אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מפלה לאקירוב: המועמדים שבהם תמך לא נבחרו לדירקטוריון כלל יונתן בלום

מפלה לאקירוב: המועמדים שבהם תמך לא נבחרו לדירקטוריון כלל

אלפרד אקירוב, שמעוניין לזכות בהיתר שליטה בחברת כלל אחזקות ולהתרחב מאחזקה של 15% בחברה ל-30%, הציע לתפקיד הדח"צ את דוד גרנות ותמך גם באוסאמה חסן; רוב המוסדיים הצביעו בעד שמואל שורץ, שנבחר לתפקיד

28.12.2021, 08:32 | אלמוג עזר

אלפרד אקירוב נחל מפלה: המועמדים שבהם תמך לדירקטוריון כלל אחזקות לא אושרו באספה. 

קראו עוד בכלכליסט:

בבחירות לתפקיד הדירקטור החיצוני (דח"צ) שהתקיימו אתמול (ב') בחברה שמחזיקה בחברת כלל ביטוח, הצביעו המוסדיים נגד בחירתם של דוד גרנות ואוסאמה חסן, המועמדים המועדפים על אקירוב.

מי שזכה בתפקיד הדח"צ, למרות התנגדות אלרוב, היה שמואל שורץ עם רוב של 63.87% מקולות המוסדיים. לצד הצבעת הנגד של אלרוב, רק מגדל (קרנות נאמנות) ופסגות מקרב המוסדיים הגדולים התנגדו לבחירתו. 

אקירוב שמחזיק ב-15% ממניות כלל ביטוח, מבקש לקבל היתר שליטה ל-30% מהמניות. על מנת לקבל את השליטה בכלל הוא צריך לקבל את היתר השליטה כמוסדי, אך בדרך לשם קיימים עבורו לא מעט קשיים.

אלפרד אקירוב, צילום: יונתן בלום אלפרד אקירוב | צילום: יונתן בלום אלפרד אקירוב, צילום: יונתן בלום

בחירת דח"צ לכלל הייתה אמורה להיערך כבר ביוני השנה, אך נדחתה בשל טעויות אנוש בזימון לאספה. בחודש האחרון ניסה אקירוב לדחות שוב את האספה בטענה ששוב נפלו טעויות בזימון של בעלי המניות, בנוגע להגדרת המועמדים ותאריך תחילת כהונתם. 

דירקטוריון כלל לא שעה לרצונו של אקירוב והחברה החליטה שלא לדחות את האספה השנתית ולקיים אותה עוד השנה.

גרנות, ששימש בעבר כדירקטור באלרוב שבשליטת אקירוב, היה המועמד שהומלץ על ידי אלרוב. זאת לאחר שהמועמד המקורי שלה, אמיר חייק, התמנה לשגריר באיחוד האמירויות. חסן אמנם לא הוצע על ידי אקירוב, אך באספה הצביעה אלרוב גם לטובתו.

בדירקטוריון כלל חברים שבעה דירקטורים. היו"ר חיים סאמט, לצד שני הדח"צים סמי מועלם ויאיר בר טוב. בנוסף מכהנים מלי מרגליות, מיה ליקוורניק, ורדה אלשיך ורוני מליניאק. כלל היא חברה ללא גרעין שליטה ובניהול יורם נוה, והדירקטורים נבחרו באמצעות ועדה מיוחדת שהמליצה לדירקטוריון. 

בחברה נטולת שליטה, יש לדח"צים חשיבות בעיקר בקביעת האסטרטגיה. אם אקירוב יקבל את היתר השליטה בחברה, תפקידם של שורץ והדח"צים האחרים ישוב להיות הגנה על בעלי מניות המיעוט מצד בעל השליטה.

על פי רשות ניירות ערך שמובילה ענת גואטה, רכישת השליטה בכלל על ידי אלרוב תהווה פירמידה בעלת שלוש שכבות. זאת מאחר שאלרוב הציבורית תשלוט על כלל אחזקות, שגם היא חברה ציבורית בפני עצמה. כלל אחזקות שולטת בכלל חברה לביטוח, שאמנם אינה ציבורית, אך מחזיקה באחזקה מלאה בחברת כלל ביט, חברה שהנפיקה סדרות אג"ח בהיקף של 5 מיליארד שקל ונחשבת ציבורית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות