אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכרזי רשות המקרקעין: 313 מיליון שקל ל-180 דונם לא מתוכננים ברמלה צילום: אוראל כהן

מכרזי רשות המקרקעין: 313 מיליון שקל ל-180 דונם לא מתוכננים ברמלה

הזוכות נדרשות להשלים את תכנון המתחם תוך 7 שנים, ואז יוכלו למכור 930 דירות; זהו המכרז הגדול ביותר שנסגר עד כה לקרקע לא מתוכננת

10.11.2021, 15:22 | אמיתי גזית

נמשכת ההתעניינות במכרזים לקרקעות לא מתוכננות. בשעה האחרונה, נסגר מכרז למגרש של 180 דונם במערב רמלה שבו פוטנציאל לבניית כ-1,200 דירות. הזוכות הן י.ד בראזני ואבני דרך שישלמו 313 מיליון שקל: 165.6 מיליון סכום הזכייה בתוספת 147.7 מיליון שקל עלויות הפיתוח. 


קראו עוד בכלכליסט:


על פי תנאי המכרז, הזוכות נדרשות להשלים את תכנון המתחם תוך 7 שנים, אחר כך יקבלו את זכויות החכירה ויוכלו למכור כ-930 דירות. שאר הזכויות הן לבניית דיור מוגן ויישארו בידי רשות מקרקעי ישראל.

רשות מקרקעי ישראל הובילה בשנה אחרונה מהלך חדש במסגרתו היא מפריטה את הליכי התכנון. מגרשים קטנים יחסית שהתכנון בהם על ידי המדינה עשוי לקחת זמן רב, ויבוצע ביעילות על ידי המגזר הפרטי, בחלקם יש ריבוי בעלויות, יוצאים למכרז עוד לפני תום הליכי התכנון. היזמים שזוכים במכרזים האלה נוטלים על עצמם את הסיכון הכרוך בחוסר הוודאות שיש בהליכי תכנון, אך נהנים ממחיר קרקע נמוך יחסית ואפשרות להשבחתה. כעת יש באוויר מכרזים לבניית ויתר מ-3,000 דירות, ואין שום כוונה לעצור כאן. 

המכרז ברמלה הוא הגדול ביותר שנסגר עד עתה, לפני כן זכו בתמורה ל-118 מיליון שקל החברות חן ואיתי גינדי ותדהר במתחם לא מתוכנן בכפר יונה שבו אפשרות לבניית 170 דירות, עם פוטנציאל להוספת עוד מאות דירות אם הם יצליחו הגיע להסכמות עם בעלי זכויות נוספים במגרש.

קודם לכן חברת אביסרור זכתה בתמורה ל-165 מיליון שקל במכרז לתכנון מחדש של מתחם ברחוב זקן השומרים בפתח תקווה שבו כרגע מאושרת תוכנית לבניית 48 צמודי קרקע. אך מדיניות העירייה תאפשר בנייה של 122 דירות בבנייה רוויה, ודירות גן וגג.


אתר בנייה ברמלה, צילום: עמית שעל אתר בנייה ברמלה | צילום: עמית שעל אתר בנייה ברמלה, צילום: עמית שעל


שיתוף פעולה עם פי גלילות

מכרז מסקרן במיוחד מהסוג הזה פורסם בימים האחרונים למתחם בירושלים מדרום לשכונת הר גילה.

המתחם כולו בגודל של כ-100 דונם ויש בו פוטנציאל לבניית 1,000 דירות. הזוכה במכרז יקבל זכויות חכירה ב-33 דונם בבעלות המדינה, אך יצטרך לשתף פעולה עם בעלי זכויות אחרים: לחברת פי גלילות של תשובה היו זכויות חכירה על שטח של 57 דונם עד לשנת 2057. תשובה מכר במאי 2020 את האתרים של פי גלילות באשדוד, ירושלים, חיפה ובאר שבע ליזם יחיאל אבו בתמורה ל-720 מיליון שקל. בנוסף, כשלושה דונמים הם בחכירה של קו מוצרי דלק  - חברה בת של תש"ן .

בגלל מורכבות התכנון במגרש, הזוכה יתבקש להשלים את התכנון תוך 8 שנים, עם אפשרות להארכה לעוד שנתיים. לאחר השלמת התכנון הוא יוכל לקבל את הזכויות על הנתח של המדינה בתוכנית החדשה.

עוד מכרז מענין באוויר הוא בכניסה למתחם כורזין בגבעתיים, ברחוב בטבנקין פינת כורזין. הוא כולל אפשרות לאשר תוכנית לבניית מגדל אחד של 40 קומות - 120 דירות על פני 25 הקומות העליונות, ו-15 אלף מ"ר שטחי מסחר שיתפרסו על פני 15 קומות הראשונות.

בנוסף יש כעת מכרזים דומים ברעננה, הוד השרון ובנימינה ובקרוב יפורסמו מכרזים בחיפה, אום אל פחם, טירת כרמל, חדרה ועוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות