אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טריו בכירי גולדמן זאקס גייס 300 מיליון דולר לקרן חדשה EPA

בלעדי

טריו בכירי גולדמן זאקס גייס 300 מיליון דולר לקרן חדשה

שראל אלדור, עמית פילובסקי ודני אקרמן מהסניף הישראלי של בנק ההשקעות מובילים קרן, שתשקיע בחברות עם טכנולוגיה מוכחת והכנסות

06.01.2022, 06:00 | גולן חזני

שלושה בכירים לשעבר בבנק ההשקעות גולדמן זאקס בישראל מסיימים בימים אלה גיוס של 300 מיליון דולר לקרן השקעות חדשה. 

קראו עוד בכלכליסט:

לכלכליסט נודע כי הקרן, בהובלת שראל אלדור, עמית פילובסקי ודני אקרמן תיקרא 1KEY קפיטל, תשקיע בחברות טכנולוגיה צומחות, ישראליות וזרות, בעלות טכנולוגיה מוכחת והכנסה של עשרות מיליוני דולרים, שמצויות לקראת מכירה או הנפקה. כן נודע כי הקרן מתכוונת לשתף פעולה בהשקעות עם קרנות מובילות בארץ ובעולם, וגם לבחון הזדמנויות השקעה עם גולדמן זאקס.

מרבית הסכום כבר גויסה, בימים הקרובים תכריז הקרן על סגירה ראשונה וזמן קצר לאחר מכן על סגירה מלאה של הגיוס. 

עוד נודע לכלכליסט כי כספי הגיוס הגיעו מחציתם מחו"ל ומחציתם מישראל. בנתח הישראלי השקיעה חברת הביטוח הראל שבשליטת יאיר המבורגר. פמילי אופיס ומשפחות עשירות מישראל, ארה"ב ואירופה הן מרכיב מהותי בפרופיל משקיעי הקרן. 30%-25% מכספי הגיוס הם של יזמים מחברות אחרות. מדובר בכ־15 יזמים שבקרן הציגו כמאגר ידע שיוכל ללוותה בהשקעות טכנולוגיות, בהתבסס על הניסיון של היזמים והתמחותם. בחברות שבהן תשקיע הקרן צפויים השותפים בה לגלות מעורבות אקטיבית בהתוויית האסטרטגיה והמעורבות. הענפים העיקריים שבוחנת הקרן כוללים B2B/B2C, סייבר, פינטק, בריאות דיגיטלית, אגטק ופודטק.  

שלושת הבכירים עזבו בחצי השנה האחרונה את גולדמן זאקס ישראל לאחר שליוו עשרות חברות בעסקאות מכירה, גיוסים והנפקות ציבוריות. הם עבדו יחד בתעשייה הפיננסית בישראל, בניו יורק ובלונדון בשני העשורים האחרונים. 

גולדמן זאקס בבורסה בניו יורק, EPA גולדמן זאקס בבורסה בניו יורק | EPA גולדמן זאקס בבורסה בניו יורק, EPA

אלדור (48) ניהל מאז 2008 את המשרד הישראלי של גולדמן זאקס, מבנקי ההשקעות הגדולים בעולם. במקביל היה אלדור אחראי על מדינות נוספות באירופה, ועסק לא רק בבנקאות השקעות אלא גם בניהול הסניף.

פילובסקי (46) שימש בשמונה השנים האחרונות בבנק כאחראי על פעילות הקונסיומר של גולדמן באירופה, והקים עם אלדור את הפעילות של גולדמן בישראל. בעברו היה סגן מפקד טייסת F15 בצה"ל ושחקן נבחרת הקדטים בכדורסל. היה אחראי על תחום הצרכנות וקמעונאות בגולדמן זאקס באירופה.

אקרמן (50) הצטרף לגולדמן זאקס ב־2011, והיה אחראי על תחום הטכנולוגיה. לאקרמן רקע בבנקאות השקעות בבר סטרנס, ג'יי.פי מורגן וקרדיט סוויס. הוא הקים את הפעילות המסחרית של ענקית הביטוח AIG בישראל והיה אלוף ישראל בהתעמלות מכשירים.

גולדמן זאקס נבדל מבנקי השקעות אחרים בכך שהוא לא רק ליווה והוביל את הנפקות החברות הגדולות בארץ, בתחום הטכנולוגיה ובכלל, אלא גם השקיע בעצמו בכ־20 חברות, בראשן מובילאיי וסייברארק. 

השלושה לקחו תפקיד פעיל בכל אחת מההנפקות והשקעות של הבנק, בהן לייטריקס מירושלים, אפספלייר וכן ההנפקות (ספאק או ראשוניות) של איירון סורס, מאנדיי, גלובל־אי וריסקיפייד, בעשרות מיליארדי דולרים בסך הכל.

במצגות למשקיעים הדגישו השלושה את ניסיונם הרחב בליווי חברות בשלבים המאוחרים של ההשקעה, תוך דגש על חברות עם פרופיל פיננסי של הכנסות וצמיחה. הקרן מייעדת להעביר את השקעותיה ישירות לתוך החברות, במניות ולא בחוב. מתוכננות השקעות של 20־40 מיליון דולר בחברה, והמגמה היא לא להתפרס על פני יותר מדי חברות. לפי מסמכים שהגישה הקרן לרשות ני"ע האמריקאית, הקרן תוכל להגיע למסגרת של 425 מיליון דולר, בגיוס של 125 מיליון דולר נוספים.

בארץ פועלות בעיקר שתי קרנות במתכונת זו: קומרה וקרן Israel Growth של חיים שני ומשה ליכטמן, המשקיעות בחברות בשלבי הגיוס המאוחרים שלהן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות