אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המילה הדומיננטית ביותר ב-2021 לפי מילון מרים וובסטר: "חיסון" צילום: רויטרס

המילה הדומיננטית ביותר ב-2021 לפי מילון מרים וובסטר: "חיסון"

מספר החיפושים אחר המילה vaccine עלה בשנה החולפת ב-1,048% לעומת 2019; לפי פיטר סוקולובסקי, העורך הכללי של המילון, דיונים לגבי חלוקה לא שוויונית, חובת חיסון ומנות דחף שמרו על עניין גבוה בנושא. סוקולובסקי: "זו מילה שמייצגת שני סיפורים שונים - זה של המדע, וזה של הפוליטיקה"

29.11.2021, 17:25 | חדשות חוץ

מילון מרים וובסטר הכריז על המילה הדומיננטית ביותר ב-2021: "חיסון" (vaccine). "זוהי מילה שהופיעה בכמויות גבוהות במידע שלנו מדי יום בשנה החולפת", אמר פיטר סוקולובסקי, העורך הכללי של המילון.

קראו עוד בכלכליסט:

"היא באמת מייצגת שני סיפורים שונים, אחד הוא הסיפור של המדע, בעזרתו פותחו החיסונים בכזאת מהירות. אך היא מייצגת גם סיפור של קביעת מדיניות, פוליטיקה ושיוך פוליטי. זוהי מילה אחת שנושאת שני סיפורים ענקיים", אמר סוקולובסקי.

המילה שבחרו עורכי מילון האנגלית אוקספורד כדומיננטית ביותר בשנה החולפת היא vax. זאת, לאחר שבשנה שעברה המילה שבחרו עורכי מרים וובסטר הייתה "מגפה" (pandemic). "המגפה הייתה האקדח המעשן, וכעת יש לנו את תופעות הלוואי", אמר סוקולובסקי.

מספר החיפושים במילון מרים וובסטר אחר המילה vaccine עלה ב-601% במהלך שנת 2020, אז ניתנה זריקת החיסון הראשונה בדצמבר בניו יורק, לאחר חודשים של דיונים לגבי יעילותה האפשרית. לעומת 2019, אז נושא השיחה עסק הרבה בפחות במגפות וחיסונים, רשם מרים וובסטר השנה עלייה של 1,048% בכלל החיפושים.

"אוטובוס חיסונים" בצרפת, צילום: איי אף פי "אוטובוס חיסונים" בצרפת | צילום: איי אף פי "אוטובוס חיסונים" בצרפת, צילום: איי אף פי

דיונים לגבי חלוקה לא שוויונית, חובת חיסון ומנות דחף שמרו על עניין גבוה בנושא, לדברי סוקולובסקי, כמו גם החשש מהחיסונים וחיכוכים סביב דרכונים ירוקים.

השימוש הראשון במילה vaccine במובנה המוכר נעשה ככל הידוע בשנת 1882, אך עוד לפני כן יש אזכורים שלה בהקשר של נוזל שנלקח מפרות חולות באבעבועות ששימש לייצור חיסונים. המילה נגזרה מהמילה הלטינית vaccina, שקשורה למילה הנקבית vaccinus, שמתייחסת למשהו שמקורו הוא פרה. המילה הלטינית לפרה היא vacca, שיש הסוברים שהתפתחה מהמילה בשפת הסנסקריט vasa. המילה inoculation (חיסון) הופיעה לראשונה ב-1714, ותיארה פעולה של הזרקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות