אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדולר ירד מהזינוק של שעות הצהריים, אבל עדיין ב-3.146 שקלים צילום: שאטרסטוק

הדולר ירד מהזינוק של שעות הצהריים, אבל עדיין ב-3.146 שקלים

שינוי המגמה בשוק המט"ח בעקבות הודעת בנק ישראל על המשך ההתערבות בשוק המטבעות, ממשיך גם היום - והפעם בעוצמה: הדולר קפץ הבוקר בכמעט 2% ושערו היציג נקבע על 3.147 שקלים

24.11.2021, 15:52 | מיקי גרינפלד

בנק ישראל לא אמר הרבה השבוע, אבל מה שכן אמר הספיק לסובב את הגלגל בשוק המט"ח: השקל שמאבד גובה מתחילת השבוע נסחר הבוקר בנסיגה חזקה יחסית: הדולר זינק היום ב-1.9% ושערו היציג נקבע על 3.168 שקלים, היורו קפץ ב-1.5% ושערו היציג נקבע על 3.53 שקלים. 

השער היציג נקבע בבנק ישראל, והוא גבוה משמעותית מהשערים שבהם נסחרו המטבעות בדקות שקדמו לקביעת השערים היציגים.

בשעה זו נסחר הדולר בירידה של 0.7% לרמה של 3.146 שקלים - טרם קביעת השער היציג נסחר הדולר בעלייה של 1.2% במחיר של 3.147 שקלים. במהלך המסחר הבוקר התחזק הדולר כמעט ב-2% עד ל-3.18 שקלים אך ירד בחזרה.

היורו נחלש גם הוא ב-0.7% ונסחר תמורת 3.527 שקלים.

בתוך כך, בנק ישראל קנה היום לפני הצהריים מאות מיליוני דולרים בשוק המט"ח ואותת שהוא מחדש את התערבותו בממדים משמעותיים, מה שסייע גם לעליות. ביומיים האחרונים עלה הדולר בכ-3% לאחר שפל שנמשך שבועות ארוכים.

בנק ישראל, בהחלטת הריבית ביום שני, הדגיש כי הוא לא מפסיק להתערב בשוק המטבעות, לפי הצורך, ללא קשר לעובדה שתוכנית הרכישות הגדולה שנפתחה בתגובה למשבר הקורונה כבר אינה איתנו. 

 "הבנק ממשיך לפעול בשוק המט"ח - על אף שהבנק סיים את תוכנית הרכישות של ה־30 מיליארד דולר - והוא עושה זאת בהתאם למצב המשק והמשך הפעילות הכלכלית", נאמר בהודעת הבנק ביום שני. 

הנגיד אמיר ירון , צילום: בלומברג הנגיד אמיר ירון | צילום: בלומברג הנגיד אמיר ירון , צילום: בלומברג

בשיחה עם כלכליסט אמר אתמול המשנה לנגיד אנדרו אביר כי המפתח בהודעת הבנק הוא המשך המדיניות שמתמקדת בעידוד הפעילות הכלכלית: "נמשיך לנהל מדיניות מוניטרית מרחיבה מאוד לאורך זמן, בהתאם לשלושה פרמטרים: הצמיחה במשק, התעסוקה וגם האינפלציה", אמר אביר. 

שוב להזכיר כי אנו בתוך יעד  האינפלציה (2.3% אינפלציה לפי מדד אוקטובר האחרון) וזה מאפשר לנו לנהוג ביותר סבלנות ולהמשיך את המדיניות המרחיבה כדי לחזור לתעסוקה מלאה. אסור לשכוח כי חסרות 150 אלף משרות. מדובר ב־150 אלף ישראלים שלא חזרו לשוק עבודה. אנו חייבים לחזור לתעסוקה מלאה. לכן, אין לנו את הדילמה שיש לשאר המדינות, המצב שלנו שונה", הוסיף אביר.

הכלכלן הראשי במזרחי טפחות רונן מנחם אינו מופתע מהתנועה בשוק המטבעות: "התפנית קשורה בטבורה להתחזקות הדולר בעולם (שבולטת מול היורו), על רקע בחירת ג'רום פאוול לכהונה שנייה. פאוול נחשב לעומתי יותר כלפי האינפלציה וצפוי להעלות את הריבית מוקדם יותר מכפי שהייתה עושה זאת המועמדת השנייה לתפקיד לייל בריינארד". 

"גם לדברי בנק ישראל בהודעת הריבית והתבטאויות של הנגיד ירון והמשנה אנדרו אביר חשיבות רבה. הם הסבירו שתוכנית הרכישות הסתיימה, אבל היא לא חסם עליון ואיפה שצריך בנק ישראל יתערב, אפילו בעוצמה", מוסיף מנחם. בה בעת, הוא מדגיש, העובדה ששהשקל נחלש גם מול היורו היא כבר סיפור מקומי. "יכול להיות שהסיבה לכך קשורה לחשש מגל תחלואה חמישי בארץ". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות