אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ורטקס מוכרת אחזקות בקרן הרביעית ב-150 מיליון דולר לקרן StepStone האמריקאית צילום: ורטקס

בלעדי

ורטקס מוכרת אחזקות בקרן הרביעית ב-150 מיליון דולר לקרן StepStone האמריקאית

משקיעי ורטקס ייהנו ממפגש עם מזומנים כתוצאה מהעסקה, שמהווה בפועל עסקת סקנדרי. הקרן מתמחה בהשקעות בשלבים מוקדמים, אחראית בין השאר לגיוסים ליוניקורנים כמו OwnBackup, יוטפו, ורביט ואקסוניוס, ומנהלת יותר ממיליארד דולר

20.01.2022, 14:16 | סופי שולמן

קרן הון הסיכון ורטקס מפגישה את המשקיעים הראשונים בקרן עם מזומן. ל"כלכליסט" נודע כי הקרן מוכרת חלק מאחזקותיה בקרן הרביעית תמורת 150 מיליון דולר לקרן ההשקעות האמריקאית StepStone. בנק ההשקעות ג׳פריס היה המלווה הבלעדי של העסקה. 

קראו עוד בכלכליסט:

המהלך של ורטקס מאפשר למשקיעים ולשותפים בקרן המתמחה בשלבי השקעה מוקדמים להיפגש עם הכסף עוד לפני אקזיטים של ממש בחברות ובמהותו הוא מהווה עסקת סקנדרי לכל דבר ועניין, בה משקיעים ותיקים מוכרים את המניות שלהם בחברות למשקיע חדש. העסקה מאפשרת לקרן לייצר אקזיט עם תשואה של 100% למשקיעים הראשונים ולהפחית את רמת הסיכון, אך במקביל מותירה את הקרן עם אחזקות מסויימות בחברות הפורטפוליו עם פוטנציאל לאקזיט נוסף. 

הקרן האמריקאית עשתה עסקה דומה עם קרן הון הסיכון הישראלית קומרה לפני כשנתיים, אם כי בהיקף קטן יותר של 80 מיליון דולר. בין החברות שנמצאות בפורטפוליו של הקרן הרביעית של ורטקס נמצאים כמה יוניקורנים מבטיחים, בהם OwnBackup שגייסה 240 מיליון דולר לפי שווי של 3.3 מיליארד דולר, VERBIT שגייסה 250 מיליון דולר לפי שווי של 2 מיליארד דולר, יוטפו שמוערכת ב-1.4 מיליארד דולר אחרי הגיוס האחרון אחרי גיוס של 230 מיליון דולר וחברת הסייבר אקסוניוס שהפכה ליוניקורן לפני שנה, כשגייסה 100 מיליון דולר.

צוות ורטקס, צילום: ורטקס צוות ורטקס | צילום: ורטקס צוות ורטקס, צילום: ורטקס

ורטקס היא אחת מקרנות הון הסיכון הוותיקות בישראל. הקרן הוקמה על ידי יורם אורון ב-1987 והייתה בין המשקיעים הראשונים בווייז, בסייברארק ובסולארדג'. ורטקס מתמחה בעיקר בהשקעה בשלבים מוקדמים ומנהלת היום יותר ממיליארד דולר בקרנות שלה. 

מכירת חלק מהפורטפוליו הפך לאסטרטגיית אקזיט נפוצה יחסית לקרנות הון הסיכון הישראליות, שמתמחות יותר בהשקעה בשלבים מוקדמים ולא מעוניינות להמתין עד למכירה או להנפקה של החברה כדי להיפגש עם הכסף. משקיעי סקנדרי כדוגמאת StepStone מחפשים מקבצי חברות מבטיחות להשקעה בעסקאות שקלות יותר במונחי דיו דיליג׳נס ומשקפות רמות סיכון נמוכות יותר בהשקעה. StepStone מנהלת 121 מיליארד דולר במגוון של קרנות השקעה בהון ובחוב. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות