אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מועצת הנפט ממליצה לאשר את מכירת אחזקות דלק קידוחים בתמר לאמירויות אלבטרוס

מועצת הנפט ממליצה לאשר את מכירת אחזקות דלק קידוחים בתמר לאמירויות

אישור זה התקבל לאחר שהוועדה המייעצת לענייני ביטחון נתנה אור ירוק לעסקה. השלב הבא: אישור הממונה על התחרות. משרד האנרגיה: מתווה הגז הטבעי השיג את יעדיו

10.11.2021, 16:13 | ענת רואה

מועצת הנפט המליצה היום (ד') לממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה לאשר את העברת הזכויות במאגר הגז תמר מחברת דלק קידוחים לשתי חברות בת של חברת "מובאדלה פטרוליום" מאיחוד האמירויות. הרוכשת היא חלק מחברת ההשקעות הלאומית של איחוד האמירויות הנמצאת בבעלות הממשלה ומנהלת נכסים בהיקף של כ-230 מיליארד דולר.

דלק קידוחים מחזיקה כיום ב-22% מהחזקות בתמר, והעסקה כוללת העברה של מלוא המניות והייתה חלק ממתווה הגז שחייב את דלק קידוחים למכור את ההחזקות בתמר. דלק קידוחים מחזיקה כיום גם ב-45% ממאגר לוויתן. 

מאגר תמר, אלבטרוס מאגר תמר | אלבטרוס מאגר תמר, אלבטרוס

קראו עוד בכלכליסט:

מהאישור של מועצת הנפט ניתן להסיק כי השלב הקודם – אישורה הוועדה המייעצת לענייני ביטחון – התקבל ועבר בהצלחה. ועדה זו במשרד האוצר שהוקמה כדי לפקח על השקעות של גופים זרים בישראל ויש בה נציגות של המטה לביטחון לאומי. מועצת הנפט מצדה בוחנת בעיקר יכולות פיננסית של הרוכשת. 

במשרד האנרגיה הסבירו, כי כניסתה של חברת מובאדלה פטרוליום למשק הגז הטבעי הישראלי תתרום לפעילות ותהווה פתח לשיתופי פעולה עם חברות שנמנעו בעבר מלפעול בישראל מסיבות גיאופוליטיות. לדבריהם, נציגי החברה אף מתכוונים לפתוח סניף מקומי בישראל, ולהרחיב את הפעילות שלה בתחום האנרגיה, לרבות בתחום האנרגיה המתחדשת וכן בתחומי תעשייה וחדשנות אחרים. 

לאחר שהתקבלה המלצת הממונה על הנפט, עדיין נדרש אישור הממונה על התחרות, לפיה העסקה עומדת בתנאי מתווה הגז וכן בכפוף לאישורה בעניין ריכוזיות ענפית. לאחר שיתקבל אישור רשות התחרות יידרש האישור הסופי של הממונה על הנפט במשרד האנרגיה.

בהודעה שפרסם משרד האנרגיה נאמר כי מתווה הגז הטבעי שמסתיים השנה השיג את יעדיו. עם חיבורו הצפוי של מאגר כריש במהלך 2022, יהיו לישראל שלושה מאגרי גז טבעי נפרדים המחוברים למשק המקומי באמצעות שלוש מערכות הפקה נפרדות ובלתי תלויות, "מה שמבטיח למשק הישראלי עצמאות אנרגטית, יתירות רבה מעבר לצריכה השנתית, הפחתה דרמטית של השימוש בדלקים מזהמים יותר, כגון פחם וסולר, ואפשרות לייצא גז טבעי למדינות השכנות", כך לפי משרד האנרגיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות