציוניים. אני מאמינה ששר הבריאות הבריאות ניצן הורוביץ נפל שבי בידי הפקידות במשרד שלנו, והוא מאמין שדרך אותה פקידות הוא יוכל להשיג את התיקונים. זה בלתי אפשרי". 

"הפקידות מתעללת בתעשייה הישראלית". ח"כ שרן השכל בכנס כלכלת הקנאביס, צילום: אוראל כהן "הפקידות מתעללת בתעשייה הישראלית". ח"כ שרן השכל בכנס כלכלת הקנאביס | צילום: אוראל כהן "הפקידות מתעללת בתעשייה הישראלית". ח"כ שרן השכל בכנס כלכלת הקנאביס, צילום: אוראל כהן

קראו עוד בכלכליסט:

לדברי השכל, רבים ואחרים ניסו לפעול דרך הדרג המקצועי במשרד הבריאות, "כולל יואב קיש, אדלשטיין אפילו נתניהו ניסה על מנת לשחרר את השוק ולא הצליח. יש שם פקידות עיקשת שרוצה להשאיר את הכוח בידיים שלה. אני אומרת בצער רב, לפעמים מתעללת בתעשייה הישראלית. אני מאמינה ששר הבריאות הולך שבי אחריה. זו הסיבה לצערי שוועדת הקנאביס עדיין לא קמה. נגמר הסיפור. אני אלחם כדי שהדבר הזה ייצא מהיידים שלהם".

"אנחנו צריכים לעבוד ביחד עם התעשייה כדי להתאים אותה לשוק העולמי ושיוכלו גם לייצא", המשיכה השכל שדיברה בכנס כלכלת הקנאביס שנערך בתל אביב, "יש פה מחקרים שפשוט לא נותנים להם להתפתח ולפתח עוד מוצרים. משרד הבריאות אפילו לא מאפשר להם לקחת את המחקר לחו"ל. זה משהו שהשאיר את התעשייה מאחור וזה פגע בנו. חוק הקנאביס יסדיר את הנושא הזה". 

אחת מהבטחות הבחירות האחרונות של תקווה חדשה הייתה להעביר תוך 100 ימים מהקמת הממשלה חוק להסדרת שוק הקנאביס ואי הפללה של צרכני הקנאביס. הצעת החוק נפלה לאחר התנגדות של רע"מ ומנסור עבאס. "אני לא אסתיר את האכזבה שלי", אמרה השכל, "אני יודעת מהמאבק שלי בשש השנים האחרונות שזה מורכב. כמו שפעם בשנים הקודמות נאלצתי להעזר בחברי אופוזיציה כך גם הפעם, אני נורא אופטימית ומאמינה שנמצא את הקונסטלציה להעביר את החוק. אי הפללה תעבור, לגליזציה זה תהליך יותר ארוך".

מתקפה נגד שר הבריאות ניצן הורוביץ, צילום: אלכס קולומויסקי מתקפה נגד שר הבריאות ניצן הורוביץ | צילום: אלכס קולומויסקי מתקפה נגד שר הבריאות ניצן הורוביץ, צילום: אלכס קולומויסקי

לאחרונה הכנסת אישרה בהצעה טרומית הצעת חוק שהגישה השכל להסדרת שוק הקנאביס לשימוש למטרות רפואיות ולהתיר גידול, ייצור והפצה של קנאביס, בכפוף לרישיון שיינתן על ידי משרד הבריאות. בין היתר קובעת הצעת החוק כי ניפוק של תכשיר קנאביס ייעשה על ידי רוקח במתחם מורשה בכפוף למרשם שייתן רופא מומחה. "שוק הקנאביס במדינת ישראל לצערי ממקום שהוא היה צריך להוביל את העולם כולו בין אם מדובר במחקר, פיתוח ותעשייה אנחנו פשוט משתרכים מאחור והכול בגלל רגולציה ובירוקרטיה עודפת. היום עד 30% ממחיר התרופה שלפעמים עולה גם 3,000 שקל הולכים רק לבית המרקחת. אין מוצר ואין תרופה בבית המרקחת שעושה קופה כמו ביצת הזהב של הקנאביס הרפואי. אם הם לא עושים סכום כזה על תרופות אחרות אין סיבה שהם יטילו את זה על הצרכן".

השכל, המכהנת כיו"ר ועדת החינוך של הכנסת, פנתה גם לתעשייה: "אני יודעת שבשנים האחרונות באו כל מיני אנשים ואמרו שיהיה בסדר. הוצאתם כספים על רגולציה ובירוקרטיה שאין לה שום סדר או היגיון. המטרה היא לעבוד ביחד. אפשר לעשות את זה", אמרה השכל. לדבריה ועדת הקנאביס צפויה לקום בקרוב בכנסת והיא צפויה לעמוד בראשה. "בוועדה יהיו חברים הח"כים רם שפע ובועז טופורובסקי שהם שותפים לדרך ומסייעים לנושא הזה. אנחנו נשב ביחד כל אנשי התעשייה, החולים יוזמנו לוועדה על מנת לבוא ולהשמיע את הבעיות, המוצוקות והאתגרים כדי להבין איך להטיב את החוק הזה לכלכלה הישראלית והחולים במדינת ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות