אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך גייסה לוינסקי עופר חוב לטובת פרויקט שלא אושר לה

כך גייסה לוינסקי עופר חוב לטובת פרויקט שלא אושר לה

החברה דיווחה ביוני כי חתמה הסכם מול עיריית קריית מלאכי להקמת פרויקט פינוי בינוי בעיר. מאז הספיקה לגייס 93 מיליון שקל באג"ח שלטובתן שעבדה את רווחי הפרויקט. כעת נזכרה לדווח שכבר ביוני כתבה לה העירייה כי "לא חתמה על שום הסכם כזה"

28.12.2021, 06:12 | חזי שטרנליכט

הדוור מצלצל פעמיים: זו אחת הפרשות המוזרות שהתרחשו בשוק ההון בשנים האחרונות. ותיקי המשקיעים זוכרים דיווחים שונים ומשונים של חברות ציבוריות, חלקם לא ברורים, אחרים פתלתלים. אבל המקרה של חברת לוינסקי עופר, שבשליטת ברוך אופיר ארביב ייזכר כאחד המוזרים שבהם. אחרי שדווחה לפני חצי שנה כי חתמה על הסכם מול עיריית קריית מלאכי לפרויקט של פינוי בינוי בעיר, ואף גייסה חוב לטובת אותו הפרויקט, החברה דיווחה שלשום בלילה, באיחור של חצי שנה ולאחר התערבות רשות ני"ע, על מכתב שנשלח אליה מראש עיריית קרית מלאכי ומהנדס העיר שבו שבו העירייה מבהירה כי לא נחתם כל הסכם שכזה. 


קראו עוד בכלכליסט:


הפרשה התחילה ב־16 ביוני, כשלוינסקי עופר, חברת בנייה למגורים, דיווחה לבורסה כי "נחתם חוזה לקידום פרויקט פינוי בינוי עם עיריית קרית־מלאכי". בגוף ההודעה הנוסח היה מעט מסויג יותר ובו מודיעה החברה למשקיעים כי יום קודם לכן "נחתם סיכום" בין החברה לעירייה לקידום פרויקט פינוי בינוי שבו יוקמו 4,500 יחידות דיור. לפי הדיווח לחברה יש הסכמות של מרבית הדיירים בגוש בו 503 דירות, וכי יידרש יחס של 1:9 לצורך הקמת הפרויקט.


מימין יוסי לוינסקי ועופר ארביב , צילום: יריב כץ מימין יוסי לוינסקי ועופר ארביב | צילום: יריב כץ מימין יוסי לוינסקי ועופר ארביב , צילום: יריב כץ


עוד נכתב באותו דיווח כי העירייה היא שאמורה לדאוג "להקצאת יתרת הזכויות הנדרשות בפרויקט. ותפעל מול הגורמים הרלבנטיים, באופן שיביא את יחסי הדירות בפרויקט ל־1:9 בקרקע משלימה במתחם 'תימורים' המשווק על ידי העירייה ומצוי בבעלות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י)". יש להדגיש כי גם בדיווח המקורי, כאמור החברה מציינת שהקרקעות הנוספות שצריכות להימסר ליזמים כדי להשלים את הפרויקט הן בבעלות רמ"י, קרי המדינה. אבל לפי הדיווח המקורי, העירייה לכאורה היא צד בסיכום שאמורה לקדם את המיזם.


פארסה של פינוי בינוי,  פארסה של פינוי בינוי פארסה של פינוי בינוי,


אלא שמסתבר שבמכתב שנשלח ב־29 ביוני, מעט לאחר הדיווח לבורסה, הבהירו ראש העירייה אליהו זהר ומהנדס העיר נעם רווחה, כי המפתח להצלחת הפרויקט תלוי בהשגת קרקע משלימה ש"יכולה להיות אך ורק באמצעות רשות מקרקעי ישראל, ובהתאם לזאת רמ"י תיקבע בבוא העת את הדרך והאופן של הקצאת הקרקע". באותו מכתב מציינים ראש העיר ומהנדס העיר כי העירייה "לא חתמה עם חברת לוינסקי עופר או כל יזם אחר על שום הסכם או התחייבות בעניין והיא אף לא יכולה להיות צד לחוזה כאמור, הואיל והיא איננה הבעלים של הקרקע המשלימה". אלא ששלשום בלילה דיווחה החברה כי למייל שקיבלה ממהנדס העיר ביום רביעי צורף המכתב מ־29 ביוני שכתבו לה ראש העירייה ומהנדס העיר.

מאז שנכתב המכתב שלא בא לידיעת המשקיעים, יצאה לוינסקי עופר ביולי לרוד־שואו במטרה לבצע גיוס הון של 20 מיליון שקל בהשתתפות בעלי השליטה בחברה, וגם הנפיקה סדרת אג"ח חדשה (ד'). באותה מצגת נכתב כי פרויקט קריית מלאכי הוא ב"סטטוס מתקדם", וכי מניות חברת הפרויקט ישמשו כבטוחות לאג"ח ד' שבה גויסו בהצלחה 92.6 מיליון שקל בסוף אוגוסט. בעקבות הדיווח הראשון ב־16 ביוני על הפרויקט המשמעותי, זינקה מניית החברה ב־13.9% והמשיכה לזנק בשיעורים דו־ספרתיים. מאז זינק שווייה של לוינסקי עופר ב־88% ל־208 מיליון שקל עד אתמול אז נפלה ב־17%.

במצגת החברה נכתב שפרויקט קריית מלאכי הוא ב"סטטוס מתקדם", וכי מניות חברת הפרויקט ישמשו כבטוחות לאג"ח ד' שגויסו בסוף אוגוסט

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה היא "מעודדת פרויקטים של פינוי בינוי ברחבי העיר, אך עם זאת חשוב להבין כי מי שחותם מול החברה הם הדיירים ולא הרשות. תפקידה של הרשות הוא לבחון את התוכניות מעבר לכך, לרשות אין נגיעה בבחירת היזם. כל נושא חלופת הקרקע אינו בידי העירייה אלא באחריות המדינה".

מלוינסקי עופר נמסר: "קיים מסמך שנערך על ידי העירייה ונחתם בידי ראש העיר ב־6 במאי, לבקשת העירייה החברה אישרה את המסמך וחתמה עליו ב־15 ביוני. החברה דיווחה על הסיכום המתועד במסמך החתום בדוח המידי מ־16.6.2021. המכתב האמור (שבו הודיעה העירייה כי הסכם כזה - ח"ש) התקבל במצורף להודעת דוא"ל של מהנדס העיר שעל פי הנאמר בה מנהלת לשכת ראש העיר קיבלה כתובת דוא"ל שגויה, וייתכן כי המכתב מ־29 ביוני לא הגיע, ולפיכך הוא התבקש על ידי ראש העיר לשלוח אותו שוב. החברה ממשיכה לפעול בשיתוף פעולה עם עיריית קריית מלאכי, וכפועל יוצא מכך התב"ע עבור מתחם קיבוץ גלויות מתוכננת להגשה לוועדה המקומית עד סוף השנה לאחר שהוצגה בפגישה שקיימה החברה ב־9 בדצמבר בהשתתפות ראש העיר ומהנדס העיר וצוות התכנון ואושרה על ידי הגורמים המוסמכים בעירייה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות