אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עדות חפץ: "אלוביץ' העביר לי מסמכים על עסקת yes ליד הבריכה, נתניהו קרא וגרס" צילום: אורן בן חקון

משפט נתניהו

עדות חפץ: "אלוביץ' העביר לי מסמכים על עסקת yes ליד הבריכה, נתניהו קרא וגרס"

עדות המפתח במשפט נתניהו: עד המדינה טען שהחלפת ארדן כשר תקשורת הייתה "החלטה משפחתית, חד משמעית" ואמר כי "אלוביץ' העביר רשימת מועמדים במקומו - ונתניהו בראשם". הפרקליטות נאלצה למסור: בשיחת הרענון הבהיר חפץ שנתניהו לא שלח אותו לדבר עם פילבר על ענייני בעלי בזק

22.11.2021, 11:39 | גלעד מורג, ynet

לאחר דחייה של כשבוע, עלה הבוקר (יום ב') להעיד לראשונה במשפט נתניהו עד המדינה ניר חפץ, מי שהיה דוברו ויועץ התקשורת של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו ומשפחתו. עדותו של חפץ בבית המשפט המחוזי בירושלים נחשבת לעדות מפתח - והוא אמור להעיד בעיקר לגבי תיק 4000, שבו נאשם נתניהו בשוחד מרמה והפרת אמונים. עם זאת, חלקים מעדותו צפויים לגעת גם בתיקים 1000 ו-2000. חפץ צפוי להעיד במשפט במשך שבועות ארוכים.

יו"ר האופוזיציה, ראש הממשלה לשעבר נתניהו התייצב גם הוא בבית המשפט, כפי שהגיע למחוזי בירושלים בשבוע שעבר - אז נדחתה תחילת עדותו של חפץ בשל השלמות החקירה בתיק 1000 והמידע החדש שמסרה הדס קליין - העוזרת האישית של ארנון מילצ'ן.

הפגנה דלילה מאוד, של תומכים ספורים בלבד של נתניהו, נערכת מחוץ לבית המשפט.

חפץ החל את עדותו בתיאור עצמי - מתפקידו כעורך ב"ידיעות אחרונות" לאורך שנים ארוכות ועד שהחל לעבוד כיועץ התקשורת של נתניהו ב-2009, תפקיד שממנו פרש כשנה לאחר מכן אך חזר אליו במחצית השנייה של 2014 - ועד שנעצר ב-2018. 

בתשובה לשאלה באילו נושאים עסק כדובר, ענה: "הכול מכל וכל. כל מה שמגיע לפתחו של ראש הממשלה ובני משפחתו - נושאים אישיים כלכליים, הכול". הוא הוסיף: "זה היה חלק שמלכתחילה הוגדר כחלק מהתפקיד, לטפל גם בענייני משפחתו". לדבריו, "ראיתי בכך בקשה מוצדקת והכרחית משום שהעיסוק התקשורתי במשפחתו מפריע מאד לראש הממשלה לתפקד ולנהל את המדינה ולכן חשבתי שזה ממש בסדר עדיפות גבוה שייהיה לו ראש שקט לנהל את המדינה".

במקביל לעדותו של חפץ בבית המשפט, עדכנה הבוקר הפרקליטות כי היועץ לשעבר של נתניהו לא העיד ששלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, נשלח על מנת לדבר על עניינים הנוגעים לענייני רגולציה עם שאול אלוביץ', בעלי בזק לשעבר שנאשם בתיק 4000 במתן שוחד לנתניהו. 

התובע טבנקין שאל את חפץ מה ידע על כך שהשר לשעבר גלעד ארדן הוחלף במשרד התקשורת, והוא השיב כי ההחלטה על כך התקבלה על ידי נתניהו בעקבות התיעצויות עם בני משפחתו, ובנו יאיר: "חד-משמעית הוחלט שרק נתניהו יהיה שר התקשורת". לדברי חפץ, "התפיסה הייתה שכל שר אחר, התקשורת תכופף אותו בכוחה ולמעשה תאלף אותו, ואף אחד לא יוכל לעמוד מול התקשורת, מול נתניהו עצמו. אני אז חשבתי שזו מחשבה נכונה".

ניר חפץ מגיע להעיד בבית המשפט, צילום: אורן בן חקון ניר חפץ מגיע להעיד בבית המשפט | צילום: אורן בן חקון ניר חפץ מגיע להעיד בבית המשפט, צילום: אורן בן חקון


חפץ ממשיך להעיד, ומספר על המעורבות הנרחבת של נתניהו בעיסוק התקשורתי - ואמר כי רמת העיסוק שלו בתחום הזה הייתה לפחות כמו בתחום הביטחון בתקופתו כראש ממשלה. "קשה לתאר במילים, מי שלא נמצא ורואה לא יאמין עד כמה שהנושא הזה חשוב לו", אמר. "נתניהו הוא הרבה מעבר ל'פריק קונטרול'... בנושאים תקשורתיים הוא מבקש לדעת הכול - עד לפינה הכי נידחת".

חפץ סיפר כי "גם בישיבות ביטחוניות היינו מכניסים לו פתקים - היה נוהל". לדבריו, השליטה שלו בתחום התקשורתי הייתה "מולחלטת. הוא הוסיף: "ההיקף הוא אדיר ממה שנוטים לחשוב או שיוצא החוצה. העיסוק בסוגיות תקשורתיות, אם היינו יכולים למדוד בזמן, הוא לפחות כמו עניין ביטחון". חפץ הדגיש בדבריו כי הוא לא סבור שנתניהו הזניח את ענייני הביטחון, סוגיה שהייתה לדבריו "באכפתיות הכי גבוהה שיש". 

הוא אישר את דבריו של התובע טבנקין בנוגע לאמירה שלו בשיחת הרענון עם הפרקליטות, שנערכה עמו לפני העדות, ולפיה בכל פעם שהיה נושא עם "פוטניציאל נפיץ", הוא אמר על נתניהו כי "הניהול של המדינה נפסק לחצי יממה, וזה היה קורה מדי שבוע".

חפץ תיאר בעדותו כיצב העביר מאלוביץ' מסמכים לנתניהו, שקרא אותם לדבריו וגרס אותם מול עיניו. את המסמכים, הוא טען, קיבל בפגישה שקיים בביתו של אלוביץ', סמוך לבריכה. לדבריו אלוביץ' ביקש ממנו אז להעביר נתניהו "דפים משודכים שהיו על השולחן - ולהעביר לו את המסר שהרשות להגבלים עסקיים קצבה בזמן את ההחלטה לאשר את עסקת יס, וכדי שהאישור לא יפוג חייבים לחתום על העיסקה לפני הבחירות".

חפץ טוען כי חש שלא בנוח עם הבקשה, כיוון שלדבריו לא הבין לעומק את הסוגיות הרגולטוריות הללו: "ואז הוא אמר שבסך הכול הנייר הזה נמצא בגוגל, מידע גלוי, ואז הסכמתי". הוא ציין כי לקח את המסמכים למעון ראש הממשלה בבלפור: "ישבנו אני ונתניהו, הסברתי לו מה אמר מר אלוביץ', הוא קרא אותו (את המסמך) מההתחלה ועד הסוף - וגרס אותו מול עיניי". לדברי חפץ, בהמשך נתניהו הרים טלפון ללשכתו - כדי לקבוע פגישה עם אלוביץ'. 

התובע טבנקין שאל את חפץ מה הייתה מטרת העברת המסמך, וזה השיב: "שנתניהו יחתום כשר תקשורת על עסקת yes לפני הבחירות. באותו זמן ציפי לבני ובוז'י הרצוג הובילו בחלק מהסקרים". כלומר: לטענת חפץ, אלוביץ' חשש שאחרי הבחירות שנערכו ב-2015 יהיה מאוחר מדיי לאשר את העסקה, כיוון שמשרד התקשורת תחת השר ארדן קצב בזמן את אישור הרפורמה הנדרשת עבור האישור.

עד המדינה שיבח בדבריו את יכולותיו הקגניטיביות של נתניהו, וציין כי התרשמותו הייתה שנתניהו היה בקיא היטב בנושאים הרגולטוריים של משרד התקשורת: "הוא בכלל אדם שיורד לפרטי הפרטים, זה קשור לריכוזיות ולעובדה שהוא רוצה שהכול יעבור דרכו - וגם כי יש לו יכולת קוגנטיבית נדירה. לא ראיתי דבר כזה מימיי. לפעמים אתה תוהה איך בתוך קופסה כזו נכנס כל כך הרבה מידע ויכולת ניתוח".

הסנגורים קטעו את העדות: "מטעים את בית המשפט!"

פרקליטיהם של נתניהו ואלוביץ' קטעו שוב ושוב את עדותו של חפץ, והתלוננו בפני השופטים שהתובע טבנקין מלקט רק אמירות שנוחות לו מתוך חקירתו של חפץ במשטרה, ומציב בפניו שאלות מנחות אליהן. לטענתם, העדות בבית המשפט לא כוללת אמירות שתומכות בעמדת ההגנה ושמופיעות גם הן בחומרי החקירה.

"זו הטעיה של בית המשפט!", קרא עורך הדין ז'ק חן, סנגורו של אלוביץ'. "זה ניפוץ של כל הכללים, התביעה יודעת שהעד אמר דברים אחרים בחקירות שלו - אני מבקש שהתביעה תרסן את עצמה", הוסיף. בעקבות זאת השופטת הנחתה את התובע: "אל תשאל שאלות מדריכות".

חפץ שימש כיועץ תקשורת של נתניהו ומשפחתו משנת 2014, עת היה ראש הממשלה. קודם לכן, במשך שנים, עבד חפץ בקבוצת התקשורת "ידיעות אחרונות" בשורת תפקידים, וכן מילא תפקידי דוברות והסברה שונים בלשכת נתניהו ובמפלגת הליכוד. הוא אמור להעיד בעיקר על הקשר בין נתניהו לבני הזוג אלוביץ' הנאשמים אף הם בתיק 4000. הפרקליטות טוענת כידוע שהיחסים בין הצדדים היו יחסי שוחד.

לפי כתב האישום, במסגרת תיק 4000, כחלק ממערכת היחסים ההדדית של "תן וקח" בין נתניהו לאלוביץ' החל קשר אינטנסיבי, תדיר וחריג בניהם. במסגרת קשר זה הפנו נתניהו ובני משפחתו דרישות מסוגים שונים אל אלוביץ', ולרעייתו איריס, ישירות ובאמצעות מתווכים, אלה עסקו באופן הסיקור של נתניהו ובני משפחתו באתר "וואלה", ואף נגעו לסיקור של יריביו הפוליטיים של נתניהו,  הדרישות להתערבות בפרסומים נעשו באמצעות גורם שלישי מתווך, אחד מהגורמים הללו היה חפץ.

הטענה של הפרקליטות כי חפץ העביר לאישורו של נתניהו חלק ניכר מן הדרישות שהועברו אליו על ידי שרה ויאיר נתניהו, טרם העברתן לאלוביץ' ולמנכ"ל וואלה לשעבר אילן לישועה. מתחילת 2015 ואילך, העבירו נתניהו ובני משפחתו את מרבית דרישותיהם דרכו. חפץ אף תיווך פגישה בין נתניהו לאלוביץ', בנובמבר 2014, במעון ראש הממשלה - במועד שבו בקשת האישור של מיזוג בזק-יס הייתה תלויה באוויר.

חפץ אמור להעיד גם על "פגישת השיבוש" - בדצמבר 2016. בכלי התקשורת התפרסמו ידיעות על חקירה משטרתית קרבה הקשורה ליחסיו של הנאשם נתניהו עם איש עסקים כלשהו. נטען כי בסמוך ל-27 בדצמבר 2016, פנה חפץ לאלוביץ' וביקש להיפגש בדחיפות. באותו היום בשעות הערב התקיימה הפגישה בביתם של בני הזוג אלוביץ'. 

הטענה שמחשש שתיפתח חקירה הקשורה ליחסיו של נתניהו עם אלוביץ', השלושה הסכימו כי יש למנוע את חשיפת ההתכתבויות ביניהם. הוסכם ששלושתם יחליפו מכשירי טלפון ו"יעלימו" את המכשירים הקיימים. עוד סיכמו הצדדים להנחות את ישועה לנהוג באופן דומה.


נתניהו בבית המשפט לצד עורכי דינו, צילום: גלעד מורג נתניהו בבית המשפט לצד עורכי דינו | צילום: גלעד מורג נתניהו בבית המשפט לצד עורכי דינו, צילום: גלעד מורג


חפץ יעיד גם על תיק 2000 - שם יתייחס לכך שנתניהו, כך נטען, חשש כי העלאת מהדורת סוף השבוע בישראל היום תביא לפרסומים שליליים נגדו ונגד בני משפחתו בכלי התקשורת מקבוצת "ידיעות אחרונות". על כן, לקראת העלאת המהדורה ולאחריה, בחודשים אוקטובר ודצמבר 2009, פנה הנאשם נתניהו לאיש העסקים מילצ'ן ולראש מערך הדוברות במשרד ראש הממשלה באותה עת, חפץ, שעבד בעבר ב"ידיעות אחרונות", וביקש להביא להסכמות בין אדלסון לארנון (נוני) מוזס. מאמץ זה לא נשא פרי.

עדותו של חפץ נחשבת דרמטית, ומטרתה להוכיח קשר פלילי בין נתניהו לבני הזוג אלוביץ'. ההגנה, שתחקור אותו בחקירה נגדית החל מעוד מספר ישיבות, תנסה לקעקע את אמינותו ותנסה להוכיח שאינו דובר אמת בתיק. סביר להניח שהיא תנסה להציג קו הגנה שלאורך חייו שיקר שוב ושוב כבדרך קבע. 

ההערכה היא שצפוי לעלות מצד הסנגורים תרגיל החקירה הבעייתי שהתקיים לחפץ ועל חלק מפרטיו חל צו איסור פרסום, ההגנה תנסה להראות שהחוקרים הפעילו לחץ חריג עליו על מנת להפליל את נתניהו. ההערכה היא שבסביבת הסנגורים ערים לכך שהכותרות בימי העדות הראשונים אולי יהיו דרמטיות כנגד נתניהו אולם בהמשך יחולו התפתחויות בחקירה הנגדית שעשויות להביך את העד. 

חפץ מסר אין ספור הקלטות שהקליט במשך שנים. בסוף חודש שעבר עבר חפץ מפסר ראיונות עד בפרקליטות, הליך מקובל, כדי להתכונן לעדותו. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות