אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היקף המשכנתאות באוקטובר - 10.7 מיליארד שקל; משקל הפריים קפץ צילום: אוראל כהן

היקף המשכנתאות באוקטובר - 10.7 מיליארד שקל; משקל הפריים קפץ

הריבית הכוללת הממוצעת על משכנתאות עומדת על 2.16% בלבד, לעומת 2.40% לפני שנה - תוצאה, בין היתר, של ביטול המגבלה על ריבית הפריים, שחלקה בזו הכוללת עלה בשנה האחרונה ב-8%. בינתיים משקי הבית מגדילים את היקף ההתחייבויות שלהם: תקופת הפירעון הממוצעת של המשכנתא מתארכת, ונתון שיא נרשם בסעיף "הלוואות שלא לדיור"

15.11.2021, 12:49 | שלמה טייטלבאום

היקף המשכנתאות שחולקו באוקטובר עמד על 10.7 מיליארד שקל, עלייה של 74% לעומת המשכנתאות שנלקחו באוקטובר 2020. מתחילת השנה נלקחו משכנתאות בהיקף של 93 מיליארד שקל, לעומת כ-63 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד - עלייה של 48%; כך עולה מנתוני בנק ישראל שפורסמו היום (ב').

קראו עוד בכלכליסט:

הנתונים הללו - ובעיקר ההשוואה לשנת 2020 - מלמדים על המשך הרתיחה של שוק הדיור. רתיחה זו הגיעה לשיא בחודשי הקיץ, שבהם שוק המשכנתאות עקף את רף ה-11.5  מיליארד שקל מדי חודש. הירידה בחודש אוקטובר נובעת מסיבות של עונתיות - אנשים נוטים לקנות דירות בחודשי הקיץ יותר מאשר בחודשי החורף.

 ,   ,

צעד משתלם: חלק הפריים בריבית גדל

הרתיחה הנוכחית בשוק הדיור חריגה גם במונחי "משבר הדיור" הישראלי, ומוסברת על ידי ירידת הריבית למשכנתאות. כך הריבית הכוללת הממוצעת על משכנתאות עומדת על 2.16% בלבד, כאשר רק לפני שנה הריבית היתה גבוהה בכמעט רבע אחוז ועמדה על 2.40%. 

הריביות הנמוכות הללו, שהופכות את המשכנתא לכדאית יותר, הן גם תוצאה של הצעד שבנק ישראל קידם בתחילת השנה - של ביטול מגבלת ריבית הפריים. עד להחלטת בנק ישראל, חלק הפריים היה מוגבל ל-33%, וכעת בנק ישראל מאפשר לקחת הלוואה בריבית פריים של 66%. כך חלק הפריים עלה בשנה האחרונה ב-8%, מרמה של 29% לרמה של 37%, והוא הגורם העיקרי לירידת הריבית הכוללת על המשכנתא. 

עם זאת, ניתן לראות כי הבנקים מפצים על ביטול מגבלת הפריים, כאשר שיעור ריבית הפריים נמצא במגמת עלייה עקבית במהלך השנה האחרונה - מרמה של 1.18% בדצמבר 2020 לרמה של 1.39% באוקטובר האחרון. הסבר אחר לעלייה הזו הוא שבדצמבר נוהגים הבנקים להוזיל ריביות, כדי לסגור חזק את השנה עם חלוקה של הרבה משכנתאות.

בנייה למגורים, צילום: עמית שעל בנייה למגורים | צילום: עמית שעל בנייה למגורים, צילום: עמית שעל

משקי הבית מגדילים את ההתחייבויות שלהם

מהנתונים עולה עוד כי תקופת הפירעון של המשכנתא מתארכת. כך החזר משכנתאות שנלקחו באוקטובר האחרון יסתיים בממוצע רק בעוד 24.3 שנים; בשלושת החודשים האחרונים עמד ממוצע אורך תקופת החזרי המשכנתא על 24 שנה - שיא של כל הזמנים. לשם השוואה, ב-2020 עמד הנתון הזה על 23.1 שנים, וב-2019 על 22.6 שנים. 

ביטוי נוסף לעלייה בהיקף ההתחייבויות של משקי הבית ניתן למצוא בסעיף "הלוואות שלא לדיור" - עם נתון שיא של 602 מיליון שקל באוקטובר. יועצי משכנתאות אמרו בנושא ל"כלכליסט" כי רבות מההלוואות הללו משמשות למעשה כהון עצמי לרכישת דירה. גם נתון זה מלמד על הבערה בשוק הדיור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות