אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוף טוב לדרמה בטורקיה: בני הזוג אוקנין שוחררו ממעצר וחזרו הביתה צילום: משרד החוץ

סוף טוב לדרמה בטורקיה: בני הזוג אוקנין שוחררו ממעצר וחזרו הביתה

רה"מ בנט ושר החוץ לפיד הודיעו כי השניים שוחררו תשעה ימים לאחר שנעצרו: "מודים לארדואן על שיתוף הפעולה". מעט אחרי השעה 6 בבוקר הם נחתו בישראל והודו "לכל עם ישראל". בתה של נטלי: "אנחנו בעננים, יש לנו מדינה מופלאה". פרטי המבצע החשאי לשחרורם: ההקלטה מהכלא - פעולת הסחה

18.11.2021, 07:37 | כתבי ynet

הדרמה באיסטנבול הסתיימה אחרי תשעה ימים, ובסוף טוב: ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד הודיעו הלילה (בין רביעי לחמישי) כי בני הזוג מורדי ונטלי אוקנין, שנעצרו בטורקיה לפני תשעה ימים לאחר שצילמו את ארמונו של הנשיא ארדואן, שוחררו ממעצר. 

הבוקר, מעט אחרי השעה 6, הם נחתו בישראל והתחבקו עם בני המשפחה. "אנחנו מודים לנשיא, ראש הממשלה, ליאיר לפיד, לכל חברי המשרד החוץ ולכל עם ישראל", אמרו עם החזרה לארץ. בבית במודיעין, שם חיכו להם בני המשפחה, אירעה התפרצות שמחה בעת הידיעה על הנחיתה בנתב"ג.

קראו עוד בכלכליסט:

בהודעתם הודו בנט ולפיד לנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן וממשלתו על "שיתוף הפעולה". השניים נעצרו בטורקיה בחשד לריגול מדיני וצבאי, בשל צילום תמים של מעון הנשיא. 

ראש הממשלה ושר החוץ הודו גם למשפחת אוקנין על "עמידה איתנה במצב המורכב ועל שיתוף פעולה פתוח וחם עם משרד החוץ". בהודעת משרד החוץ ציינו גם את הנשיא יצחק הרצוג שפעל למען השבתם הביתה. את דרכם ארצה עושים בני הזוג במטוס פרטי עם צוות של משרד החוץ. 

זמן קצר לאחר מכן, משרד החוץ פרסם תמונה ראשונה של בני הזוג לאחר שחרורם ממעצר מהמטוס הפרטי יחד עם אנשי משרד החוץ, רינה דג'רסי-דביר, ראש החטיבה הקונסולרית וחיים לוי, ראש חטיבת משאבי אנוש פנים. הם לא צפויים לעבור באולם מקבלי הפנים וייסעו ישירות לביתם שבמודיעין. 

בתה של נטלי, שירז, הגיבה על ההחלטה לשחרר את אמה ואת בן זוגה: "אנחנו בשיא ההתרגשות שלנו. אנחנו בלי מילים כאן, אנחנו בעננים, אני רק רוצה להודות למדינה המופלאה שלנו שעשתה את הכל והייתה איתנו כל הזמן. תודה לטורקים ששחררו אותם. תודה לכל מי שעמד והיה לידנו, אנחנו בלי מילים כל כך מתרגשים ומחכים להם פה".

בני הזוג מורדי ונטלי אוקנין עם אנשי משרד החוץ, צילום: משרד החוץ בני הזוג מורדי ונטלי אוקנין עם אנשי משרד החוץ | צילום: משרד החוץ בני הזוג מורדי ונטלי אוקנין עם אנשי משרד החוץ, צילום: משרד החוץ

השחרור של בני הזוג אוקנין התאפשר בזכות מגעים שקטים שנוהלו בשני צירים מקבילים - המוסד ומשרד החוץ. ישראל לא נדרשה לתת דבר מסויים בתמורה. אך ההערכה היא שבעקבות המחווה הטורקית תהיה גם מחווה ישראלית. ייתכן כי טורקיה, שהייתה מעוניינת בהידברות עם ישראל, כעת תזכה לה. יש להניח שבזמן הקרוב יתקיימו גם שיחות בין מנהיגי שתי המדינות שבהן יודו לארדואן על ההחלטה הטורקית לשחרר את בני הזוג אוקנין.

המבצע החשאי שהוביל לשחרור: בני המשפחה עודכנו אתמול

המבצע לשחרורם נוהל תחת עלטה כבדה של חשאיות, גם מבחינת רשויות הכליאה והחקירה באיסטנבול, עם יציאתם ממתקני הכליאה והטסתם באמצע הלילה לישראל. גורמים מעורבים רבים לא עודכנו על ההתפתחות הדרמטית עד לרגע עליית בני הזוג למטוס משרד החוץ.

שר החוץ לפיד עדכן את בני המשפחה על שחרורם כבר אתמול אחר הצהריים בשעה 16:40. ההערכה הייתה שאם יפורסם ולו רמז, בני הזוג לא יעלו לטיסה. במקביל, בחלוף כמה שעות ובתיאום, הופצה ההקלטה של נטלי מהכלא, במה שנראה כפעולת הסחה להבטחת שחרור השניים. "אני חזקה, אם אתם חזקים, אני חזקה", נשמעת נטלי בשיחה שבה השתתפו בין היתר שתי הבנות, שירז ושובל, שאחת מהן משיבה לה: "אמא, אנחנו חזקים בשבילך. אני נשבעת לך אני עוזרת בהכול, כולם פה עוזרים". 

בשיחה הבטיחו הבנות כי "עושים הכול כדי להוציא" את אמם מהכלא הטורקי, ואחת מבני המשפחה הדגישה בפני אוקנין כי הדרגים הבכירים ביותר בארץ מעורבים במגעים לשחרור בני הזוג, וכי גם בנט וגם הנשיא הרצוג שוחחו עם בני המשפחה. בני הזוג שמרו על הכל בסודיות מוחלטת. השניים השתחררו מהכלא בשעות הלילה המוקדמות והועברו לידי אנשי הקונסוליה ומשרד החוץ. 

נשיא טורקיה, רג נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן | צילום: בלומברג נשיא טורקיה, רג

הבוקר שוחחו בנט ולפיד עם בני משפחת אוקנין. "שירז, בוקר טוב. נהדר לדבר איתך שוב", אמר בנט לבתה של נטלי. "את רואה, אמרתי לך שאנחנו עושים הכול, ובאמת עשינו הכול. את היית שותפה נהדרת. האיפוק של המשפחה היה חיוני מאוד בימים האלה. תמסרי חיבוק בשמי לאופק הקטן. הנה, אמא ואבא חוזרים הביתה. אני מקווה שיהיו לכם ימים רגועים עכשיו. אני שמח שהם חוזרים אליכם".

"שירז וערן וכל המשפחה, אתם מדהימים",  אני מתרגש איתכם, ליווינו אתכם כל השבוע, הבטחנו שנעשה הכל כדי להחזיר אותם אליכם והנה הם בדרך הביתה. חבקו אותם חזק גם מאיתנו".

נשיא המדינה יצחק הרצוג צייץ בטוויטר: "ברוכים השבים לישראל. נטלי ומורדי, כמה טוב שבאתם הביתה. מחבק אתכם ואת משפחתכם בחום. מברך את ראש הממשלה ושר החוץ וכל העוסקים במלאכת פדיון האסורים להשבתם של הזוג אוקנין הביתה. אני מודה לנשיא טורקיה ולממשלתו על שיתוף הפעולה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות