אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אומיקרון בקניון: ההנחות לשוכרי ביג ידביקו גם את מליסרון ועזריאלי? קבוצת ביג

פרשנות

אומיקרון בקניון: ההנחות לשוכרי ביג ידביקו גם את מליסרון ועזריאלי?

הודעת ביג על הנחה בדמי שכירות בשלושה קניונים סגורים שלה, מתוך 21 שהיא מפעילה, רחוקה מלהיות מהותית. היא נועדה לאתגר את מתחרותיה הגדולות, ולהצית מחדש את הקרבות שלהן עם השוכרים

12.01.2022, 12:10 | נטע-לי בינשטוק

רק לפני שלושה שבועות, כשמרכזי הקניות היו עמוסים והציבור עוד התעניין במבצעי סוף עונה, התקבצו כל בכירי עולם הקניונים והרשתות הקמעונאיות הגדולות במשק לשלושה ימים של מינגלינג באילת. האווירה היתה טובה, המושג "הגל החמישי" היה עוד רחוק מהמציאות.

קראו עוד בכלכליסט:


אבל למוד קרבות, מנכ"ל עזריאלי אייל חנקין כבר ידע לרמוז לרשתות שהסיבוב הבא ייראה אחרת. "סיימנו לתת, הקרבנו מספיק בשם מדינת ישראל ובשם האינטגריטי העסקי שלנו", הוא אמר אז בריאיון ל"כלכליסט", "קיבלנו בסגר הראשון כמה מאות אלפי שקלים על הנחות ארנונה. זה הדבר היחיד שקיבלנו. בשנה שעברה, עד פברואר 2021, הפסדנו חצי מיליארד שקל שנמחקו לנו מהקניונים. השארנו חצי מיליארד שקל על הרצפה, ואף אחד לא פיצה אותנו בגרוש". 

מימין: דנה עזריאלי, יו"ר קבוצת עזריאלי, וליאורה עופר, בעלת השליטה במליסרון, צילום: עמית שעל, אוראל כהן מימין: דנה עזריאלי, יו"ר קבוצת עזריאלי, וליאורה עופר, בעלת השליטה במליסרון | צילום: עמית שעל, אוראל כהן מימין: דנה עזריאלי, יו"ר קבוצת עזריאלי, וליאורה עופר, בעלת השליטה במליסרון, צילום: עמית שעל, אוראל כהן
ביג פאשן טבריה, קבוצת ביג ביג פאשן טבריה | קבוצת ביג ביג פאשן טבריה, קבוצת ביג
מימין: אייל חנקין, מנכ"ל עזריאלי, וחי גאליס, מנכ"ל ביג , צילום: אמיר רון, קרן בנק מימין: אייל חנקין, מנכ"ל עזריאלי, וחי גאליס, מנכ"ל ביג | צילום: אמיר רון, קרן בנק מימין: אייל חנקין, מנכ"ל עזריאלי, וחי גאליס, מנכ"ל ביג , צילום: אמיר רון, קרן בנק

חנקין ובכירי הקניונים, ששידרו מסר דומה, נשענו על ניסיון העבר: בסבבים הקודמים הקניונים ויתרו לרשתות פעמים רבות על שכר דירה ודמי ניהול. המדינה פיצתה את הקמעונאים, הם סיימו עם רווחים נאים, והקניונים נשארו בעיקר עם דלתות סגורות. בגל החמישי אין סגר ואין פיצוי, ומה שיש הוא זעקות שבר של קמעונאים והציפייה החוזרת שלהם לקבל הקלות בתשלומים מבעלי הנכסים.  

ההודעה של ביג הבוקר על מתן הנחה של 25% בדמי שכירות בשלושת הקניונים הסגורים שלה רחוקה מלהיות מהותית עבורה. ביג מפעילה 14 מרכזי קניות פתוחים בארץ מתוך 21 מרכזים, ורק שלושה סגורים. ההנחה מגיעה לאחר שלדבריה, היא זיהתה ירידה של 20% בפדיונות הקניונים הסגורים בארץ אל מול התקופה המקבילה ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה. בעוד מרכזי הקניות הפתוחים שלה ממשיכים לעבוד כרגיל, המשמעות האמיתית לסוכרייה הזאת שביג החליטה לחלק היא - לאתגר את מתחרותיה הגדולות, מליסרון ועזריאלי, ולהצית מחדש את הקרבות של השתיים עם השוכרים. 

קבוצת עזריאלי, בינתיים, שומרת על אחידות המסר, ולשאלה האם היא צפויה לספק הקלות לשוכריה כמו קבוצת ביג, השיבה הבוקר: "מאחר שקניוני עזריאלי פתוחים, ויישארו פתוחים, הנושא אינו רלבנטי לנו". מליסרון שומרת על שתיקה. את התשובות הן יצטרכו לספק בקרוב מאוד לשוכרים שלהן.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות