אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארדואן מאשים: הלירה צונחת בגלל "ברוני כסף ופוליטיקה עולמיים" צילום: איי אף פי, רויטרס

ארדואן מאשים: הלירה צונחת בגלל "ברוני כסף ופוליטיקה עולמיים"

הלירה הטורקית איבדה כ-20% מערכה בשבועיים האחרונים, והנשיא מאשים גורמים מחוץ למדינה; לדבריו, "לא נוותר על התוכנית הכלכלית החדשה שלנו - לא משנה מה הם יעשו"

27.11.2021, 11:32 | חדשות חוץ

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן אמר כי האשמים בצניחת הלירה הם "ברוני הכסף" שתוקפים לטענתו את הכלכלה הטורקית, והתחייב לפעול למען הורדת עלויות ההלוואה במטרה לתמרץ את הצמיחה ולהחזיר את הפופולאריות שלו לקראת הבחירות המתוכננות ב-2023. 


קראו עוד בכלכליסט:

בסוכנות הידיעות בלומברג דיווחו כי הלירה הטורקית נפלה ב-4.5% לאחר דבריו ונסחרה אתמול בערב ברמה של 12.4766 לירה לדולר. המטבע איבד חמישית מהשווי שלו בשבועיים האחרונים לבדם. 


ארדואן, צילום: איי אף פי ארדואן | צילום: איי אף פי ארדואן, צילום: איי אף פי

בכנס תמיכה שהתקיים אתמול (ו') במחוז איזמיר, אמר ארדואן כי ימשיך  לתמוך במדיניות שמעדיפה שיעורי ריבית נמוכים כדי לעודד צמיחה ויצירת מקומות עבודה. לדבריו, הירידה השבוע בלירה אינה נובעת מסיבות כלכליות אלא מ"התקפה פיננסית". עוד טען שההתקפות הללו אורגנו על ידי "ברוני כסף ופוליטיקה עולמיים" והתומכים המקומיים שלהם המעוניינים ששיעורי הריבית בטורקיה יישארו גבוהים. 

"אנחנו לא נוותר על התוכנית הכלכלית החדשה שלנו - לא משנה מה הם יעשו", אמר ארדואן. "הם  מנסים  ליצור תרחיש אפל באמצעות שיעורי המט"ח". יום קודם לכן הכריזה המועצה הלאומית לביטחון, בראשות ארדואן, כי האתגרים הנובעים מהמדיניות החדשה הם אחד האיומים שעומדים בפני המדינה, לצד פעילות טרור. 

ארדואן מחזיק במנטרה הלא שמרנית לפיה שיעורי ריבית גבוהים מזינים את האינפלציה ולא עוזרים  לבלום אותה. הנחישות שלו להוריד את עלויות ההלוואה בעוד האינפלציה גבוהה מ-20% הכניסה את טורקיה לטריטוריה חדשה, ופרשנים  רבים תוהים האם יהיה בכך להשפיע על אחיזתו החזקה בשלטון. 

בשל הירידה שלו בסקרים אימץ ארדואן את המדיניות החדשה הזו, שמתעדפת יצירת מקומות עבודה והורדת הריבית. בלחץ ארדואן הבנק המרכזי הוריד את הריבית ב-4 נקודות האחוז מאז ספטמבר. "לא חשבנו על המדיניות הכלכלית הזו בבוקר ואז יישמנו אותה בערב", אמר ארדואן. "התכוננו לזה במשך  19 שנה". הוא אף הבטיח לעובדים ולבעלי העסקים כי מצבם עומד להשתפר. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות