אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה נגד האזרח שטרן, ותגובת השופטת: "בלדה לדו"ח המסכה, קורקינט ובורקס גבינה"

בלעדי

המדינה נגד האזרח שטרן, ותגובת השופטת: "בלדה לדו"ח המסכה, קורקינט ובורקס גבינה"

קנס של 500 שקל שקיבל גיל שטרן מרעננה בגלל אי-עטיית מסכה הוביל לפנייה משעשעת לבית המשפט: "בבוקר שטוף שמש לקחתי את בתי לגן. ביד אחת מסכה, בשנייה קורקינט של הילדה ובפי בורקס גבינה". השופטת לא נותרה אדישה: "תואיל התביעה לצפות בסרטון, ולתור אחר רמז לפתרון: שמא נקלטו במצלמת השוטר – עקבותיהם של שומשום או קצח, או סתם פירור סורר"

14.11.2021, 13:13 | עמיר קורץ

"בלדה לדו"ח, קורקינט ובורקס גבינה, והכל בעטייה של מסכת קורונה" - במילים אלה נפתחת החלטת פתקית (החלטה קצרה על גבי הבקשה עצמה) יוצאת דופן של שופטת בית משפט השלום בפתח תקווה רבקה גלט בתיק 40244-08-21 מדינת ישראל נגד שטרן. ההחלטה ניתנה בהמשך לבקשת אזרח שקיבל דו"ח בסכום של 500 שקל על אי-עטיית מסכה, והחליט לצאת למאבק משפטי לבדו. 

סיפור המעשה החל כשגיל שטרן מרעננה קיבל בדצמבר 2020 קנס משוטר ברעננה לאחר שזיהה שאינו עוטה מסכה. זה קרה בתקופה שבה עוד היתה חובת עטיית מסכות גם בשטחים פתוחים. הוא לא הסכים לשלם, בקשתו לביטול הדו"ח נדחתה, ולכן הוא ביקש להישפט. באוגוסט האחרון הגישה נגדו המדינה כתב אישום לבית המשפט בעבירה על צו בריאות הציבור בסעיף "אי-עטיית מסכה". 

במכתב ששלח לבית המשפט בשבוע שעבר ביקש שטרן, המייצג את עצמו, לבטל את הקנס ואת המשפט. לחלופין ביקש לאפשר לו לצפות בצילומי מצלמת הגוף של השוטר, וכתב עוד כי בתאריך שנקבע לדיון ישהה בחו"ל וביקש דחייה. 

גיל שטרן ומלחמתו בדו"ח על אי-עטיית מסכה,   גיל שטרן ומלחמתו בדו"ח על אי-עטיית מסכה גיל שטרן ומלחמתו בדו"ח על אי-עטיית מסכה,
מכתבו של גיל שטרן לבית המשפט, ותגובת השופטת משמאל למטה,  מכתבו של גיל שטרן לבית המשפט, ותגובת השופטת משמאל למטה מכתבו של גיל שטרן לבית המשפט, ותגובת השופטת משמאל למטה,
השופטת רבקה גלט, צילום: אתר בתי המשפט השופטת רבקה גלט | צילום: אתר בתי המשפט השופטת רבקה גלט, צילום: אתר בתי המשפט

מכתבו לבית המשפט היה ציורי במיוחד ומלא בחרוזים: "בבוקר שטוף שמש נחמד לקחתי את בתי הקטנה לגן. ביד אחת מסכה, בשנייה קורקינט של הילדה ובפי בורקס גבינה. פחות מ-50 מטר מהבניין בדרך אל הגן - כאשר השביל ריק ללא אנשים ובחוץ שקט דממה, הגיח שוטר מרחוק וניסה לעשות מהומה. בתי הקטנה מאוד נבהלה. היא פתאום ראתה את אביה כפושע נורא! הסברתי לשוטר שלא סיכנתי אף אחד. אפשר לראות במצלמה באמת שהיינו לבד! אך מכיוון שהשוטר היה נטול עבודה כי באמת היה בחוץ שקט דממה, הוא שכח באמת מה מטרת המסכה. כשביקשתי ממנו להפעיל שיקול דעת ולהסתפק באזהרה (הרי לא סיכנתי אף אחד ובידי היתה מסכה ובפי בורקס גבינה) הוא החליט שאני אהיה הקורבן התורן ושלח את ידו לפנקס המכוון, ובום! מבוקר נחמד שהתחיל, לקנס של 500 שקלים מבחיל. ברצוני לבקש את ביטול הקנס וגם את המשפט, הרי בחוץ עבריינים ופושעים, וחבל על זמנם היקר של כל האנשים החשובים". 

האכיפה בימי שיא הקורונה הגיעה לפתחו של בית המשפט, צילום: דוברות משטרת ישראל האכיפה בימי שיא הקורונה הגיעה לפתחו של בית המשפט | צילום: דוברות משטרת ישראל האכיפה בימי שיא הקורונה הגיעה לפתחו של בית המשפט, צילום: דוברות משטרת ישראל

השופטת רבקה גלט היתה כנראה משועשעת מהפנייה המאוד לא-שגרתית שקיבלה בתיק, ואתמול נתנה החלטה קצרה בצירוף חרוזים משעשעים משלה: "בלדה לדו"ח, קורקינט ובורקס גבינה, והכל בעטייה של מסכת קורונה. תואיל התביעה לצפות בסרטון, ולתור אחר רמז לפתרון: שמא נקלטו במצלמת השוטר – עקבותיהם של שומשום או קצח, או סתם פירור סורר... ושמא הופרה דממת הבוקר (טרם הקנס 'המבחיל') בקול פצפוץ פריך של בצק עלים מהביל". 

השופטת ציינה כי לצורך הבדיקה והעברת חומר החקירה לעיון הנאשם, "יידחה הדיון עד שובו מארצות הים", וקבעה את מועד המשפט לחודש מרץ הקרוב. 

שטרן שמע על החלטת השופטת לבקשתו לראשונה מ"כלכליסט", והנימה המשועשעת של השופטת מצאה חן בעיניו: "עוד לא קיבלתי את החלטת השופטת. יפה שהיא ענתה לי ככה בחרוזים. הגשתי ערעור על הקנס שקיבלתי משוטר משועמם ולא קיבלו אותו, אז ביקשתי להישפט. מדהים אותי שכעת ארבעה אנשים מטעם המדינה הולכים לבזבז את זמנם על קנס של 500 שקל על אי עטיית מסכה של אדם שהיה לבד ברחוב. אני מקווה שהשופטת תבין את האבסורד".   

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות