אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היבואנים מצרפים את איציק צאיג למלחמה בשופרסל צילומים: אוראל כהן, קרן בן ציון, דנה קופל

בלעדי

היבואנים מצרפים את איציק צאיג למלחמה בשופרסל

מיזם ההפצה של יבואניות המזון דיפלומט, שליסל וגורי מתחמש במנכ״ל אסם לשעבר שינסה לרתום אליו ספקים וקמעונאים קטנים. במיזם לא יתערבו במו״מ המסחרי בין ספק לקמעונאי, מה שעשוי לתת למתחרה שופרסל יתרון

28.11.2021, 06:00 | נורית קדוש

נילוס, מיזם ההפצה של יבואניות המזון בראשות דיפלומט, מעלה הילוך לקראת השקת פעילותו בשנה הבאה. ל"כלכליסט" נודע כי נילוס גייסה את איציק צאיג, לשעבר מנכ"ל אסם שמכהן כיו"ר ביומיט וניר עציון, כיו"ר נילוס. לצאיג ניסיון רב בשוק המזון וקשריו המקצועיים עם גורמים רבים בתחום יכולים לתרום להצלחת המיזם. 

קראו עוד בכלכליסט:

צאיג מקדם בימים אלו עבור נילוס את הקמת זירת המסחר, גיוס קמעונאים, בניית אפליקציה לביצוע הזמנות והקמת מערך קבלני ביצוע לליקוט ומשלוח. זאת לקראת השקת הפעילות במחצית השנייה של השנה הבאה, בהשקעה המוערכת של 5 מיליון שקל. בסביבת החברה רואים במיזם מעין מקבילה לאמזון, שינקז הרבה ספקים להרבה קמעונאים, מה שמסביר את הבחירה בשם נילוס. עד להשקת הפעילות, צפויה נילוס להתמקד בחודשים הקרובים בגיוס ספקים וקמעונאים ולבצע עימם פיילוטים, מהם תוכל להפיק לקחים ולבצע התאמות בהתאם לצורך.

מימין: יו”ר נילוס איציק צאיג, בעל השליטה בדיפלומט נעם וימן ובעלי ליימן שליסל ראובן שליסל. יעניקו גישה למידע שאין בידי סיטונאים, צילומים: אוראל כהן, קרן בן ציון, דנה קופל מימין: יו”ר נילוס איציק צאיג, בעל השליטה בדיפלומט נעם וימן ובעלי ליימן שליסל ראובן שליסל. יעניקו גישה למידע שאין בידי סיטונאים | צילומים: אוראל כהן, קרן בן ציון, דנה קופל מימין: יו”ר נילוס איציק צאיג, בעל השליטה בדיפלומט נעם וימן ובעלי ליימן שליסל ראובן שליסל. יעניקו גישה למידע שאין בידי סיטונאים, צילומים: אוראל כהן, קרן בן ציון, דנה קופל

בבסיס התוכנית של נילוס עומד הרצון להחזיר כמה שיותר ספקים לקמעונאים הקטנים, אותם נטשו לאורך השנים. פריחת חנויות הדיסקאונט של הרשתות הגדולות לפני כשני עשורים הרחיקה את הצרכנים מהמכולות, שלא הצליחו להתחרות במחירים המוזלים של הרשתות. בעקבות כך, נטשו גם הספקים את הזירה והתמקדו בלקוחות הגדולים. הפריחה המחודשת של הקמעונאים הקטנים בלב השכונות, שהתחזקה בתקופת הקורונה, עוררה מחדש את העניין של הספקים, שמחפשים דרכים לשוב ולמכור לאותם לקוחות.

שליחת משאית לכל מכולת קטנה אינה כלכלית עבור הספקים. בנסיון להתייעל, העבירו לאורך השנים רבים מהספקים את הטיפול בלקוחות אלו, לחברות לוגיסטיקה חיצוניות, אלא שגם הן מתנות לעיתים את הגעתן בגובה מינימלי להזמנה. קמעונאים רבים, שאינם זקוקות לכמויות גדולות, נאלצים לרכוש אותם מסיטונאי מזון שמפיצים מגוון רחב של מוצרים, ומה שמייקר את השירות. 

כפי שנחשף ב”כלכליסט”, דיפלומט, ליימן שליסל וגורי חברו לבר הפצה (חברה בבעלות מושתפת של ידיעות אחרונות ועדו ברגמן) לטובת הקמת מיזם משותף למכירה והפצה של מוצרים לנקודות מכירה קטנות. מדובר בכלי שנועד לתת מענה להשתלטות של שופרסל על הקמעונאים הקטנים באמצעות פורמט חנויות קאש אנד קרי ורכישת השליטה במסיטונאית המזון אמיגה. גם רמי לוי צפוי להצטרף לזירה ולהשיק בשבועות הקרובים חנות סיטונאית ראשונה.

המיזם נילוס, שקיבל את אישור רשות התחרות, נועד להפחית את העלות השולית של המשלוח באמצעות ריכוז הפצה של כמה ספקים לשיגור אחד, כך שיהיה ניתן להגיע גם אל קמעונאים שמזמינים כמויות קטנות, , וכן לשלב ספקים קטנים שאין להם מערך הפצה. ככזה, יתמקד במכירה והפצה לנקודות מכירה כמו מכולות ופיצוציות קטנות ומרוחקות, באמצעות פלטפורמה דיגיטלית ומערך לוגיסטי.  

האתגר המרכזי של צאיג יהיה לגייס את הספקים שמשווקים היום את מוצריהם באמצעות סיטונאים. נילוס תידרש לתמחר באופן תחרותי את השירות בכדי לייצר כדאיות, ואפשר להעריך שהיא תדגיש את הערך המוסף שיש במדיה הדיגיטלית שפיתחה, שמספקת גישה למידע לגבי ביקושים והעדפות בנקודות המכירה השונות, אותו אין בידי הסיטונאים. בשונה משופרסל ומרמי לוי, נילוס לא צפויה להתערב בפן המסחרי שיתנהל ישירות בין הספקים לקמעונאים, מה שעלול לאתגר את המיזם ולתת יתרון למתחריו. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות