אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: רימה את באפט במאות מיליוני דולרים - ונשלח לכלא ל-30 שנה צילום: גטי

ארה"ב: רימה את באפט במאות מיליוני דולרים - ונשלח לכלא ל-30 שנה

ג'ף קרפוף ניצל את החברה שהקים עם אשתו לאספקת פאנלים סולאריים ניידים - לטובת ביצוע הונאת פונזי בהיקף של מיליארד דולר; בני הזוג השתמשו בכסף לרכישת נדל"ן יוקרתי ואוסף מכוניות יוקרה

10.11.2021, 11:57 | חדשות חוץ

ג'ף קרפוף (Jeff Carpoff), הבעלים של חברת DC Solar מקליפורניה, נידון ל-30 שנות מאסר לאחר שניהל הונאת פונזי בגובה מיליארד דולר, שהצליחה למשוך משקיעים מפורסמים, בהם חברת ברקשייר הת'וואיי של וורן באפט שהשקיעה בה 340 מיליון דולר. משקיעים נוספים כללו את שרווין-וויליאמס וחברת הביטוח פרוגרסיב קורפ.


קראו עוד בכלכליסט:


לפי הדיווח בסוכנות הידיעות בלומברג, DC Solar, סיפקה בשנים 2011-2018 פאנלים סולאריים ניידים המתוקנים על משאיות, לאירועי ספורט ופסטיבלי מוזיקה. לפי התביעה, קרפוף שיכנע משקיעים כי הם יכולים ליהנות מהטבות מס ורווחים גבוהים - באמצעות השכרת הפאנלים האלה חזרה ל-DC Solar, כדי שתחכיר אותם לחברות אחרות. בסך הכל טענה החברה כי ברשותה 17 אלף פאנלים סולאריים ניידים - אך בפועל, לפחות מחצית מהם לא היו קיימים. לפי הרשויות, הכספים של המשקיעים החדשים מימנו את ההשקעות הקודמות. 

"ג'ף קרפוף ארגן את ההונאה הפלילית הגדולה ביותר בהיסטוריה של מחוז מזרח קליפורניה", מסר התובע הכללי בפועל של ארה"ב פיליפ טלברט. 


ג ג'ף קרפוף | צילום: גטי אימג'ס ג

קרפוף (50) הודה בשנה שעברה בביצוע הונאה והלבנת הון. במקביל, אשתו פאולט (47) הודתה בהלבנת הון וקשירת קשר לביצוע פשע. גזר הדין שלה יינתן בשבוע הבא - והיא עשויה להישלח לכלא ל-15 שנה. חמישה אנשים נוספים הקשורים לחברה הודו גם כן באשמה. 

"קרפוף מתחרט מעומק הלב על שלא סגר את העסק כשהתברר ששוק הפאנלים הניידים אינו גדול מספיק", מסר בתגובה עורך דינו. "הוא התנצל פומבית על השגיאות שלו ומתכוון להמשיך ולייעץ למשקיעים המגישים תביעות נגד אנשי מקצוע שמוצאים דרכים להתעלם מהמציאות בשוק". 

הרשויות הצליחו להשיב כ-120 מיליון דולר, שיוחזרו למשקיעים,  כך לפי ההצהרה שפרסם התובע הכללי של סקרמנטו. קרפוף גם נדרש להעביר נכסים רבים לרשויות, כוללת אוסף מכוניות יוקרה שלו. מכירה פומבית של המכוניות הללו הכניסה 8.2 מיליון דולר. 

לפי הרשויות, בני הזוג השתמשו בחלק מהכספים שהרוויחו במסגרת ההונאה כדי לרכוש קבוצת בייסבול בליגה התחתונה ולהעניק חסות למירוץ המכוניות נסקאר. הם גם רכשו נדל"ן יוקרתי בקליפורניה, נבאדה, הקאריביים ומקסיקו, מינוי לשירות למטוסים פרטיים, סוויטה באצטדיון פוטבול ותכשיטים. 


הבית של ג הבית של ג'ף ופאולט קרפוף בקליפורניה | צילום: גטי אימג'ס הבית של ג


וורן באפט, צילום: בלומברג וורן באפט | צילום: בלומברג וורן באפט, צילום: בלומברג
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות