אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשל ביידן מתריע: משבר השבבים יימשך לפחות עד לאמצע-סוף 2022 צילום: pixabay

ממשל ביידן מתריע: משבר השבבים יימשך לפחות עד לאמצע-סוף 2022

השורה התחתונה של דו"ח פסימי בשפרסמה מחלקת המסחר בארה"ב, בראשות מזכירת המחלקה ג'ינה ריימונדו, היא ש"אנחנו אפילו לא קרובים ליציאה מהיער בכל הנוגע לאספקת שבבים", כלשונו. מחסור בשבבים מהווה גם קטליזטור לאינפלציה הגואה שמאיימת על המשך כהונתו של הנשיא

26.01.2022, 13:38 | חדשות חוץ

ממשל ביידן הגיע למסקנה כי המחסור העולמי בשבבים יימשך לפחות עד למחצית השנייה של 2022, אם לא הרבה יותר - מה שצפוי להביא לעיכובים משמעותיים בעסקים רבים בארה"ב, לרבות תעשיית הרכב וענף מוצרי האלקטרוניקה. כך, לפי דו"ח מיוחד שהועבר לתקשורת ממחלקת המסחר של ארה"ב, שפורסם הבוקר (רביעי) בבלומברג. 

קראו עוד בכלכליסט:

בכירים בממשל מתכוונים לחקור את הטענות בנוגע לכך שחברות בתחום הרכב והרפואה החלו להעלות מחירים באופן מוגזם נוכח הביקוש הגובר לשבבים, כפי שמסרה לבלומברג מזכירת מחלקת המסחר בממשל ביידן ג'ינה ריימונדו. "אנחנו אפילו לא קרובים ליציאה מהיער בכל הנוגע לבעיות אספקה של שבבים", אמרה. 

הדו"ח מבוסס על מידע שהגיע לממשל מיותר מ-150 חברות בשרשרת האספקה של השבבים, לפיו קיים "חוסר תיאום משמעותי ומתמשך בכל הנוגע להיצע וביקוש בענף" ונכון להיום לא נראה שהבעיה הולכת להיפתר במהלך ששת החודשים הקרובים. 

נשיא ארה"ב ג נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. מה נעשה אתכם, שבבים שובבים? | צילום: EPA נשיא ארה"ב ג

בנוסף, הד"וח מדגיש את האופציות המוגבלות שעומדות בפני ממשל ביידין בניסיונו להגיב למשבר, שכבר גרם לעיכובים רבים במסירת כלי רכב חשמליים. המחסור בשבבים מהווה גם פקטור מרכזי באינפלציה הגואה בארה"ב, המסכנת במידת מה את המשך כהונתו של ביידן, שתועמד למבחן משמעותי ראשון בבחירות אמצע הקדנציה שתתקיימנה בסתיו הקרוב. 

לאור המצב השורר כעת, אין לשוק זה טווח ביטחון, כפי שהסבירה ריימונדו. כלומר, כל הפרעה נוספת ליצרנים שמעבר לים - למשל, גל חדש של קורונה או תאונות הקשורות למזג אוויר - עשויה להביא להפסקת ייצור מיידית. "שרשרת אספקת השבבים נותרה שבירה מאוד למרות חודשים של עבודה מצד ממשל ביידן בניסיון להתגבר על המחסור", נכתב בדו"ח. "הביקוש ממשיך לעלות בהרבה על ההיצע". למעשה, הדו"ח מציין כי חלה עלייה בשיעור של 17% בביקוש לשבבים בשנת 2021, בהשוואה ל-2019. 

שבבים רבים נמכרים בארה"ב באמצעות מפיצי צד-שלישי, כמו Avent ו-Arrow, שכבר זמן רב מקשרים בין יצרני שבבים ליצרני מוצרים אלקטרוניים ודיגיטליים. כעת, כתוצאה מהמצב, יצרנים שונים מבקשים לבטל את פונקציית הגישור הזאת ולפנות ישירות למפעלי השבבים על מנת להוריד מעט את המחירים הגואים. יש לציין כי עד כה לא נמצאו מאגרי שבבים שהוסתרו במתכוון, על מנת להעלות מחירים - מה שבעבר נחשד כסיבה אפשרית נוספת למחסור בהם. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות