אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת תיאום המחירים: איתן יוחננוף זומן לחקירה צילום: עמית שעל

פרשת תיאום המחירים: איתן יוחננוף זומן לחקירה

המנכ"ל ומבעלי השליטה ברשת יוחננוף צפוי להיחקר במשרדי רשות התחרות במהלך השבוע; הוא האחרון, נכון לעכשיו, בשורה של בכירים בענף המזון שנחקרו בעקבות מסרים שהעבירו בראיונות לתקשורת ובדיווחים לבורסה, בנוגע לצפי לעליות מחירים

16.11.2021, 18:16 | נורית קדוש

חקירת תיאום המחירים בענף המזון של רשות התחרות מתרחבת: איתן יוחננוף, המנכ"ל ומבעלי השליטה ברשת יוחננוף, זומן לחקירה במשרדי הרשות, שאמורה להתקיים במהלך השבוע.

יוחננוף הכריז בשבוע שעבר, לאחר שהחקירה של הרשות הפכה לגלויה, על מהלך של הוזלת עשרות מוצרים מקטגוריות שונות בשיעור של כ-10% בממוצע. זאת, לאחר שבשבועות האחרונים אמר בראיונות לכלי תקשורת כי אין גוף שיכול לספוג ולממן עליות מחירים, אבל הוא ידרוש מספקים שמעלים, כי כשמחירי השילוח ירדו - יורידו מחירים לצרכן בהתאם.

קראו עוד בכלכליסט:

זימונו של יוחננוף לחקירה הוא המשך של שורת נחקרים שזומנו למשרדי הרשות בשבוע שעבר. זאת, בהמשך לפשיטת חוקרי רשות התחרות על משרדי שופרסל, תפיסת מחשבים ומסמכים וחקירת המנכ"ל איציק אברכהן. במקביל, פשטו חוקרי הרשות על משרדי שטראוס, חקרו את המנכ"ל גיורא בר דעה, נושאי משרה בכירים ועובדים נוספים. לאחר מכן, זימנה הרשות לחקירה את נעם וימן, מנכ"ל חברת דיפלומט, רמי לוי, בעל השליטה ומנכ"ל רשת שיווק השקמה, אייל רביד, מנכל ומבעלי השליטה ברשת ויקטורי, אריה בוים, מבעלי רשת אושר עד ולפחות בכיר בחברת המזון יוניליוור.

המשותף לכל הנחקרים הוא מסרים שהעבירו בראיונות לתקשורת ובדיווחים לבורסה, בנוגע לצפי לעליות מחירים בענף המזון. בראיון לכלכליסט לפני כשבועיים אמר בוים: "צונאמי זו מילה גדולה אבל מרגישים את הלחצים. קוראים לזה אינפלציה. העובדות הן שעלויות הגלם וההובלה מתייקרות. כל מה שמגיע דרך הים יתייקר אני מניח". 

בדבריו התייחס בוים לפוסט שפרסם ימים ספורים קודם לכן אייל רביד, בו התריע מפני צונאמי של התייקרויות בשוק המזון. רביד כתב: ״את הדברים האלה צריך לכתוב בצורה מפורשת כדי שאף אחד לא יגיד שלא ידע. ימים קשים לפנינו, אפשר להגיד שלפנינו ממש צונאמי של עליות מחירים״. הדברים של רביד נכתבו בסמוך לראיונות שנתן איציק אברכהן, בהם ציין כי בשנה וחצי האחרונות לא קיבל בקשות להעלאות מחירים מצד ספקים גדולים, אבל ספקים קטנים ובינוניים שביקשו העלאה - קיבלו.

איתן יוחננוף, צילום: עמית שעל איתן יוחננוף | צילום: עמית שעל איתן יוחננוף, צילום: עמית שעל

מי שהקדימו לבשר על צפי להתייקרויות היו שטראוס ודיפלומט, שציינו בדוחותיה לרבעון השני כי הן בוחנות העלאת מחירים.

מיכל כהן ממלאת מקום הממונה על ההגבלים, אמרה בשבוע שעבר: "אנו מדברים על חקירה פלילית, פרי של הכנה מאומצת שהתחילה לפני שהדיון נקבע, נעשית ותיעשה גם מחר וגם מחרתיים. אני לא מתכוונת לומר מהם החשדות ומה נחקר, כי כל מילה שאגיד עלולה לשבש את החקירה. נעשות פה פעולות, תנו לנו את הזמן. כשנוכל להגיד נגיד".

כהן הוסיפה כי שוק המזון, מוצרי הצריכה והטואלטיקה נמצא בראש סדרי העדיפות של הרשות. "אין פה שום היסוס ויש פה צורך באכיפה נוקשה ואפקטיבית. אני מעוניינת להציע הצעות חוק להגברת התחרות ולא נהסס להפעיל את כל האמצעים להגברת התחרות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות