אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
 כמעט רבע מיליון אובחנו כחיוביים מתחילת החודש; מחצית מהחולים שאושפזו השבוע במצב קשה שוחררו או שמצבם התייצב צילום: גטי

דיווח שוטף

כמעט רבע מיליון אובחנו כחיוביים מתחילת החודש; מחצית מהחולים שאושפזו השבוע במצב קשה שוחררו או שמצבם התייצב

פרופ' ערן סגל: "תוך שבוע-שבועיים נגיע לשיא התחלואה - ומשם נתחיל לרדת"; משרד החינוך: בשליש הכיתות מאומתים לקורונה, כ-7% מהתלמידים חולים או מבודדים; קבוצת ביג הודיעה כי בקניון בת ים, פאשן טבריה ופאשן בית שמש, תינתן הנחה של 25% בשכר הדירה הבסיסי בחודש ינואר

12.01.2022, 21:23 | כתבי כלכליסט ו-ynet

שיא של יותר משנה בשיעור המאומתים החיוביים לקורונה - ועלייה במספר החולים קשה: דיווח שוטף מכל מה שחם וחשוב מהתפרצות גל האומיקרון בישראל. 

21:00 - כמעט רבע מיליון אובחנו כחיוביים לקורונה מתחילת החודש, עלייה קלה בחולים קשה

עוד 16,962 בני אדם אובחנו מחצות ועד 16:30 כחיוביים לקורונה. בכך מגיע מספר המאומתים מאז תחילת החודש לכמעט 250 אלף. לפי נתוני משרד הבריאות מהערב (רביעי), בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 802 חולי קורונה, 257 מהם במצב קשה ו-64 מחוברים למכונות הנשמה. מדובר בעלייה קלה לעומת המספר הבוקר. 

אתמול נשבר שיא של יותר משלושה חודשים, לאחר ש-72 חולים קשים חדשים נוספו. היום עומד המספר על 32 עד כה. 12 מהחולים הקשים הם בני פחות מ-40, ו-11 מהם אינם מחוסנים בכלל. בקבוצת הגיל 40 עד 49 מאושפזים 16 חולים קשים – 15 שאינם מחוסנים ואחד שמחוסן ללא תוקף. בקבוצת הגיל 50 עד 59 – מבין 25 חולים קשים – 16 לא מחוסנים, ארבעה מחוסנים ללא תוקף וחמישה מחוסנים עם תוקף. 

מאז פרוץ המגפה נפטרו בישראל 8,290 חולי קורונה, אחד מהם היום. היום עדכן משרד הבריאות את מספר הנפטרים בימים האחרונים, עליה התקבל דיווח מאוחר. מהנתונים עולה כי מאז תחילת החודש נפטרו בישראל 38 חולי קורונה.

גל האומיקרון - עוד כותרות:

• פרופ' ערן סגל: "תוך שבוע-שבועיים נגיע לשיא התחלואה - ומשם נתחיל לרדת"

• כמחצית מחולי הקורונה שאושפזו במצב קשה בשבוע האחרון שוחררו - או שמצבם התייצב

• פרופ' ערן סגל: "תוך שבוע-שבועיים נגיע לשיא התחלואה - ומשם נתחיל לרדת"

• בנט: "נתניהו משקר ומסכן חיי אדם". יו"ר האופוזיציה: "הפקרת אזרחים לגורלם"


רוב החולים הקשים המחוסנים הם בני יותר מ-60. משרד הבריאות אינו מפרט אם מדובר בחולים שקיבלו את מנת החיסון הרביעית או כאלו שקיבלו את מנת החיסון השלישית לפני כחצי שנה. למעשה, לפי נתוני משרד הבריאות, הסיכוי לפתח תחלואה קשה בקרב לא מחוסנים בגילאי 60 ומעלה גבוה כמעט פי 8 מאשר המחוסנים ויותר מפי 3 מאשר אלו שהתחסנו, אך החיסון שלהם כבר לא בתוקף, כיוון שעבר חצי שנה מקבלתו. 

15: 18 - משרד החינוך: בשליש הכיתות מאומתים לקורונה, כ-7% מהתלמידים חולים או מבודדים

בכשליש מהכיתות בבתי הספר יש מאומתים לקורונה. כך עולה מנתוני תחלואה לפי כיתות שמפרסם היום משרד החינוך לראשונה מזה זמן רב. על פי הנתונים ב-31% מהכיתות ביסודי, שהן 14 אלף כיתות, וב-37% מהכיתות בתיכונים ובחטיבות הביניים, שהן 11 אלף כיתות, יש תחלואה. 


בדיקות קורונה בירושלים, AFP בדיקות קורונה בירושלים | AFP בדיקות קורונה בירושלים, AFP


אין זה אומר שהכיתות משותקות. זאת כיוון ש-79% מתלמידי התיכונים, 64% מהתלמידים חטיבות הביניים ו-37% מתלמידי היסודי פטורים מבידוד כמחוסנים או מחלימים. כרגע חלים במערכת החינוך כללי הבידוד הרגילים שחלים על כל האוכלוסייה. לכן התלמידים שנחשפו למאומת פטורים מבידוד אם יצאו חיוביים.

ועדיין נמשכת העליה במספר התלמידים המאומתים או מבודדים. 57 אלף תלמידים מאומתים ו-82 אלף מבודדים. 9,400 חברי צוות מאומתים ו-3500 מבודדים. בסך הכל כ-152 אלף איש מבודדים. במשרד החינוך מדגישים שבמערכת החינוך יש יותר מ-2.2 מיליון תלמידים. המשמעות היא שרק כ-7% מהתלמידים מאומתים או מבודדים. אבל בפועל הכאוס שהמצב הזה גורם במערכת החינוך משפיע על חלק גדול מאוד מהכיתות. זאת, גם בשל הכמות הגדולה של אנשי צוות מנוטרלים. (שחר אילן)


15:13 - כמחצית מחולי הקורונה שאושפזו במצב קשה שוחררו - או שמצבם התייצב

כמחצית מחולי הקורונה שאושפזו בשבוע האחרון במצב קשה שוחררו – או שמצבם התייצב. כך עולה מנתוני משרד הבריאות שהועברו לבקשת ynet. על פי הנתונים, מיום רביעי שעבר ועד אתמול נקלטו בסך הכול 303 חולים במצב קשה במחלקות הקורונה בבתי החולים. מתוכם, מצבם של 74 השתפר ומצבם של 67 התייצב והם שוחררו לביתם או הועברו להמשך טיפול במוסדות גריאטריים. במערכת הבריאות מבהירים כי עוד מוקדם בשלב זה לקבוע אם משך האשפוז בגל האומיקרון קצר יותר, אך טוענים שהאשפוזים עצמם נחשבים לקלים יותר, מצריכים פחות הנשמה ונוטים פחות לסיבוכים. (אדיר ינקו)

11:50 - פרופ' ערן סגל: "תוך שבוע-שבועיים נגיע לשיא התחלואה - ומשם נתחיל לרדת"

מספר המאומתים לקורונה בישראל הגיע לכמעט 44 אלף ביום, אבל פרופ' ערן סגל, מרכיב מודל חיזוי הקורונה של מכון ויצמן, סבור שהמספר הרבה יותר גבוה. "להערכתי, כבר עברנו את 100 אלף הנדבקים ליום", אמר בריאיון לאולפן ynet. "לפי מחקרים שנערכו בלונדון, מספר הנדבקים בכל מדינה גבוה פי שלושה-ארבעה ממספר המאומתים, כך שיכול להיות שאחד מכל 15 אנשים בישראל כיום הוא נדבק ומידבק. בשיא התחלואה יידבקו, להערכתי, שני מיליון ישראלים, ובסך הכול יידבקו בין שניים לארבעה מיליון". כשנשאל על לוח הזמנים הצפוי, השיב: "אני מעריך שבתוך שבוע-שבועיים נגיע לשיא התחלואה, ומשם היא אמורה לרדת". (אלכסנדרה לוקש, אדיר ינקו)

פרופ פרופ' ערן סגל | צילום: מכון ויצמן למדע פרופ

10:24 - שיא מאומתים נוסף: 43,915 חיוביים אתמול, 254 חולים במצב קשה

משרד הבריאות עדכן כי 43,915 ישראלים אובחנו אתמול כחיוביים לקורונה. בסך הכול פוענחו כ-362 אלף בדיקות לגילוי הנגיף - בהן בדיקות PCR ובדיקות אנטיגן מוסדיות, ושיעור החיוביים עמד על 12.09%. מקדם ההדבקה ירד מעט ועומד כיום על 2.02. עוד עדכן המשרד כי בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 781 חולי קורונה, בהם 254 שמצבם מוגדר קשה, מתוכם 62 שמחוברים למכונות הנשמה. כיום, 73,550 תלמידים מוגדרים כחולים פעילים ועוד 98,285 נמצאים בבידוד. (ירון דרוקמן, אדיר ינקו)


בדיקה בגרנד קניון בבאר שבע, צילום: אוראל כהן בדיקה בגרנד קניון בבאר שבע | צילום: אוראל כהן בדיקה בגרנד קניון בבאר שבע, צילום: אוראל כהן


9:15 - פרסום ראשון: ביג תיתן הקלה בשכר דירה בקניונים הסגורים

קבוצת ביג שוב מובילה מגמה גם בגל הנוכחי של משבר הקורונה, ומודיעה לשוכרים על הקלות בשכר הדירה בקניונים הסגורים שהיא מפעילה. מנכ"ל ביג מרכזי קניות חי גאליס שיגר הבוקר (ד') מכתב לשוכרים והודיע כי בקניון בת ים, פאשן טבריה ופאשן בית שמש, תינתן הנחה של 25% בשכר הדירה הבסיסי בחודש ינואר. זאת לאחר שקבוצת הקניונים זיהתה ירידה של 20% בפדיונות הקניונים הסגורים בארץ אל מול התקופה המקבילה ב-2019. לעומת זאת, ציין גאליס, כי קיימת יציבות במכירות במרכזים הפתוחים.  

חי גאליס, מנכ"ל ביג, צילום: אוראל כהן חי גאליס, מנכ"ל ביג | צילום: אוראל כהן חי גאליס, מנכ"ל ביג, צילום: אוראל כהן

דמי הניהול בקניוני ביג יישארו כרגיל ללא הנחה, והקבוצה הבטיחה במכתב שהפרשי פדיון בהתאם לשיעור הקבוע בחוזה, ככל שיהיו, יחושבו ביחס למחיר המופחת. בסיום החציון הראשון תבצע ביג בדיקת עומסים. "ככל שעומס שכר דירה כולל דמי ניהול ששולם בפועל בחציון ראשון 2022 יהיה נמוך מעומס שכר הדירה ודמי הניהול ב-2019, במקרה כזה תצא חשבונית השלמה כך שהעומס יהיה זהה לעומס החנות בשנת 2019", כתב גאליס. (אורנה יפת) 

בלעדי: סגר בלי סגר - הקניונים מצמצמים שעות פתיחה

ניצנים ראשונים של השפעת התו הירוק והעלייה בתחלואה על המסחר: הקניונים מתחילים לצמצם את שעות הפעילות בערב. ל"כלכליסט" נודע כי הקניון הראשון שהודיע לשוכרים שלו על סגירה מוקדמת, באופן זמני, הוא קניון הדר בירושלים. הנהלת הקניון הודיעה במכתב לשוכרים כי החליטה לאפשר, לשוכרים שמעוניינים בכך, לסגור את החנויות בשעה 21 במקום ב־22 בערב, בימים ראשון עד חמישי בלבד. ההנהלה הודיעה לשוכרים כי צמצום שעות העבודה, בשלב זה, יהיה עד 21 בינואר, וכי בימים שישי ומוצ"ש שעות הפעילות יהיו ללא שינוי. (אורנה יפת)  


גרנד קניון בחיפה ריק מקונים, צילום: נחום סגל גרנד קניון בחיפה ריק מקונים | צילום: נחום סגל גרנד קניון בחיפה ריק מקונים, צילום: נחום סגל


הצפי של חוקרי האונ' העברית: בעוד כשבועיים - שיא של עד 2 מיליון חולים פעילים

על פי התחזית של חוקרי האוניברסיטה העברית בדבר התפשטות נגיף הקורונה בישראל - המשך המגמה הנוכחית צפוי להביא בעוד כשבועיים לשיא חולים פעילים שינוע בין 800 אלף לשני מיליון איש, וכן לשיא מאושפזים במצב קשה שינוע בין 1,000 ל-2,000 חולים - כש-2.5% מהם יהיו ילדים עד גיל 11. החוקרים הזהירו עוד כי עומסי התחלואה הגבוהים עלולים ליצור עומס גבוה על המשק ומערכת הבריאות, ובשל כך הם ממליצים, בין היתר, להגביל התקהלויות. בסוף החודש, כך ציינו, התחלואה צפויה להתחיל לרדת. (אדיר ינקו)


מחלקת קורונה בבית החולים רמב"ם בחיפה, צילום: רויטרס מחלקת קורונה בבית החולים רמב"ם בחיפה | צילום: רויטרס מחלקת קורונה בבית החולים רמב"ם בחיפה, צילום: רויטרס


שאשא ביטון: "הכיתה הירוקה - דרמה. להביא להצבעה". פרופ' אש: "הובילה להדבקות"

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון ניסתה להעלות במהלך ישיבת קבינט הקורונה את נושא החזרת מתווה הכיתה הירוקה, אך נענתה בביטול של מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' נחמן אש. "הנושא של הכיתה הירוקה הוא דרמה", קבעה שאשא ביטון וקראה להביא את הנושא להצבעה. הפרופ' אש השיב לה: "הכיתה הירוקה הובילה פשוט להרבה יותר הדבקות. זה יביא לתוצאה הפוכה ממה שהיינו רוצים". (איתמר אייכנר)


שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, צילום: קובי קואנקס שרת החינוך יפעת שאשא ביטון | צילום: קובי קואנקס שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, צילום: קובי קואנקס


רק 56 אלף חוסנו: מסתיים מבצע החיסונים לילדים בבתי הספר

כשבועיים וחצי בלבד לאחר שהחל, מבצע החיסונים בבתי הספר לתלמידים בגילאים 11-5 מסתיים. כך הודיעה ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס הערב (שלישי). במסגרת מבצע החיסונים חוסנו בבתי הספר 56 אלף תלמידים בלבד. במקביל הסתיים קבינט הקורונה שכונס למשך ארבע שעות ללא החלטות חדשות, מעבר לאלו שכבר התקבלו לפני הישיבה. את החיסונים נתנו אחיות בריאות הציבור, שאמורות היו לחסן את התלמידים בחיסוני שגרה אך במקום זאת נתנו את חיסוני הקורונה. בהתאם להנחייתה של ד"ר אלרעי פרייס יופסקו חיסוני הקורונה בבתי הספר לכל המאוחר ביום ראשון הקרוב, והאחיות יחזרו לפעילות שגרה של חיסונים נגד שפעת, חצבת ואדמת.


חיסון ילדים נגד קורונה, צור הדסה, אלכס קולומויסקי חיסון ילדים נגד קורונה, צור הדסה | אלכס קולומויסקי חיסון ילדים נגד קורונה, צור הדסה, אלכס קולומויסקי


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות