אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
1,058 אנד קאונטינג: מספר היוניקורנים בעולם כמעט הכפיל את עצמו ב-2021 צילום: מקס מורון

1,058 אנד קאונטינג: מספר היוניקורנים בעולם כמעט הכפיל את עצמו ב-2021

במקום הראשון בדירוג השנתי של חדי-הקרן נמצאת בייטדאנס הסינית עם שווי של 350 מיליארד דולר, ואחריה ענקית הפינטק הסינית אנט גרופ עם שווי של 150 מיליארד דולר. ישראל במקום השביעי בדירוג המדינות, עם 17 יוניקורנים, בראשם WIZ עם שווי של 6 מיליארד דולר

22.12.2021, 16:19 | חדשות חוץ

שנת 2021 היא השנה המצליחה ביותר בהיסטוריה לחברות יוניקורן, כך לפי חברת המחקר הסינית הורון, שפרסמה את דירוג הסטארט-אפים עם שווי של מיליארד דולר לפחות שעדיין לא נסחרים בשוקי ההון. לפי הדירוג, יש 1,058 יוניקורנים ב-42 מדינות ברחבי העולם - כמעט כפול ממספרם בשנה שעברה, שעמד על 586. 

קראו עוד בכלכליסט:

ארצות הברית היא המדינה עם מספר היוניקורנים הגבוה ביותר, שעומד על 487, וסין שנייה עם 301 יוניקורנים. ביחד הן מייצגות 74% מחברות היוניקורן בעולם. ישראל מדורגת שביעית, עם 17 חברות. לפי הדירוג, היוניקורן הישראלי המצליח ביותר הוא WIZ, המדורג במקום ה-94 בדירוג, שאליו נכנס לראשונה השנה עם שווי מוערך של 6 מיליארד דולר. 

במקום הראשון ובתואר היוניקורן עם השווי הגבוה בעולם דורגה בייטדאנס הסינית - הבעלים של אפליקציית טיקטוק - עם הערכת שווי של 350 מיליארד דולר. ענקית הפינטק הסינית אנט גרופ, שביטלה הנפקה מתוכננת בעקבות לחץ הרגולטורים הסינים, מדורגת שנייה, עם הערכת שווי של 150 מיליארד דולר; ספייס X של אלון מאסק שלישית, עם הערכת שווי של 100 מיליארד דולר; סטרייפ רביעית, עם 95 מיליארד דולר; וחברת הפינטק השוודית קלארנה (Klarna) חמישית, עם 46 מיליארד דולר. 

מייסד ומנכ"ל בייטדאנס ג מייסד ומנכ"ל בייטדאנס ג'אנג יימינג. מקום ראשון בפער | צילום: בלומברג מייסד ומנכ"ל בייטדאנס ג

לפי הדירוג, סן פרנסיסקו עקפה את בייג'ינג והפכה לבירת היוניקורנים העולמית, וניו יורק עקפה את שנגחאי ועלתה למקום השלישי. תל אביב דורגה במדד זה במקום ה-16 עם 11 חברות יוניקורן. לעומת זאת, לאיטליה, רוסיה, סעודיה ופולין אין אף יוניקורן למרות גודל הכלכלה שלהן. 

הדירוג מתייחס גם למשקיעות הגדולות ביותר ביוניקורנים. Sequoia הוכתרה כמשקיעה המצליחה ביותר ביוניקורנים זו השנה השנייה ברציפות, לאחר שהשקיעה באחת מכל חמש חברות היוניקורן בעולם. סופטבנק ירדה למקום השלישי ולפניה דורגה קרן טייגר. 

עובדי וויז נופשים במאוריציוס. שישה מיליארד סיבות לחגוג, צילום: מנשה כהן עובדי וויז נופשים במאוריציוס. שישה מיליארד סיבות לחגוג | צילום: מנשה כהן עובדי וויז נופשים במאוריציוס. שישה מיליארד סיבות לחגוג, צילום: מנשה כהן

הגיל הממוצע של היוניקורנים ברשימה הוא 8, ו-68 מהם נוסדו בשלוש השנים האחרונות. 81% מהם מוכרים תוכנות ושירותים, ורק 19% מוכרים מוצרים פיזיים, ובהם אתר האופנה המקוון שיין, שדורג במקום ה-16 – זינוק מהמקום ה-264 בשנה שעברה. 

הגיל הממוצע של מייסדי היוניקורנים עומד כיום על 44. בממוצע לכל יוניקורן יש שני מייסדים, שליש מהם יזמים סדרתיים, שכבר מכרו סטארט-אפ לפני כן. התואר השכיח ביותר בקרבם הוא במדעי המחשב ומינהל עסקים.

10 היוניקורנים עם השווי הגבוה בעולם

10. Revolut, בריטניה. הערכת שווי: 33 מיליארד דולר. תחום: פינטק

9. Cainiao, סין. הערכת שווי: 34 מיליארד דולר. תחום: לוגיסטיקה

8. Databricks, ארה"ב. הערכת שווי: 38 מיליארד דולר. תחום: ביג דאטה

משרדי אנט גרופ בגואנגז משרדי אנט גרופ בגואנגז'ו, סין. המפלצת שבמקום השני | צילום: רויטרס משרדי אנט גרופ בגואנגז

7. Instacart, ארה"ב. הערכת שווי: 39 מיליארד דולר. תחום: משלוחים

6. Canva, אוסטרליה. הערכת שווי: 40 מיליארד דולר. תחום: תוכנות שירותים (SAAS)

5. Klarna, שוודיה. הערכת שווי: 46 מיליארד דולר. תחום: פינטק

4.Stripe, ארה"ב. הערכת שווי: 95 מיליארד דולר. תחום: פינטק

שיגור טיל של ספייס איקס. נגעה בשמים, צילום: גטי אימג שיגור טיל של ספייס איקס. נגעה בשמים | צילום: גטי אימג'ס שיגור טיל של ספייס איקס. נגעה בשמים, צילום: גטי אימג

3. ספייס X, ארה"ב. הערכת שווי: 100 מיליארד דולר. תחום: חלל

2. אנט גרופ, סין, הערכת שווי: 150 מיליארד דולר. תחום: פינטק

1. בייטדאנס, סין. הערכת שווי: 350 מיליארד דולר. תחום: מדיה חברתית


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות