אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החייאה לוויניל: אבבא, אדל ואד שירן הזניקו את מכירות התקליטים של פעם בבריטניה צילום: Mike Coppola

החייאה לוויניל: אבבא, אדל ואד שירן הזניקו את מכירות התקליטים של פעם בבריטניה

אלבום הקאמבק של להקת אבבא מוביל את רשימת תקליטי הוויניל הנמכרים ביותר ב-2021 - פורמט שצובר תאוצה וכבר מהווה 23% מאלבומי המוזיקה שנמכרו השנה במדינה

30.12.2021, 20:34 | שירות כלכליסט

האלבומים החדשים של אד שירן, אדל ואבבא העבירו את מכירות תקליטי הוויניל בבריטניה אל מעל לרף חמישה מיליון התקליטים בפעם הראשונה מאז 1991. 23% מאלבומי המוזיקה שנרכשו השנה בבריטניה היו תקליטי ויניל, כאשר וויאג' (Voyage) של אבבא מוביל את הרשימה.

קראו עוד בכלכליסט:


זו השנה ה-14 ברציפות שמכירות תקליטי הוויניל נמצאות בעלייה, כשבשנת 2020 נרשמה עלייה של 8%. מכירות הדיסקים, לעומת זאת, המשיכו לצנוח, עם 14 מיליון בלבד שנמכרו השנה – המספר הנמוך ביותר מאז 1988 – ארבע שנים לאחר שהפורמט יצא לאור בבריטניה. עם זאת, הירידה במכירות הדיסקים היתה קטנה לעומת שנים קודמות – רק 12% בהשוואה ל-33% בשננ שעברה. חלק מהסיבה לכך היא שמוזיקאים כמו אבבא ואדל פונים לקהל מבוגר יותר, שעדיין מעדיף את הפורמט. הגוף המייצג את תעשיית המוזיקה בבריטניה, BPI, הביע תקווה שהירידה בביקוש לדיסקים נעצרת אחרי שנים רבות.


להקת אבבא, מתוך הסרט הדוקומנטרי "אבבא לעד", צילום: באדיבות yes דוקו להקת אבבא, מתוך הסרט הדוקומנטרי "אבבא לעד" | צילום: באדיבות yes דוקו להקת אבבא, מתוך הסרט הדוקומנטרי "אבבא לעד", צילום: באדיבות yes דוקו

עליית הביקוש לתקליטי ויניל נמשכה השנה למרות עיכובים משמעותיים בייצור, שנגרמו עקב מגבלות שיצרה מגפת הקורונה, בעיות בשרשרת האספקה, מחסור בכוח אדם ומחסור בחומרי גלם כמו PVC ונייר. מאמר באחד מאמצעי התקשורת האשים את אדל בחסימת מפעלי הוויניל בעולם עם ההזמנות המוקדמות לאלבום החדש שלה, 30 , אך חצי מיליון ההזמנות לאלבום הזה היוו רק 0.3% מאריכי הנגן שנמכרו השנה. עם זאת, מקור הבעיה הוא כנראה בעובדה שהביקוש לתקליטי ויניל כפול מיכולת הייצור שלהם. 

בסופו של דבר, להקת אבבא עקפה את אדל, לאחר שהפתיעה את העולם בספטמבר בהודעה על הוצאת אלבומה הראשון זה יותר מ-40 שנה ובו חומרים חדשים. 29,891 עותקים של האלבום נמכרו בשבוע הראשון שלו בשוק, וזאת בעקבות מבצע של הזמנה מוקדמת, שהציע לרוכשים גם אפשרות לקנות כרטיסים לסיבוב ההופעות הווירטואלי של הלהקה, שמתוכנן לשנה הבאה.

חמשת אלבומי הוויניל הנמכרים ביותר ב-2021:

1. אבבא – Voyage

2. אדל – 30

3. פליטווד מאק – Rumours

4. אד שירן – Equals (=)

5. איימי ויינהאוס – Back to Black


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות