אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: לאורך שנים, מנכ"ל אקטיוויז'ן בליזארד נתן יד להטרדות המיניות בחברה צילום: בלומברג

גיימריסט

דיווח: לאורך שנים, מנכ"ל אקטיוויז'ן בליזארד נתן יד להטרדות המיניות בחברה

תחקיר ה"וול סטריט ג'ורנל" חושף כי המנכ"ל, בובי קוטיק, ידע וטייח מקרי אונס והטרדה מינית בחברת הגיימינג - כל זאת על רקע תביעת ענק נגד אקטיוויז'ן בליזארד בגין תרבות של הטרדות ואפליה. שדולת עובדי החברה דרשה כי קוטיק יעזוב את תפקידו, אך הדירקטוריון פרסם תמיכה בלתי מסויגת בו

17.11.2021, 15:21 | עירד עצמון שמאייר

מנכ"ל אקטיוויז'ן בליזארד (Activision Blizzard), בובי קוטיק (Bobby Kotick), היה מודע לטענות בדבר הטרדה מינית שעלו בחברה לאורך השנים - כך עולה מדיווח מאת ה"וול סטריט ג'ורנל". יתרה מכך, קוטיק עצמו התעמר בעובדותיו ובעובדיו. הדיווח שופך אור על טענות חדשות, שאינן כלולות בתביעה הדרמטית שהגישה מדינת קליפורניה נגד החברה בחודש יולי. בכתב התביעה, אקטיוויז'ן בליזארד הואשמה בטיפוח תרבות ארגונית של "הטרדה מינית תמידית" ואפליה מגדרית. הכתבה של ה"ג'ורנל" מצביעה על כך שהדג מסריח מהראש.

קראו עוד בכלכליסט:

במקרה אחד, המתואר בתחקיר, נודע לקוטיק על כך שעובדת לשעבר באחד מאולפני אקטיוויז'ן טענה כי נאנסה על ידי המנהל שלה. אך המנכ"ל הסתיר את המידע מפני דירקטוריון החברה ולא דיווח להם על הסכם הפשרה שנחתם עם העובדת. עוד נטען בכתבה כי בשנת 2006, "אחת מעוזרותיו של קוטיק התלוננה כי הטריד אותה, בין היתר בכך ששלח לה הודעה קולית, בה איים להרוג אותה. על פי אנשים המעורים בעניין, השניים חתמו על פשרה מחוץ לבית המשפט".

אקטיוויז'ן בליזארד היא אחת מחברות הגיימינג הגדולות בעולם, שפיתחה כמה ממשחקי המחשב הפופולריים ביותר בכל הזמנים, בראשם משחק התפקידים רב-המשתתפים "וורלד אוף וורקאפט" (World of Warcraft), משחק היריות "אוברווץ'" (Overwatch) - וכן סדרת משחקי "דיבאלו" (Diablo). החברה נסחרת כיום בניו יורק לפי שווי של 52 מיליארד דולר. החברה הכניסה בשנה שעברה 8.1 מיליארד דולר.

משרדי אקטיוויז משרדי אקטיוויז'ן בליזארד | Activision Blizzard משרדי אקטיוויז

ב-2007, קוטיק נתבע על ידי דיילת במטוס פרטי שהוא היה אחד משני בעליו. הדיילת טענה כי הטייס הטריד אותה מינית, ולאחר שהתלוננה באוזני הבעלים האחרים - קוטיק פיטר אותה. על פי הדיווח, קוטיק פנה אל הדיילת ופרקליטיה ואמר, "אני הולך להשמיד אותך". דובר מטעמו מכחיש כי אמר זאת. שנה לאחר מכן, הצדדים הגיעו לפשרה - על פי החלטת בוררות, שילם קוטיק 200 אלף דולר לדיילת. הדובר של מנכ"ל אקטיוויז'ן בליזארד מסר כי לא ייתכן שקוטיק פיטר אותה מתוך נקם, משום שהיא לא התלוננה ישירות בפניו.

עוד דווח כי לכאורה, קוטיק הוא זה שניסח מכתב שהופץ לכלל עובדי החברה, ונחתם על ידי פרנסס טאונסנד (Frances Townsend), סמנכ"לית הרגולציה של אקטיוויז'ן בליזארד. במכתב, שעורר תגובות נזעמות מצד העובדים, נטען כי התביעה נגד החברה "מציגה תמונה מעוותת ושקרית של החברה שלנו". במכתב אחר, עליו חתם קוטיק עצמו, הוא התנצל על המכתב שלכאורה נכתב על ידי טאונסנד ואמר, "התגובה הראשונית שלנו לחששותיכם הייתה - בכנות - חסרת רגישות".

ג ג'ן אוניל, המנכ"לית-שותפה לשעבר של בליזארד | Activision Blizzard ג

ה"וול סטריט ג'ורנל" אף חשף מידע על אודות ג'ן אוניל (Jen Oneal), שפרשה באחרונה מהנהגת בליזארד - שלושה חודשים בלבד לאחר שמונתה לתפקיד לצד מייק איברה (Mike Yberra). כפי שמתואר בדיווח, חודש בלבד לאחר מינוייה לראש החברה, אוניל כתבה דוא"ל למחלקה המשפטית של בליזארד, בו טענה כי הוטרדה וכי שכרה נמוך משל איברה. כבר אז, היא הצהירה על כוונתה להתפטר. אלו רק חלק מהטענות העולות מתוך התחקיר.

מאקטיוויז'ן בליזארד נמסר בתגובה: "אנחנו מאוכזבים מהדיווח של ה'וול סטריט ג'ורנל', המציג תמונה מטעה של אקטיוויז'ן בליזארד ושל המנכ"ל שלנו. ננקטו צעדים כאשר התנהגות בלתי-הולמת הובאה לידיעתו. רצוננו להשתפר הוא מה שמייחד את החברה שלנו. לכן, בהוראת מר קוטיק, ערכנו שיפורים משמעותיים, הכוללים מדיניות אפס-סובלנות להתנהגות בלתי-נאותה. אנחנו לא נחדול עד שיהיה לנו את מקום העבודה הטוב ביותר עבור הצוות שלנו". 

שעות לאחר פרסום הכתבה, חבר המנהלים של התאגיד הודיע על גיבוי קוטיק: "דירקטוריון החברה נותר מחויב לכך שאקטיוויז'ן בליזארד תהפוך לחברה המזמינה והמכילה ביותר בתעשייה. בהנהגתו של בובי קוטיק, החברה כבר מטמיעה שינויים, בהם מדיניות אפס-סובלנות, מחויבות להגדלת שיעור הנשים ואנשים א-בינאריים בכוח העבודה שלנו, והשקעות בהאצת הזדמנויות עבודה לאוכלוסייה מגוונת. חבר המנהלים בוטח בהנהגתו של בובי קוטיק, במחויבותו וביכולתו להגשים את המטרות הללו".

בתגובה על הדיווח, שדולת עובדי אקטיוויז'ן בליזארד ("ABetterABK"), הודיעה: "לא נשקוט עד שבובי קוטיק יוחלף כמנכ"ל". השדולה אף ארגנה אתמול (ג') שביתת עובדים במחאה, בה השתתפו, על פי דיווח באתר "קוטאקו" (Kotaku), כמאה איש.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות