אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מערכת החינוך יכולה להכניס יישובים שלמים לסגר צילום: יעל אורבך

פרשנות

מערכת החינוך יכולה להכניס יישובים שלמים לסגר

מה יקרה כשמספר התלמידים המבודדים יגיע למאות אלפים? אז עלול להיגרם למשק נזק של מאות מיליוני שקלים לשבוע

03.01.2022, 07:29 | שחר אילן

מספר התלמידים המבודדים עמד אתמול על 75 אלף ומספר אנשי הצוות על 4,500. לא ידוע כמה תלמידים בנוסף אליהם למדו מרחוק ב־23 יישובים אדומים וכתומים. מה שברור שהמספר הזה צפוי להכפיל עצמו ואף לשלש, מה שאומר שמאות אלפי תלמידים יהיו בבידוד. 

לשיתוק של בין 10% ל־20% ממערכת החינוך תהיה השפעה לא מבוטלת על היעדרויות של עובדים במשק. על פי הערכות בנק ישראל, סגירה מלאה של מערכת החינוך לגיל הרך וכיתות א'־ד' גורמת למשק נזק של 2.6 מיליארד שקל לשבוע. סגירה חלקית יכולה, אם כן, לגרום נזק של מאות מיליוני שקלים לשבוע.

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון , צילום: יעל אורבך שרת החינוך יפעת שאשא ביטון | צילום: יעל אורבך שרת החינוך יפעת שאשא ביטון , צילום: יעל אורבך

השאלה שאיש אינו יכול לענות עליה היא האם יגיע הרגע שבידודים במוסדות חינוך ייצרו סגרים אזוריים בפועל. "אין ספק שאם היקף הבידודים יעלה, מערכת החינוך יכולה לייצר סגר", אומר יו"ר הנהגת המורים הארצית מירום שיף. לדבריו, "אי אפשר להשאיר ילד בכיתה ג'־ד' בבית. ההורים למדו שגם ילד בכיתה ה' לא משאירים מ־8:00 עד 17:00. זה אומר שאחד משני ההורים יישאר בבית".

המחלוקת בין שרת החינוך יפעת שאשא ביטון ואיתה ועדת החינוך של הכנסת לבין משרד הבריאות מתמקדת במתווה הרמזור שלפיו כיתות ה'־י"ב בערים אדומות וכתומות יעברו ללמידה מרחוק מלאה או חלקית. זה מתווה מניעה שהוא בעצם סוג של סגר רק על מערכת החינוך, כלומר החלקים במערכת שלא מחייבים את ההורים להישאר בבית. שאשא ביטון דורשת לבטל זאת ולקבוע שכל מערכת החינוך בלי קשר לרמזור תיכנס לבידוד במקרה של תלמיד מאומת בכיתה על פי הכללים המקובלים, אבל לא תהיה למידה מרחוק היכן שלא התגלו מאומתים.

חיסון נגד קורנה בצור הדסה, אלכס קולומויסקי חיסון נגד קורנה בצור הדסה | אלכס קולומויסקי חיסון נגד קורנה בצור הדסה, אלכס קולומויסקי

השרה שאשא ביטון סבורה ש"לשלוח את הילדים חזרה לזום או לבידודים זה לגרום להם שוב נזק אדיר ולהעמיק את הפערים שממילא נוצרו בשנתיים האחרונות". זו גם עמדתה של הנהגת ההורים הארצית. "תעזבו את כיתות ה'־ו' לנפשן", אומר שיף. "תכניסו לבידוד את מי שרלבנטי". דיונים בנושא זה נערכו אתמול בערב. להיום בבוקר נקבעה ישיבה של ועדת החינוך של הכנסת לאישור תקנות הקורונה החדשות לתיכונים, אך היא נדחתה.

מה שיקבע עד כמה המשק ימשיך לתפקד זה בעיקר מספר גני הילדים ומעונות היום שייסגרו בשל בידודים. משרד החינוך דיווח אתמול על מספר נמוך של 3 גנים סגורים. ארגון נעמת דיווח על 16 כיתות של מעונות שילדיהן בבידוד אבל רק על מעון אחד שנכנס כולו לבידוד. מנכ"ל התאחדות מעונות היום הפרטיים יניב בר אור אומר שהוא שומע כל יום על 10-5 מעונות שנסגרו בשל גילוי מאומתים. בינתיים מדובר בבעיה שניתן להכיל וקשה לדעת אם נגיע לרגע שבו זה תהיה בעיה משקית. בר אור אומר שאין כל פיצוי למפעילי המעונות על ימי הבידוד, וככל שהנזקים יצטברו, יותר מעונות יסגרו לתמיד וייווצר מחסור במעונות.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות