אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תמו ימי הצ'ופרים לסוכני ביטוח? ברקת: "לא יקבלו טובות הנאה מעבר לשכר"   צילום: עמית שעל

תמו ימי הצ'ופרים לסוכני ביטוח? ברקת: "לא יקבלו טובות הנאה מעבר לשכר"

רשות שוק ההון הודיעה כי "למוסדיים לא יתאפשר להעניק לסוכני ביטוח טיסות לחו"ל" - הרפורמה בשיטת התגמול לסוכנים נדרשת עוד לאישור הכנסת

16.11.2021, 15:09 | אלמוג עזר

לא עוד צ'ופרים של כרטיסי טיסה לסוכני ביטוח - אחת ההטבות היותר מוכרות שקיבלו הסוכנים מחברות ביטוח ומגופים מוסדיים. רשות שוק ההון הודיעה היום כי היא אוסרת על המשך הנוהג הבעייתי. "למוסדיים לא יתאפשר להעניק לסוכני ביטוח טיסות לחו"ל כחלק מהטבות לעידוד מכירת ביטוח", הבהיר ראש הרשות משה ברקת. 

"אם חברת ביטוח רוצה לשלוח את הסוכנים שאיתה היא עובדת לחו"ל, היא צריכה לשלוח את כל הסוכנים לאותו מקום כדי לא לפגוע בשיקול הדעת של הסוכן. אנחנו יודעים שהתרחיש הזה לא קורה, ולכן אנחנו רוצים לעצור אותו. לא תהיה שום טובת הנאה מעבר לשכר - טובות הנאה דיפרנציאליות לא יכולות לעבוד", אמר ברקת. 

בחודש שעבר חשף "כלכליסט" את פרטי ההטבות יקרות הערך שמעניקים הגופים המוסדיים לסוכנים, כולל יעדי הטיסות שנבחרו בחלוקה לפי חברה. 

תחום הגמל הוא מהתחרותיים ביותר בעולם החיסכון. חברות הביטוח ובתי ההשקעות נאבקים על עוגה של טריליון שקל, שכוללת שלושה אפיקים — קופות גמל, קרנות השתלמות וקרנות פנסיה. בניסיון להגדיל נתחי שוק, הגופים המוסדיים נוהגים להציע לסוכני הביטוח מדי שנה, לקראת סופה, שלל הטבות שמטרתן אחת, לגרום להם להעביר אליהם לקוחות מהמתחרים ולגייס לקוחות חדשים. במסגרת המאמצים מקבלים הסוכנים הטבה בדמות טיולים לשלל יעדים אקזוטיים מסביב לעולם. מדובר בהתנהלות שגוררת חילוקי דעות בנוגע לכשרותה, מאחר שהיא משבשת את האובייקטיביות בקבלת ההחלטות של סוכן הביטוח. 

הדרך בה מתכוון ברקת לעצור את מתן הטיולים היא על ידי אימוץ של רפורמת הסוכן האובייקטיבי. במסגרת הרפורמה סוכני ביטוח יחולקו לשניים - "קשור" ו"אובייקטיבי". סוכן קשור עובד עם מספר חברות מצומצם ומייצג בעיקר את אינטרס החברה איתה הוא עובד. סוכן אובייקטיבי הוא סוכן שיעבוד עם מספר רב של חברות, והוא צפוי לקבל מהן את אותה עמלה, וללא תמריצים נוספים. משה ברקת, צילום: עמית שעל משה ברקת | צילום: עמית שעל משה ברקת, צילום: עמית שעלהרפורמה עדיין דורשת חקיקה בכנסת. ההערכות בענף הן כי הרשות תתקשה להעביר את הרפורמה במבנה הנוכחי שלה בשל הכוח הפוליטי שמחזיקים סוכני הביטוח בחלק מהמפלגות. בנושא זה מסר ברקת: "אנחנו זוכים לתמיכה מלאה של משרד האוצר בהעברת הרפורמה". 

המוסדיים ישקיעו ב-ESG

דבריו של ברקת נאמרו במסיבת עיתונאים שנערכה לאחר הגשת הדו"ח של הרשות לשנת 2020 לשר האוצר אביגדור ליברמן. במסגרת מסיבת העיתונאים חשף ברקת גם כי בקרוב המוסדיים יחויבו לקחת בחשבון דירוג ESG בהשקעות שלהם. 

השקעות ESG נחשבות אחראיות ומעודדות יצירה של נורמות עסקיות המיטיבות עם הסביבה, החברה והעובדים - כאלה הלוקחות בחשבון שיקולים של רווחה חברתית, בנוסף לשיקולי הרווח הכלכלי. הביקורת על השקעה זו מצד המוסדיים נוגעת לכך שמדובר במתודה לא ברורה מספיק מבחינה פיננסית, ושחלק ממניות אלו זוכות לתמחור יתר בדיוק בגלל הרצון של הרגולטורים שהמוסדיים ישקיעו בהן. 

ברקת הבהיר כי "לא מדובר במסלולים מיוחדים, אלא בדרישה של בדיקת כל השקעה בחברה תחת האינדיקציות של ESG. החוזר אמור לצאת השבוע, והמוסדיים ייאלצו לאמץ אותו בתוך זמן קצר". 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות