אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מניה בטוחה": המיתוג של שכונת אפקה בקרית ביאליק משפיע על הצפון כולו צילום: סנאפשוט כהן

"מניה בטוחה": המיתוג של שכונת אפקה בקרית ביאליק משפיע על הצפון כולו

בתי ספר וגנים, בתי כנסת ואולמות ספורט, מרכזי תעסוקה במרחק הליכה וכמובן מחירים אטרקטיביים – כל אלו ממתגים את נאות אפק כמוקד משיכה למגורים הרבה מעבר לגבולות הגזרה של הקריות. ראש העיר, אלי דוקורסקי: "אפקה תספק לתושבים את כל השירותים הנחוצים מבלי לצאת משכונתם"

10.11.2021, 14:26 | אור בוקר

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

קרית ביאליק עוברת מתיחת פנים מרעננת וממציאה את עצמה מחדש. מי שהוכרה כמועצה מקומית אי שם בשנת 1950 והפכה רשמית לעיר ב-1976, נמצאת בעיצומו של גידול משמעותי בהיקף האוכלוסייה המשתקף בבנייה מאסיבית ואיכותית בתחומה. תנופת הפיתוח בקרית ביאליק הנה במסגרת הסכם גג שנחתם מול רמ"י במאי 2014, לפיו ישווקו בעיר 7,253 יחידות דיור בהליך מואץ – מהלך שנועד להכפיל את כמות התושבים בעיר, המונה כיום כ-45 אלף איש. 

המתחמים החדשים בקרית ביאליק מתפרסים על פני שלוש שכונות חדשות, הבולטת בהן היא נאות אפק – הנקראת כיום אפקה ומחזיקה בנתח נכבד מאותן דירות לשיווק. בשכונה, בה נמכרו עד כה כ-1,200 יחידות דיור, יוקמו כ-4,570 יחידות דיור על שטח של כ-1,100 דונם, זאת כחלק מהרחבת העיר ממזרח לשכונת צור שלום וכביש עוקף קריות ועד נחל הנעמן.

קראו עוד בזירת הנדל"ן:

תוכנית המגורים בשכונה, ק/425, אושרה זה מכבר למתן תוקף. במקביל לבניית אלפי הדירות, הושם דגש על פיתוח תשתיות, מערכת תנועה - בכלל זה שדרוג דרכי הגישה לשכונה באמצעות גשרים ושבילי אופניים מצפון ודרום, וכן הקמת מוסדות ציבור, תוך הקפדה על שלביות ההקמה המוגדרים במסמכי התוכנית. 

פונקציה עיקרית במערך הפיתוח נוגעת להקמתם של מוסדות חינוך בשכונת אפקה, בכלל זה בית ספר מקיף שש שנתי שיכלול 48 כתות, וכן בית ספר יסודי, בית ספר לחינוך מיוחד, גנים ומעונות יום לצד מרכז קהילתי.

ראש העיר קרית ביאליק, אלי דוקורסקי , צילום: עיריית קרית ביאליק ראש העיר קרית ביאליק, אלי דוקורסקי | צילום: עיריית קרית ביאליק ראש העיר קרית ביאליק, אלי דוקורסקי , צילום: עיריית קרית ביאליק

פרויקטים לאומיים

השירותים המוניציפליים מעניקים את המענה הדרוש עבור משפחות צעירות, כאשר לצידם הפוקוס מופנה כעת לפרויקט עירוב שימושים שיוקם בהצטלבות הרחובות נעמי שמר ויגאל בשן במרכז השכונה, וירכז את כל הפעילות המסחרית והקהילתית באפקה. הפרויקט כולל 12,500 מ"ר של מסחר ותעסוקה במרכז בן ארבע קומות מעל פני הקרקע, בהן שתי קומות מסחר, שירותי רפואה ומשרדים. 

"אלפי תושבים חדשים שיגיעו לשכונה זקוקים למקומות תעסוקה. העירייה מקדמת את הרחבת אזור התעסוקה הסמוך לשכונה ב-300 דונם, בנוסף לאזור התעסוקה הקיים בו פועלים כאלף עסקים", מתגאה ראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי, ומתייחס גם לנושא השירותים הנגישים: "העירייה משקיעה רבות בקליטתם של התושבים החדשים בשכונה כבר מרגע רכישת הדירה. הקמנו למענם מרכז שירות לתושב בו ניתן לקבל את כל השירותים המוניציפליים תחת קורת גג אחת. בד בבד, עם הקמת מבני המגורים, בנינו מעונות יום, גני ילדים, בית ספר יסודי, בית כנסת ואולם ספורט, כך שהשירות שמקבלים התושבים בנאות אפק הנו זמין ואישי". 

דווקא על הרקע הזה, מדהים להיזכר בתשתיות הרעועות במקום הרבה לפני שמישהו חשב שאת מקומן תתפוס שכונת מגורים יוקרתית. "טרם שיווק הקרקעות ליזמים, נעשו עבודות תשתית בשכונת נאות אפק בהיקפים של פרויקטים לאומיים", מפרט מהנדס העיר, איגור שימנוביץ. "בוצעה החלפת קרקע, ייבוש בריכות דגים שהיו במקום והכנסת נקזים ייחודיים לתוך המצע. בנוסף, על פי דרישת העירייה, הוקם מחלף נוסף בכביש עוקף קריות - כביש 22, המחבר את השכונה לעורק תחבורה ראשי על מנת לשפר את הנגישות. השכונה שהולכת ונבנית לנגד עינינו תהיה אחת היפות לא רק בקרית ביאליק, אלא בכל אזור הקריות".

שכונת אפקה בקרית ביאליק , צילום: סנאפשוט כהן שכונת אפקה בקרית ביאליק | צילום: סנאפשוט כהן שכונת אפקה בקרית ביאליק , צילום: סנאפשוט כהן

ביקושים מבחוץ

ככל שמיתוגה של קרית ביאליק צובר תאוצה, כך גם המחירים בעיר מאמירים. על פי אתר מדלן, מחירה הממוצע של דירה עמד בשנת 2011 על כ-810 אלף שקלים, זאת לעומת 1.180 מיליון שקלים כעבור עשור – עלייה של עשרות אחוזים.

"קרית ביאליק נחשבת לטובה ואיכותית ביחס לקריות אחרות. יש בה לא מעט פרויקטים שעשויים לדחוף את המחירים בעיר כלפי מעלה ואף למשוך ביקושים מחוצה לה. יש בה רמה סוציו-אקונומית טובה ומערכת חינוך משודרגת, וזה בהחלט ניכר בביקושים המכובדים מהם נהנית העיר", אומר שמאי המקרקעין והמשפטן ארז כהן, הבעלים של חברת ז.כ מחקר וסקרים ומי שעמד בראש לשכת שמאי המקרקעין בישראל. "גם המיקום של העיר מצוין בכל הנוגע לנגישות תחבורתית, ביושבה על ציר ראשי שאף זכה לעבודות פיתוח בדמות כביש עוקף קריות מספר 22, ונהנית ממחלף גדול וכניסה נוספת מעבר לכביש 4 המסורתי. בנוסף היא נהנית מקרבה לשמורת טבע ולקריון, אחד הקניונים המוצלחים ביותר באזור". 

אשר לשכונת נאות אפק, מוסיף כהן כי "פיתוח השכונה עם בניינים גבוהים וחדשים ובהם אלפי יחידות דיור, הביא עמו רמת מחירים אטרקטיבית הנעה בין 1.6 – 2 מיליון לדירת 5 חדרים. שדרוג קרית ביאליק בכלל ונאות אפק בפרט, צפוי לגרום להגירה חיובית מהקריות האחרות ומכל אזור הצפון".     

שמאי המקרקעין ארז כהן , צילום: באדיבות ז.כ מחקר וסקרים שמאי המקרקעין ארז כהן | צילום: באדיבות ז.כ מחקר וסקרים שמאי המקרקעין ארז כהן , צילום: באדיבות ז.כ מחקר וסקרים

צמיחה פריפריאלית

אחת החברות ששותפות למתיחת הפנים המשמעותית בקרית ביאליק היא י.ח דמרי הוותיקה, שחרטה על דגלה לפני למעלה משלושה עשורים לפתח את הפריפריה. החברה אמנם צמחה והתפתחה מאז, אך ממשיכה לעבוד במרץ גם הרחק מאזורי הביקוש – מנתיבות ואשקלון בדרום וכעת כאמור גם בקריות בצפון. 

"דמרי נולדה, גדלה והתפתחה מהפריפריה. עם הקמת החברה לפני 32 שנה, החזון של הבעלים יגאל דמרי היה להוביל את ענף הנדל"ן בישראל", אומר סמנכ"ל השיווק של דמרי, אמיר כהן. "כששאלו אותו איך הוא מתכוון לעשות את זה, הוא אמר בצורה ברורה: פיתוח ויישוב הפריפריה. זה נכון שבמהלך השנים החברה הרחיבה את פעילותה בהצלחה רבה גם לאזורי הביקוש של גוש דן, אבל כמו פעם, גם היום - החזון לפיתוח ויישוב הפריפריה כולה תמיד יהיה נר לרגלינו".

האם יש אזורים נוספים בארץ שעברו את הפיתוח והצמיחה שעוברת קרית ביאליק, ודרכם ניתן ללמוד על עתיד העיר בכלל ושכונת אפקה בפרט?

"בהחלט. את מה שקורה בקרית ביאליק ובשכונת אפקה אפשר לראות בשתי שכונות דומות בפריפריה הדרומית - כרמי גת בקרית גת ועיר היין באשקלון, שנהנות מביקושים גבוהים. המגמה ברורה - עלייה בביקוש שמובילה לעליית מחירים, ולא בכדי. הקורונה הביאה לשינוי בטעם הרוכשים, הם מחפשים מרחבים ירוקים ודירות מרווחות בשכונות מתפתחות ועצמאיות, בעלות נגישות תחבורתית לעורקי תנועה מרכזיים, שינוי זה הביא  לשינוי בחלק מהרגלי העבודה ולמשיכת צעירים מוכשרים ומשפחות לערים מתפתחות בדמות הקריות, או קרית גת ואשקלון". 

עוד מוסיף אמיר כהן ביחס לעלייה החדה במחירי הדיור, כי "מחירי הנדל"ן בהחלט ממשיכים להאמיר, וכמו שזה נראה כרגע הם לא בדרך לעצירה. ניתוח של המכרזים האחרונים בהם שווקו קרקעות של המדינה, כולל בשכונת אפקה עצמה, מעידים על עליות חדות במחירי הקרקע שמשקפים את הערכת היזמים להמשך עליות המחירים ולכן הם משלמים יותר על מרכיב הקרקע, מה שמייצר בכל מכרז שיא חדש. מחירי הקרקע, העלייה בתשומות הבנייה שנובעות מהתייקרות חומרי הבנייה וקצב התחלות הבנייה שנמוך מקצב הגידול בביקושים, בהחלט מצביעים על כך שאנחנו בדרך להמשך עליית מחירים, עלייה זו מניסיון העבר תתבטא גם בעלייה בביקוש לערים המרוחקות יותר מהמרכז ובעיקר בשכונות מפותחות ונגישות תחבורתית שיודעות להעניק לתושביהן את כלל השירותים עם מינימום צורך ביציאה החוצה".

הנתונים כמובן מעודדים מאוד עבור דייריה הנוכחיים והעתידיים של שכונת אפקה בקרית ביאליק, שאיכות חייהם צפויה להשתנות לבלי הכר. "מי שרכש דירה בנאות אפק עשה את עסקת חייו והשקיע במניה בטוחה", מסכם ראש העיר דוקורסקי. "השכונה שוכנת בין שמורות הטבע עין אפק ונחל נאמן, ובסמיכות לעורקי תחבורה ראשיים. בעיר בה חינוך, תרבות וספורט הם אורח חיים, אפקה תספק בעתיד הקרוב לתושבים את כל השירותים הנחוצים להם מבלי לצאת משכונתם".

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן>> 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

עוד בזירת הנדל"ן
מומלצות וידאו
המומלצות שלנו