אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נגישות לכל- הזכות שלהם, החובה של כולנו יח''צ

נגישות לכל- הזכות שלהם, החובה של כולנו

בשנים האחרונות ישנה עלייה מתמדת במודעות של חברות ועסקים במשק הישראלי לחשיבות הנגישות. יותר ויותר חברות בוחרות להנגיש את שירותי החברה, בהם שירותי הדיגיטל, על מנת לאפשר לכלל לקוחותיהם להנות משירות איכותי, חברתי, מתקדם ובעיקר נגיש לכל. אנחנו קוראים לכם להצטרף למגמה

25.11.2021, 12:17 | בשיתוף visionet

חברת "נגישות לכל בע"מ" הוקמה בשנת 2009 על ידי אלי רונקין מתוך שליחות חברתית ואישית במטרה לקדם את תחום הנגישות בישראל. אלי רונקין הוא - בוגר תואר BA ו- MBA במנהל עסקים מאוניברסיטת אריאל ובוגר קורס הכשרת מורשי נגישות השירות מאוניברסיטת תל אביב. כיום, היא החברה המובילה בישראל בתחום נגישות השירות, נגישות דיגיטלית ונגישות מבנים. החברה מעניקה שירותים בתחום הנגישות למגוון רחב של חברות במשק מהמובילות בתחומם במגוון סקטורים: ביטוח, בנקים, חברות ממשלתיות ופרטיות. החברה מציעה סל שרותי נגישות מקצה לקצה בהן  ייעוץ, ליווי, הדרכה, ביצוע סקרים, פיקוח וכל זאת במטרה להעניק לארגון בסיום התהליך את "תו נגישות", שהינו אות חברתי ומוסרי של החברה.

נגישות לכל - חלוצים בתחום הנגישות , יח נגישות לכל - חלוצים בתחום הנגישות | יח''צ נגישות לכל - חלוצים בתחום הנגישות , יח

פגשנו את מנכ"ל החברה – אלי רונקין, אשר שיתף אותנו בהיסטוריה של תחום הנגישות בישראל וגם אודותיו. "למעשה, האירוע המרכזי שהתרחש בשנים האחרונות ורלוונטי לנושא הנגישות הייתה החובה בהנגשת אתרי אינטרנט שחלה באוקטובר 2017 ועוסקת בזכותם של אנשים עם מוגבלות להשתתף באופן מלא ושוויוני בכל תחומי החיים. החוק שפורסם, נועד להבטיח כי אנשים אלו יוכלו לממש זכות זאת". אחת המטרות הבולטות בחוק הייתה לאפשר לאנשים עם מוגבלויות שונות בהן קושי בתנועת הידיים או בראייה וכן לבעלי לקויות קוגניטיביות, לגלוש בידידותיות,  בנוחות ובאופן נגיש באתר וליהנות משירותי החברה.

נגישות לכל - מגוון רחב של פתרונות ומעטפת אחת שלמה, יח נגישות לכל - מגוון רחב של פתרונות ומעטפת אחת שלמה | יח''צ נגישות לכל - מגוון רחב של פתרונות ומעטפת אחת שלמה, יח

מנכ"ל חברת "נגישות לכל" מספר על צעדיה הראשונים של החברה בתחום, שנים רבות לפני שהבשיל לכדי חקיקת החוק בנושא. "הדבר המרכזי שהוביל אותנו לאורך השנים הראשונות היה הרצון ליצור שוויון אמיתי כיוון שהרגשנו שזה נושא חברתי חשוב מאוד שלא מקבל מענה מספק. באותן השנים אנשים עם מוגבלות לא יכלו לקבל שירות שיווני ורצינו לשנות את המציאות עוד טרם מיסוד הרגולציה בנושא". הוא מחייך ומוסיף, "בזמנו, הנושא היה חדשני ולכן אפשר לספור על כף יד את מספר החברות שהחליטו לקדם את הנושא בתקופה ההיא. לשמחתי, היום ישנה מודעות הולכת וגוברת וישנה מגמת שיפור בולטת בנושא, אך עדין יש הרבה מה לפעול ולעשות בתחום".

למרות שתחום נגישות אתרי אינטרנט מעוגן בחוק, נראה כי המצב בשטח אינו תואם את רוח החוק ואת האחריות החברתית המוטלת על כולנו. כך לדברי מנכ"ל החברה נגישות לכל, "לצערי אנחנו רואים לאחרונה מקרים רבים בהם חברות גדולות ועסקים נתבעים בבתי משפט כי האתר שלהם אינו נגיש ואינו עומד בדרישות החוק. גם היום, לאחר שפורסמו בתקשורת לא מעט מקרים כאלו, עדיין ישנם מקומות שבהם התחום לא מטופל ומנוהל כמו שצריך. בין אם אלו אתרים שפועלים ללא הצהרת נגישות, אתרים ללא מסמכים נגישים וכן ממשק משתמש שאינו לפי התקן הישראלי. הנזק התדמיתי, הכלכלי והדיונים המתמשכים בבתי המשפט גורמים לעיתים לחברות נזקים אדירים- וחבל, כי בהחלט היה אפשר היה למנוע זאת". 

אלי רנקין מנכ"ל החברה, יח אלי רנקין מנכ"ל החברה | יח''צ אלי רנקין מנכ"ל החברה, יח

מגוון רחב של פתרונות ומעטפת אחת שלמה

מנכ"ל החברה מספר, "אחד היתרונות המרכזיים שלנו כיום הוא הידע והניסיון שצברנו לאורך השנים, המאפשר לנו להיות סמכות מקצועית הרשאית לתת מעטפת כוללת בתחום הנגישות לחברות, לדוגמא-ביצוע סקרים, הרצאות, סדנאות הכשרה, מתן היתרי בנייה למבנים ופטורים בתחום הנגישות למי שזכאי להם". החברה מספקת שירותים ופתרונות לחברות ועסקים בנושא נגישות לאנשים עם מוגבלות בדגש על הזירה הדיגיטלית: אתרים, יישומים ואפליקציות. פעילות החברה בזירה זאת כוללת מתן כלים אוטומטיים לאבחון תקלות נגישות, ניטור 24/7 של הנכסים הדיגיטליים של הארגון וצוות בדיקות נגישות מומחה. בין השירותים המוצעים בתחום הדיגיטל ניתן למצוא- ייעוץ, אפיון, התאמת ממשק משתמש, פיתוח, ליווי, הדרכה, הטמעה ובקרת איכות אשר מתבצעים במסגרת הקמת האתר, אפליקציות ויישומים דיגיטליים.

אחד המסרים המרכזיים שמנכ"ל חברת נגישות לכל  בחר להעביר אל הקוראים הינה האחריות החברתית של כולנו ולאו דווקא בצד החוקי של הנושא. "זה נכון, היום יש רגולציה שמחייבת את כל נותני השירות לפעול במטרה להנגיש את האתר והשירותים שבו. עם זאת ויותר מהכול- זאת החובה של כולנו לפעול לשוויון מלא עבור אנשים עם מוגבלות. הם מהווים כוח צרכני חשוב וגדול במדינה, חברה שמתעלמת מלקוחות אלו מאבדת 25% אחוז מלקוחותיה. לכן, אני פועל ומשקיע רבות בהובלת הנושא ומתן ייעוץ לחברות במשק במטרה להרחיב את מעגל נותני השירות המונגש ולצמצם כמה שניתן את הפגיעה וחוסר השוויון". לדבריו של מנכ"ל חברת נגישות לכל, העלויות הכרוכות בתהליך ההנגשה הן זניחות לעומת היתרון של עסק נגיש והרווח העתידי שהוא יוכל להפיק בזכות מתן שירות מלא ושיווני לאנשים עם מוגבלות.

לקראת סיום השיחה, מנכ"ל החברה מספר לנו בקצרה על תהליך ההנגשה בכדי להדגיש עד כמה הוא פשוט וקל לביצוע. "למעשה זה תהליך מאוד קצר. עם קבלת אישור הלקוח להנגשה, מומחה נגישות מטעמנו מנגיש את אתר החברה בלי צורך בתכנות או ביצירת קוד מסובך. כלל התוספות והשינויים מתבצעים בשיטת- "שכבת ענן" אשר מתווספת על גבי האתר ואיננה משפיעה כלל על התשתית ועל המידע שקיים בו. בסיום התהליך מוענק לאתר החברה תו תקן המעיד על עמידה בתנאי הנגישות ואישור- "הצהרת נגישות לאינטרנט" אשר מבחינתנו מהווה צעד נוסף אל עבר חברה טובה יותר ושוויונית".

יצירת קשר

אתר החברה: https://www.negishut.info/ 

טלפון- 5435379 -077
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות