אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתקרבים לרגע האמת: מי יהיה יו"ר הפד הבא? רויטרס

מתקרבים לרגע האמת: מי יהיה יו"ר הפד הבא?

הנשיא ביידן צפוי להודיע עוד השבוע האם למנות את ג'יי פאוול לכהונה נוספת או להעדיף את לייל בריינארד, חברת מועצת המושלים של הבנק מ-2014; במפלגה הדמוקרטית חלוקים לגבי המועמד המועדף, שיוביל את הבנק המרכזי בתקופה של שינוי מהותי במדיניות המוניטארית

22.11.2021, 12:40 | מיקי גרינפלד

הנשיא ג'ו ביידן צפוי להודיע השבוע מי יוביל את הפדרל ריזרב ב-4 השנים הבאות – לקראת תום כהונתו של היו"ר ג'רום פאוול בפברואר הקרוב. שני המועמדים שעל הפרק הם היו"ר הנוכחי ג'רום פאוול וחברת מועצת המנהלים (מושלים) של הבנק לייל בריינארד (Lael Brainard) 

רצונו של הנשיא לשמר המשכיות בבנק המרכזי מעניק לפאוול סיכוי משמעותי לזכות בכהונה נוספת, אך בריינארד שתמכה במדיניות של היו"ר הנוכחי בשנות כהונתו, לא ממש מדאיגה את ביידן בחזית הזו - ומועמדותה שלה לא פחות רצינית ובעלת סיכוי. 

לייאל בריינרד וג לייאל בריינרד וג'רום פאוול | בלומברג לייאל בריינרד וגקראו עוד בכלכליסט:


הנשיא נפגש עם ביידן ועם בריינארד בנפרד בתחילת החודש (ב-4 בנובמבר), ודן עם כל אחד מהם על סוגיות שונות הקשורות לתפקיד – בשתי הפגישות נכח רק אדם נוסף, היועץ הכלכלי הלאומי בריאן דיס (Brian Deese). 

כל אחת מהפגישות נקבעה לשעה, אף שלפי וול סטריט ג'ורנל, המסתמך על מקור מעורב, השיחה עם בריינארד נמשכה מעט מעבר לזמן המתוכנן. כמה אנשים נוספים המתוארים גם הם בעיתון כמעורבים בנושא המינוי, תיארו את הפגישה עם בריינארד כטובה מהצפוי - היא מכהנת כמושלת בפד מאז 2014, ולפני כן כיהנה כסגנית בכירה במשרד האוצר לענייניים בינלאומיים – תפקיד אותו מילאה בשנים 2013-2010, תחת הנשיא אובמה. 

בריינארד נולדה בעיר המבורג שבגרמניה ב-1962, לאב ששירת כדיפלומט אמריקאי - את רוב שנות ילדותה עשתה בפולין. היא השלימה תואר ראשון באוניברסיטת Wesleyan שבקונטיקט ואת הדוקטורט בכלכלה ביצעה באוניברסיטת הארוורד – בשלב מוקדם יותר בקריירה כיהנה כפרופסורית בכירה ב-MIT. היו"ר פאוול (יליד 1953), שגם הוא כיהן כמושל לפני מינויו ליו"ר הפד על ידי הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, עשה את השכלתו הגבוהה בתחום המשפטים (הוא בעל תואר דוקטור מג'ורג'טאון) . 

חברים בצוות הכלכלי של ביידן וקבוצה נרחבת של חברי קונגרס דמוקרטים תומכים במינויו של פאוול לכהונה שנייה (הוא זוכה גם לתמיכה נרחבת במפלגה הרפובליקנית). מנגד, בקרב הזרם הפרוגרסיבי של המפלגה הדמוקרטית מעוניינים בהחלפתו של היו"ר במי שיהיה מחוייב יותר לרגולציה פיננסית הדוקה ולכזה שייקח בחשבון גם שיקולים הנוגעים למשבר האקלים. המחלוקת הזו בתוך המפלגה כנראה סיבכה את העניינים מבחינת הבית הלבן לקראת ההחלטה. 

בכל מקרה, ההערכה היא שהרוב הדמוקרטי בסנאט יאשר בסופו של דבר כל אחד מהשניים. במקרה של בחירה בפאוול, בריינארד תהפוך למועמדת הבכירה לתפקיד סגנית יו"ר הפד. מנגד, מינוי שלה לתפקיד יושבת הראש יוביל לפרישה של פאוול מהנהגת הבנק האמריקאי. 

ב-2 בנובמבר אמר הנשיא כי הוא מתכוון להודיע "די מהר" על החלטתו לגבי זהות יו"ר הפד בכהונה הבאה. ההכרזה לא תסיים את פרק הפד מבחינת ביידן – עד לסוף ינואר 2022 יתפנו 3 מושבים במוצעת המושלים של הפד, הוא זה שימנה את המחליפים. הנהגת הפד, עם השמות החדשים ועם היו"ר שייבחר, תהיה זו שצפויה להוביל בשנה הבאה שינוי במדיניות המוניטארית של הבנק – שאמור לסיים במחצית 2022 את תוכנית הרכישות שלו, ולאחר מכן להתקדם לעבר העלאת ריבית. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות