אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדוע ארדואן העדיף לסיים את פרשת מעצר הישראלים במהירות? צילום: איי אף פי

פרשנות

מדוע ארדואן העדיף לסיים את פרשת מעצר הישראלים במהירות?

נשיא טורקיה השכיל לסיים את הפרשה ללא נזק תדמיתי ושמר על פרופיל נמוך במהלכה. בין היתר, משום שהדרך לוושינגטון עוברת בירושלים, בזכות ההתקרבות שלו לבנות בריתה של ישראל במזה"ת ובגלל המצב הכלכלי הרע בארצו

18.11.2021, 15:30 | דורון פסקין

פרשיית מעצר הזוג אוקנין בטורקיה הסתיימה הבוקר עם חזרתם ארצה באופן שהפתיע את כל מי שעקב אחר הפרשה. 

בסופו של דבר הנשיא טאיפ ארדואן היה זה שאישר את המהלך והעדיף לסיים את העניין בצורה מהירה יחסית למרות ההתלהמות של התקשורת המקומית ביומיים האחרונים. 


קראו עוד בכלכליסט:

אז כיצד ניתן להסביר זאת? ראשית, ההתנהלות של הנשיא ארדואן לכל אורך שמונת ימי המעצר הייתה כזו שאפשרה לו בסופו של דבר לסיים אותה בלי שייגרם לו נזק תדמיתי כלשהו. ארדואן לא התבטא בפומבי בנושא (בניגוד לשר הפנים שלו), לא מיהר לנופף בתואר "סוכני מוסד" וכנראה למד את הלקח מפרשיית השגרירים הזרים בחודש שעבר, אז הודיע על כוונתו לגרשם מאנקרה רק כדי לחזור בו יומיים לאחר מכן. 


הזוג אוקנין, הישראלים תושבי מודיעין שנעצרו באיסטנבול, טורקיה , צילום: יואב זיתון הזוג אוקנין, הישראלים תושבי מודיעין שנעצרו באיסטנבול, טורקיה | צילום: יואב זיתון הזוג אוקנין, הישראלים תושבי מודיעין שנעצרו באיסטנבול, טורקיה , צילום: יואב זיתון


שנית, מאז כניסתו של הנשיא ג'ו ביידן לבית הלבן, הבין ארדואן שהכללים השתנו ומדובר בממשל שיהיה כלפיו הרבה יותר ביקורתי בוודאי בכל האמור לנושא דיכוי חופש הביטוי בטורקיה. בצדק או שלא, באנקרה וגם בעוד בירות ברחבי העולם, ובדגש על המזרח התיכון, קיימת אמונה כמעט עיוורת שהיחסים עם וושינגטון עוברים דרך ירושלים. 

מעבר לכך, בתקופה האחרונה מצאה עצמה טורקיה באותו הצד עם ישראל (ונגד איראן) בעימות הנמשך בין ארמניה לאזרבייג'אן וגם החלה התקרבות לבעלות הברית של ישראל באזור (האמירויות, למשל) וזה היה עוד מניע אצל ארדואן לא להסלים את המצב, אלא לחפש דווקא דרך הפרשייה הזו דיאלוג מחודש. 


נשיא טורקיה רג נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן | צילום: איי אף פי נשיא טורקיה רג


שלישית, המצב הכלכלי בטורקיה היה גם הוא זה שהכתיב את התגובה המתונה של הסולטאן. טורקיה נמצאת במצב של חוסר ודאות נוכח קריסת שער המטבע למול הדולר (היום לזמן מה התקרב שערה לשפל של כל הזמנים) ואינפלציה מדאיגה של 20%. המשקיעים הזרים מאבדים את אמונם במשק הטורקי והדבר האחרון שהיה זקוק לו עכשיו ארדואן זה עוד משבר דיפלומטי עם ישראל. כמו כן, למרות שהמשק הישראלי קטן יחסית הרי שהוא משמעותי ביותר עבור המשק הטורקי. 

שווי הייצוא לישראל נאמד בכ-8 מיליארד דולר בשנה (בדומה לשווי הייצוא לשוק הסיני) וזה מעסיק אלפי טורקים. כמו כן, תנועת התיירות מישראל לטורקיה בתקופה הזו שהענף מנסה להסיר מעצמו את השלכות נגיף קורונה גם הוא עמד לנגד עיניו של ארדואן, שככל הנראה העריך שהמשך המעצר והמשכן במשפט ייאלץ את ישראל לנקוט צעדי ענישה בתחום הכלכלי. הכותב הנו מנהל חברת קונקורד המזה"ת www.concordmena.com 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות