אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אתר הביטוח הלאומי הושבת לזמן קצר בשל מתקפת סייבר צילום: אלעד גרשגורן

אתר הביטוח הלאומי הושבת לזמן קצר בשל מתקפת סייבר

מהביטוח הלאומי נמסר כי המתקפה התמקדה בהעמסת מידע על האתר, והדגישו כי לא נפרצו מאגרי מידע; ד"ר הראל מנשרי, ממקימי מערך הסייבר בשב"כ, אומר כי "כרגע טרם יודעים מי עומד מאחורי המתקפה, אבל מדינות כמו רוסיה ואיראן פעלו בשיטת מתקפת מניעת שירות, בין היתר. צריך לוודא שהמתקפה אינה פעולת הסחה לאחת גדולה יותר"

08.12.2021, 15:28 | שחר אילן ורפאל קאהאן

אתר המוסד לביטוח לאומי הושבת לשעה קלה בשל מתקפת סייבר.

מהביטוח הלאומי נמסר בזמן שהאתר נפל כי "המתקפה מתמקדת בהעמסת מידע על האתר ונמצאת בטיפול של אנשי הסייבר והמחשוב של הביטוח הלאומי ועל כן האתר לא פועל כרגע". 

קראו עוד בכלכליסט:

במוסד תיארו זאת כ"מעין פקק על קווי התקשורת של הארגון" עוד נמסר מהביטוח הלאומי כי "נכון לרגע זה, לא נפרצו מאגרי מידע כלל ופרטי הציבור שמורים".


מתקפת סייבר , צילום: גטי אימג מתקפת סייבר | צילום: גטי אימג'ס מתקפת סייבר , צילום: גטי אימג

בביטוח הלאומי לא ידעו לומר אם יש התקפות על רשויות ישראליות נוספות כפי שקורה לעיתים קרובות וכן אין בשלב זה מידע על מקור המתקפה.

קריסת אתר ביטוח לאומי היא תוצאה של מתקפת מניעת שירות או DDoS בעגה המקצועית. לדברי אלכס שטיינברג, מנהל מוצרים בחברת אבטחת המידע ESET ישראל מסביר: "מתקפת DDOS מטרתה ליצור עומס חריג אשר לא מאפשר לצד השני להתמודד איתו עד שהוא קורס. בדרך כלל מדובר במתקפה שהיא זמנית וקשה להחזיק אותה לאורך זמן משום שהיא מצריכה שימוש במשאבים רבים על מנת להדביק הרבה מחשבים בנוזקה ייעודית".

לדברי שטיינברג מדובר בפעולה שלמרות שאינה דורשת תחכום רב מספקת יוקרה לאלה המבצעים אותה, בעיקר אם מטרת התקיפה נחשבת קשה לתקיפה - כמו למשל אתר של סוכנות ממשלתית ישראלית. "האקר או קבוצת תוקפים אשר מצליחים להפיל את השירות בצד השני, יכולים לקחת על כך אחריות בפומבי או בקרב האקרים נוספים מה שיעלה את המוניטין שלהם. בשנים האחרונות, ברשת האפלה, התפתח תחום נוסף אשר נקרא DDoS as a Service, אשר הופך את הכול להרבה יותר פשוט, האקרים מציעים בתשלום מתקפת DDoS על מטרות אותן יבחר הקונה כך שהוא אפילו לא צריך להחזיק במשאבים בעצמו".

ד"ר הראל מנשרי, ראש תחום סייבר ב-HIT מכון טכנולוגי חולון וממקימי מערך הסייבר בשב"כ מוסיף: "זאת דרגה נמוכה של תקיפות סייבר והיא אינה פוגעת במידע המאוחסן במערכת ויחסית קל להתגבר עליה ולחזור לתפקוד בזמן קצר. כרגע טרם יודעים מי עומד מאחורי המתקפה אבל מדינות כמו רוסיה ואיראן פעלו בשיטות אלו, כמו גם ארגוני טרור וקבוצות האקרים אידיאולוגיים. צריך לוודא שהמתקפה הנוכחית אינה פעולת הסחה למתפקה גדולה יותר. מטרת התקיפה היא להפריע לסדר הציבורי והאזרחי של ישראל, כמו גם פגיעה תודעתית באמצעות העצמת ההתעסקות התקשורתית בנושא שביכולתם להגביר את חוסר האמון בגופים חיוניים כמו זה של הביטוח הלאומי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות