אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר נגד אלהרר: "יש לשמור על עצמאות ההליך התכנוני" צילומים: יריב כץ, דוברות משרד האוצר

בלעדי

האוצר נגד אלהרר: "יש לשמור על עצמאות ההליך התכנוני"

ראש אגף תקציבים מבקר את ניסיון ההתערבות של שרת האנרגיה בדיוני הוועדה לתשתיות על תחנות הכוח. באוצר מתנגדים גם לעמדת השרה שלפיה אין לקדם את אישור תחנת הכוח קסם. רשות התחרות תומכת באוצר

25.11.2021, 06:00 | שלמה טייטלבאום

ביקורת מהאוצר על שרת האנרגיה קארין אלהרר: "אגף תקציבים מייחס חשיבות רבה לעצמאות ההליך התכנוני, ועל הות"ל לשקול אישור תוכניות לפי העקרונות שנקבעו במועצה". 

כך קובע ראש אגף תקציבים יוגב גרדוס במכתב ששלח ליו"ר הות"ל (הוועדה לתשתיות לאומיות) שלומי הייזלר, זאת לאחר ניסיון ההתערבות של אלהרר בדיוני הוועדה בנוגע לתחנות הכוח. 

קראו עוד בכלכליסט:

לפני כשבוע הוציאה שרת האנרגיה מכתב ובו הציגה את עמדתה כי אין לקדם את אישור תחנת הכוח קסם. במקום תחנת כוח זו ממליצה אלהרר להרחיב את תחנת הכוח בדליה, ואת תחנת דוראד, OPC  מישור רותם, ו־OPC חדרה. 

מכתבה של אלהרר חולל סערה במשרדי הממשלה. מבחינה פרוצדורלית, מכתבה של השרה נתפס כניסיון להתערב בהחלטה של מוסד תכנוני. המשנה ליועץ המשפטי ארז קמיניץ חידד נהלים בהקשר זה ולפני כחודש קבע כי על נציגי משרדי הממשלה במוסדות התכנון להיות כפופים רק להחלטות הממשלה המתוות מדיניות ולעקרונות מקצועיים, ולשרים ולמנכ"לי המשרדים אסור להתערב בהחלטות התכנוניות. 

ניסיון ההתערבות של אלהרר הביא לכך שכפי שנחשף השבוע ב"כלכליסט", היועץ המשפטי של משרד האנרגיה, הורה לנציג המשרד בדיון שלא להשתתף בדיון העוסק באישור התכנון של תחנות הכח. עם זאת הביקורת המרכזית על אלהרר היא ביקורת מקצועית. גרדוס מבהיר במכתב ששלח להייזלר כי על מוסדות התכנון להיערך לזינוק עצום בצריכת אנרגיה. 


מימין: שרת האנרגיה קארין אלהרר וראש אגף תקציבים יוגב גרדוס, צילומים: יריב כץ, דוברות משרד האוצר מימין: שרת האנרגיה קארין אלהרר וראש אגף תקציבים יוגב גרדוס | צילומים: יריב כץ, דוברות משרד האוצר מימין: שרת האנרגיה קארין אלהרר וראש אגף תקציבים יוגב גרדוס, צילומים: יריב כץ, דוברות משרד האוצר


גרדוס נמנע בכוונה מאזכור התחנות בשמותיהן, אך על אף שעמדת האוצר לא נוסחה במפורש במכתב, באוצר סבורים שההצעה לוותר על תחנת הכוח קסם היא טעות משולשת, הן בגלל העובדה שהתחנות האחרות מרוחקות ויש צורך בהקמה של קווי מתח ארוכים. הן בגלל שהקמה של רשת הולכה כזו פוגעת ביכולת העתידית לפרוש רשת קווי מתח של הולכה של חשמל המיוצר באנרגיות מתחדשות למרכז. והן בגלל העובדה שקבוצת דוראד פועלת כבר במשק האנרגיה, וקבוצת קסם מהווה הכנסה של שחקן נוסף למשק האנרגיה הישראלי.

במקביל למכתבו של גרדוס, הוציאה ממלאת מקום ראש רשות התחרות, מיכל כהן, מכתב נוסף שגם הוא מתנגד להמלצת השרה להוריד מהשולחן את חלופת קסם. כהן כותבת כי "תחום ייצור החשמל הקונבנציונלי בישראל מתאפיין במספר מועט יחסית של שחקנים פרטיים משמעותיים לצד פעילותו של מונופול ממשלתי בדמות חברת חשמל לישראל, לפיכך הרשות רואה חשיבות רבה בהכנסת שחקנים חדשים לתחום זה באופן שצפוי לסייע להגביר את התחרות, הכנסת מתחרים חדשים צפויה לשפר את התחרות". 

רשות התחרות לא נמנעת מלהמליץ באופן מפורש על חלופת קסם המקודמת על ידי קסם אנרגיה, ועל חלופת "התחנה המזרחית" המקודמת על ידי ריינדיר אנרגיה. תחנות אלו מיועדות להיות מוחזקות ומופעלות על ידי שני שחקנים חדשים בתחום יצור החשמל ולהביא לשיפור משמעותי במצב התחרות במשק החשמל.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות