אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשימת המדינות האדומות הורחבה. בנט: "הזן מדאיג ביותר. סגר? לא על הפרק" צילום: רויטרס

דיווח שוטף

רשימת המדינות האדומות הורחבה. בנט: "הזן מדאיג ביותר. סגר? לא על הפרק"

הסתיימה מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה ובכירי משרד הבריאות. בדיון אצל רה"מ הוחלט כי רוב מדינות אפריקה יוגדרו כאדומות. בנט המליץ לא לטוס לחו"ל: "אנחנו במצב חדש, לפעולות שלנו יהיה מחיר כלכלי". ד"ר אלרעי פרייס הציעה לסגור את נתב"ג לזרים, אך ציינה: "אלו שנדבקו וחוסנו - המחלה שלהם קלה". אלו ההחלטות שהתקבלו עד עתה

26.11.2021, 15:45 | שירות כלכליסט ו-ynet

דיווח שוטף בנושא זן הקורונה החדש שהתגלה בדרום אפריקה והגיע לישראל.

  • צפו במסיבת העיתונאים שנערכה היום בצהריים של ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הבריאות ניצן הורוביץ, ד"ר שרון אלרעי פרייס ובכירים נוספים במערכת הבריאות:


15:45 - שר התרבות: "מתנגד להגבלות באירועי חנוכה"

שר התרבות חילי טרופר אמר בישיבה אצל ראש הממשלה נפתלי בנט כי משרדו מתנגד להגבלות באירועי חנוכה שיחלו ביום ראשון. עמדת המשרד היא כי לנוכח אי הבהירות, לא צריך עדיין להגביל מופעים - וטרופר הבהיר זאת בישיבה אצל בנט. עם זאת, במשרד התרבות מעריכים כי מחר בערב בקבינט הסוגיה תועלה ומשרד הבריאות צפוי לבקש לשקול הגבלות. (אטילה שומפלבי)

15:20 - הבדיקות לנוחתים בנתב"ג יישלחו למעבדה שמזהה את הזן החדש, צפויים עיכובים בתוצאות

חברת "פמי פרימיום", שמבצעת את בדיקות הקורונה לנוחתים בארץ, הודיעה כי "לפי הנחיות משרד הבריאות, החל מהבוקר כל הדגימות המבוצעות לנוחתים בנתב"ג יישלחו למעבדה אחת שיודעת לזהות את הווריאנט החדש מדרום אפריקה, במקום לשלוש מעבדות שאיתן אנחנו עובדים דרך קבע". לדברי החברה, "צפויים עיכובים בתוצאות הבדיקות בשל היווצרות עומס על המעבדה". (אדיר ינקו)


בדיקת קורונה בנתב"ג, צילום: רויטרס בדיקת קורונה בנתב"ג | צילום: רויטרס בדיקת קורונה בנתב"ג, צילום: רויטרס


15:06 - בנט: "לא ממליץ כרגע לטוס לחו"ל. סגר? כרגע לא על הפרק"

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר במסיבת עיתונאים בקריה בתל אביב כי הוא ממליץ לישראלים לא לטוס לחו"ל, בשל הווריאנט החדש מדרום אפריקה שזוהה בישראל. עם זאת, לדבריו "סגר לא נמצא כרגע על הפרק". (אדיר ינקו)

14:56 - הורוביץ: "אין כרגע מידע על העמידות של הזן נגד החיסון, אבל כנראה שהוא מידבק יותר"

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר במסיבת עיתונאים שנערכת בקריה בתל אביב כי "צפינו ולקחנו בחשבון התפשטות של וריאנט חדש נוסף, והקפדנו על מערך הבדיקות בנתב"ג, על המסכות, והכי חשוב - אנחנו ממשיכים בחיסונים". לדבריו, "אנחנו בודקים את ההתנהגות של הווריאנט החדש. אין כרגע מספיק מידע על מידת העמידות שלו נגד החיסון, אבל כנראה שהוא מידבק יותר". (אדיר ינקו)

14:50 - בנט: הווריאנט מדרום אפריקה מדאיג. יש מקרה ודאי אחד בארץ, 3 חשודים וההנחה שיש עוד

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר במסיבת עיתונאים שנערכת בקריה בתל אביב כי "בתוך הרצף הזה של הקורונה שאנחנו נמצאים בו כולנו, היום אנחנו נמצאים בנקודה מדאיגה". לדבריו, "אנחנו במצב חדש. הווריאנט שמגיע מדרום אפריקה מדאיג ביותר, עד כדי כך שמעשרות זנים שנבחנו אצלנו בשנה האחרונה - הוא הביא להרמת דגל במשרד הבריאות בארץ ובכל רחבי העולם. הזן הזה טס והוא כבר נכנס לארץ. יש מקרה אחד ודאי ועוד שלושה שנבחנים כעת, וההנחה שלנו היא שיש עוד". בנט הוסיף: "החדשות הטובות הן שמדינת ישראל מתעוררת מוקדם, הראשונה בעולם. המערכת שלנו ערוכה, כל המערכות שלנו ערוכות". (אדיר ינקו)

ראש הממשלה נפתלי בנט במסיבת העיתונאים היום על זן הקורונה החדש, צילום: לע"מ ראש הממשלה נפתלי בנט במסיבת העיתונאים היום על זן הקורונה החדש | צילום: לע"מ ראש הממשלה נפתלי בנט במסיבת העיתונאים היום על זן הקורונה החדש, צילום: לע"מ


14:30 - צעדים דרמטיים נוספים במאבק מול זן הקורונה החדש: לאחר שאתמול ישראל הייתה לראשונה בעולם שהחליטה על איסור טיסות מדרום אפריקה וממדינות נוספת בדרום היבשת, ואחרי שהוחלט גם על חזרת מלוניות הבידוד, הוחלט היום (ו') להרחיב משמעותית את רשימת המדינות האדומות. ראש הממשלה נפתלי בנט מקיים כעת מסיבת עיתונאים מיוחדת עם שר הבריאות ניצן הורוביץ ובכירי המשרד

במסיבת העיתונאים של בנט והורוביץ ישתתפו גם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, וממונה הקורונה, פרופ' סלמאן זרקא.

במקום שבע מדינות שהוכללו מאמש ברשימה האדומה, הוחלט כי למעט מדינות צפון אפריקה כל המדינות ביבשת - כולל מאוריציוס, איי סיישל ומדגסקר - יוגדרו כמדינות אדומות. כניסת זרים מהן תיאסר. פיקוד העורף יאתר את כלל המגיעים ממדינות אפריקה בשבוע האחרון וינחה אותם להישאר בבידוד באופן מיידי, כאשר במקביל יבוצע דיגום ביתי.

בנוסף הוחלט כי כל אדם ששהה במדינות אפריקה (גם אם הגיע לישראל מיעד אחר) ייקרא לגשת באופן מיידי לביצוע בדיקת PCR שלאחריה ייכנס לבידוד עד לקבלת תוצאה. מלבד זאת יבוצע רכש של 10 מיליון ערכות PCR מותאמות לזיהוי הדוק של הווריאנט החדש. במסגרת פיילוט, יותקנו בתוך כשבועיים מסנני אוויר HEPA במאות כיתות וב-100 גני ילדים ברחבי הארץ. הליך דיגום הביוב ברחבי הארץ יואץ, לצורך איתור תחלואה סמויה בווריאנט החדש.

בדיון אצל ראש הממשלה, שבתחילתו אמר בנט כי "אנחנו בפתחו של מצב חירום", נודע ל-ynet כי ראש שירותי הבריאות שרון אלרעי פרייס הציעה לסגור הרמטית את נתב"ג לשבוע, על מנת למנוע כניסה של הווריאנט הדרום-אפריקני - ולאחר שבישראל אומתו כבר ארבעה לאותו זן. שר הבריאות הורוביץ פחות נלהב מההצעה, אבל שרים לא מעטים שהשתתפו בדיון דווקא תמכו בה. בדיון נבחנו גם השלכות אחרות, כולל מופעי חנוכה. בסיומו הוחלט כי קבינט הקורונה יכונס לדיון חירום במוצאי שבת, ובו ייתכן שידונו גם על שינויים במערכת החינוך.  


ד"ר שרון אלרעי פרייס, דנה קופל ד"ר שרון אלרעי פרייס | דנה קופל ד"ר שרון אלרעי פרייס, דנה קופל


ראש הממשלה עצמו מוביל קו אגרסיבי עם צעדים מהירים וקשים בזמן הקצר, על מנת למנוע אפשרות של כניסה לסגר בהמשך. המטרה של בנט היא להשאיר את ישראל פתוחה מבפנים - ולסגור אותה כלפי חוץ, עד להבנת המצב. תרחיש זה תורגל לפני כמה שבועות בתרגיל "אומגה". "כשעשינו את התרגיל אז נראה קצת תלוש", אמר בנט. "מיותר לציין שזה אחד המהלכים הכי משמעותיים שהכינו אותנו בדיוק למצב שאנחנו עכשיו, אולי, נמצאים בו. כבר אתמול בערב חזרנו לתובנות מהתרגיל והתחלנו ליישם במהירות".

בבריטניה, המדינה הראשונה אחרי ישראל שהכניסה את דרום אפריקה ומדינות סמוכות לרשימה האדומה, אמרו הבוקר כי הזן החדש הוגדר על ידי המדענים כמשמעותי ביותר שנמצא עד כה, ולכן עליה לאמת אם החיסונים בכלל אפקטיביים נגדו. בתגובה לביקורת מדרום אפריקה על סגירת השמיים אמר שר התחבורה גרנט שאפס כי "השיעור שלמדנו מהקורונה הוא שפעולה מוקדמת היא דבר הכרחי". בעקבות בריטניה, גם צרפת, גרמניה, איטליה, צ'כיה, הולנד ומדינות אחרות באירופה הודיעו כי הן מונעות נחיתת זרים מאותן מדינות. גם יפן אסרה על טיסות ממדינות אלו. 

"זה הווריאנט המדאיג ביותר שראינו עד כה", אמר בכיר במערכת הבריאות הבריטית, שם החליטו כי מהצהריים ייאסרו טיסות מדרום אפריקה ומחמש מדינות אחרות בדרומה של היבשת. זהו הווריאנט עם מספר המוטציות הגדול ביותר שהתגלה עד כה, ומומחה בריטי תיאר זאת כ"איום ונורא". טוליו דה אוליברה, וירולוג מדרום אפריקה, אמר כי יש לזן החדש יותר מ-50 מוטציות בסך הכול ו-32 מוטציות בחלבון הספייק. בחלק של הנגיף שיוצר את הקשר הראשון עם תא הגוף יש לו 10 מוטציות, לעומת שניים לדלתא. 

13:50 - פייזר: "חוקרים את הווריאנט החדש, תוך שבועיים יהיו ממצאים"

על רקע החשש העולמי מהזן החדש של נגיף הקורונה שהתגלה אתמול ביבשת דרום אפריקה, ושמאז התפשט למקומות נוספים בעולם, חברת פייזר הודיעה כי התחילה לחקור את הווריאנט החדש. "בתוך שבועיים נקבל תוצאות ראשונות של המחקר, שיאפשרו לקבוע אם הווריאנט מסוגל להתגבר על החיסון", נמסר מהחברה. "הזן הזה שונה בבירור מהווריאנטים המוכרים לנו, כי יש לו מוטציות נוספות בחלבון הספייק". (AFP)שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות