אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

Sohn'X Tel Aviv

"אג"ח לטווח ארוך ומניות במכפילים גבוהים ייפגעו בצורה הקשה ביותר"

הירידות שאיתן פתח שוק המניות את 2022 לא ייעצרו מיידית אבל הפיצוי יגיע בהמשך השנה, כך לפי ביירון וויין, סגן יו"ר קבוצת בלקסטון, שהרצה בוועידת Sohn'x. עוד הוא סבור כי האינפלציה תלווה אותנו והריבית בארה"ב תעלה ארבע פעמים: "הערך יעלה בביצועיו על הצמיחה אבל מדד S&P 500 לא יתקדם. צריך להתכונן לשוק בעייתי"

30.01.2022, 11:59 | מעין מנלה

הקורונה תמשיך להוות בעיה, האינפלציה תישאר גבוהה ומדד S&P 500 לא יעלה בשנת 2022. אלה התחזיות של ביירון וויין (Byron Wein), סגן יו״ר קבוצת בלקסטון ואחראי על אסטרטגיית ההשקעות הפרטיות, שהרצה בוועידת SohnX Tel Aviv שנערכת בשיתוף עם "כלכליסט".

הוועידה השנה תיערך באופן דיגיטלי וצפויה להסתיים במפגש אחרון פנים מול פנים, שיתקיים בחודש יוני. בכל מפגש יתארחו דוברים בכירים מגופי ההשקעות הגדולות והמובילות בעולם. כל הכנסותיה של הוועידה מוקדשות למען פעילותה של עמותת "מלאכיות הדממה". 

מלאכיות הדממה ועידת SohnX תומכת בחקר תסמונת רט הכנסות הוועידה יופנו לעמותת מלאכיות הדממה לחקר התסמונת בה לוקות כ־450 ילדות ונשים בישראל. הוועידה מתקיימת ע"י קרן SohnX Tel Aviv שבראשה עומד דני גילרמן, בשיתוף כלכליסט לכתבה המלאה

עו"ד שמוליק זיסמן, מייסד ויו"ר עמותת מלאכיות הדממה, סיפר כי "אצל הבת שלי הדר אובחנה תסמונת רט כשהיא היתה בת שנתיים וחצי, זה היה היום הקשה ביותר בחיי. חיפוש מהיר באינטרנט גילה שילדות עם תסמונת רט יגיעו בסופו של דבר למצב של מאה אחוזי נכות, ומוות בשנות העשרה. אני מסתכל עליה, ילדה יפהפייה כל כך, כמו כל ילדה אחרת. אבל מתברר שהיתה בגנים שלה מוטציה אכזרית והרסנית". 

זיסמן הוסיף כי "אחת מכל 10,000 בנות נולדת עם תסמונת רט. ללא קשר לגזע או למוצא אתני. התסמונת אינה תורשתית ועלולה לקרות לכל משפחה בעולם. העמותה הישראלית לתסמונת רט עובדת בשיתוף פעולה עם הארגון המקביל לה בארה"ב. עם השנים הצלחנו לרפא חיות מודל, ואנחנו קרובים מאוד לניסויים קליניים בטיפול גנטי עבור הילדות עצמן".

התחלנו את השנה בצורה גרועה. השוק ירד ביותר מ־10% השנה ויירד עוד, אבל יש את שארית השנה על מנת לפצות על כך. ההפתעה הראשונה היא להתכונן לשוק קשה"

לדברי דני גילרמן, שגריר באו"ם לשעבר, יו"ר בלקסטון ישראל ויו"ר ועידת SohnX Tel Aviv, הכנס מציג הוגי דעות, יזמים, מנהלים ובעלי הון בעלי ניסיון וידע רב, שיחלקו עם המשתתפים בחמישה מפגשים וירטואליים את מחשבותיהם, את התחזיות שלהם ואת הרעיונות שלהם. "SohnX הוא כנס ייחודי בכך שהוא מאפשר לכם להצליח ובאותו הזמן גם לתרום לחברה", אמר גילרמן. "תצליחו בכך שתלמדו, תאזינו ותקבלו מידע מעשיר מהאנשים הטובים ביותר בתחום, ותתרמו לחברה בכך שכל ההכנסות ייתרמו לעמותה שפעילה במציאת תרופה לתסמונת רט". 

ביירון וין סגן יו״ר קבוצת בלקסטון,  ביירון וין סגן יו״ר קבוצת בלקסטון ביירון וין סגן יו״ר קבוצת בלקסטון,

"השוק עוד יירד השנה, אבל לא עד כדי מיתון"

בהרצאתו סיפר וויין כי הוא מספק מדי שנה, כבר 37 שנה, תחזית של עשר ההפתעות שנראה בשוק ההון בשנה הקרובה. הפתעה הוא מגדיר כאירוע שמרבית מומחי ההשקעות יצפו שיש לו סיכוי של אחד לשלושה להתרחש, ואילו הוא מאמין שהסיכוי להתרחשותו דווקא גבוה מ־50%. 

אינפו  התחזיות של בלקסטון,  אינפו התחזיות של בלקסטון אינפו  התחזיות של בלקסטון,

"התחלנו את השנה בצורה מאוד גרועה. השוק ירד ביותר מ־10% ואני חושב שיירד עוד, אבל לא שיהיה שוק דובי או מיתון. היו אמנם ירידות בשווקים בינואר, אבל יש לנו את שארית השנה על מנת לפצות על כך. ההפתעה הראשונה היא להתכונן לשוק קשה, וכך ינואר התחיל", אמר. "השוק תמיד היה חשוף לתיקון של 10% ואנחנו חווים זאת כעת. בהמשך השנה נתאושש מהירידה שמתרחשת עכשיו ולכן נוצרת הזדמנות קנייה. אני ממליץ לחפש מניות טובות שאותן תמצאו בתחום הנדל"ן, מניות טכנולוגיה מסוימות ובתחום האנרגיה", הוסיף וויין.

נושא נוסף שצפוי להשפיע על השווקים בשנה הקרובה הוא האינפלציה, שעומדת כעת על כ־7% בארה"ב. "האינפלציה לא תישאר גבוהה כל כך אבל כן תעמוד על 4.5%. המשמעות היא ששיעורי הריבית ככל הנראה יעלו. אחת הסיבות שהשוק כל כך חלש עכשיו היא שהאינפלציה גבוהה והריביות עולות, מצב שמקטין את המרווחים למניות צמיחה, וזה מה שמשפיע על השווקים בינואר", אמר.

בהמשך השנה נתאושש מהירידה הנוכחית ולכן נוצרת הזדמנות קנייה. אני ממליץ לחפש מניות טובות בתחומי הנדל"ן, הטכנולוגיה והאנרגיה"

סגן יו״ר קבוצת בלקסטון סבור כי 2022 תהיה שנה חזקה מבחינת רווחים, אבל גם שנה שבה שיעורי הריבית יטפסו. "הערך יעלה בביצועיו על הצמיחה והשוק יהיה תנודתי, אבל אני לא חושב שמדד S&P 500 יתקדם. ההפתעה הראשונה היא להתכונן לשוק בעייתי, וזו בהחלט הדרך שבה נפתח חודש ינואר".

וויין צופה כי בגזרת המדיניות המוניטרית, הפדרל ריזרב בראשות ג'רום פאוול יעלה את שיעורי הריבית ארבע פעמים במהלך 2022. "הקונצנזוס היה לשתיים או שלוש העלאות, ואנחנו חושבים שזה יהיה ארבע", אמר.

לגבי שוק החוב וויין צופה כי התשואה על אג"ח ממשלתית של ארה"ב ל־10 שנים, שכבר היום גבוהה מ־1.8%, תגיע ל־2.75% וכך תיווצר בעיה עבור שוק המניות.

השפעותיה של מגפת הקורונה אמנם הצטמצמו, אך היא עדיין איתנו. לדברי וויין, "הקורונה צפויה להמשיך להוות בעיה, ואנחנו כאזרחים בכל העולם, כולל ישראל, נצטרך ללמוד לחיות עם הקורונה בצורה מסוימת. אם זה לא אומיקרון, זו תהיה מוטציה אחרת כלשהי של הנגיף. לכן נמשיך לקבל מנות דחף של החיסונים, כמו חיסוני שפעת, ונצליח להשתלט על הווירוס, למנוע אשפוזים ולצמצם את מקרי המוות, אבל קשישים ימשיכו להתנהל בזהירות רבה", אמר.

סין תנסה לפתח תעשיית ניהול השקעות ותאפשר לחברות זרות להשתתף בה, ולכן תעשיית ניהול כספים תתפתח בסין כאלטרנטיבה לרכישת דירות להשקעה"

בגלל בעיות הצמיחה של סין, וויין סבור שהיא לא תתקוף את טייוואן השנה אלא תתמקד יותר בכלכלה. "הבעיה שסין נקלעה אליה ב־2020 קשורה לעובדה שאם אדם צובר הון בסין, הוא לרוב משתמש בו כדי לרכוש דירה נוספת שהוא מחזיק להשקעה, ולא מתגורר בה. אני חושב שסין תנסה לפתח תעשיית ניהול השקעות באמצעות חברות סיניות ותאפשר לחברות זרות להשתתף בה, ולכן תעשיית ניהול כספים תתפתח בסין כאלטרנטיבה לרכישה של דירות להשקעה", אמר.


לא קריפטו: "זהב יהיה בחירה ראויה"

זהב, כך סבור וויין, עומד להיות חלופת השקעה הולמת. "אני לא חושב שמטבעות הקריפטו ייפלו, אבל השקעה בזהב תהיה בחירה ראויה. השנה שעברה לא היתה טובה לזהב, אבל אני חושב ש־2022 תהיה חיובית עבורו ומצבו כבר טוב יחסית לשוק".

לגבי הנפט, וויין מעריך כי מחירו ימשיך לעלות ושהוא יכול להגיע ל־100 דולר לחבית. "נמשיך לעבוד מאוד קשה לייצר אנרגיה חלופית גם בארה"ב וגם בעולם, אבל היא עדיין תהווה רק חלק מזערי מצריכת האנרגיה בתחבורה. לכן אני חושב שככל שהכלכלה תשתפר, כך הנפט יתייקר", אמר. מסיבה זו מניות של חברות בתחום האנרגיה הופכות אטרקטיביות לרכישה, ולדעתו תחום זה יציג שיפור כאשר השוק יתאושש מהירידות הנוכחיות שהוא סופג.

זה לא פופולרי פוליטית וסוגרים תחנות כוח גרעיניות בגרמניה ובארה"ב, אבל לא נפתור את בעיית האקלים ללא שימוש באנרגיה גרעינית. התקדמנו מאז פוקושימה"

עוד בזירה האנרגטית, וויין חושב שתחום האנרגיה הגרעינית יהפוך שוב לאפשרות חלופית להשקעה במקום דלקים פוסיליים. "אני יודע שזה לא פופולרי פוליטית ושסוגרים תחנות כוח גרעיניות בגרמניה ובארה"ב, אבל לא נפתור את בעיית האקלים ללא שימוש באנרגיה גרעינית. התקדמנו מאוד מאז פוקושימה. פיתחנו מנגונוני הגנה שמאפשרים הפקה הרבה יותר בטוחה של אנרגיה גרעינית. סילוק הפסולת הגרעינית מהווה בעיה, אבל ניתן לפתור אותה, והיא מציבה אלטרנטיבה טובה בהרבה מדלקים פוסיליים", הסביר וויין.

שיקולי ESG, הנוגעים לסביבה, לעניינים חברתיים ולממשל תאגידי, יהפכו לדבריו לחלק חשוב יותר בהתנהלות התאגידית; ממשלות אף ינסו למדוד את הפעולות בגזרה זו באמצעות עריכת ביקורות בתאגידים. "ננסה להשתמש כמה שיותר ברכבים חשמליים אבל כדי לעשות זאת דרושים ליתיום, קובלט וניקל, חומרי גלם שלא קל להשיג. הסינים שולטים במידה רבה בהפקה שלהם, במיוחד של ליתיום וקובלט, ולכן ייתכן שנמצא את עצמנו במצב שבו יישום תוכנית של מעבר לכלי רכב חשמליים כלשהי יהיה מוגבל, בגלל חוסר היכולת שלנו להשיג את חומרי הגלם הדרושים לייצור מכוניות חשמליות", אמר.

מעבר לתחזיות אמר וויין: "מבחינת מצב השוק, הזמן הטוב ביותר לקנות מניות הוא תקופות של פסימיות. המשקיעים היו אופטימיים בתחילת השנה, וזה יצר סביבה שבה השוק היה חשוף לתיקון, כפי שקורה עכשיו. זה ייצור הזדמנות קנייה אבל אנחנו כנראה עדיין לא שם". 

מימין עו"ד שמוליק זיסמן מייסד ויו"ר עמותת מלאכיות הדממה ו דני גילרמן יו"ר ועידת SohnX TLV, צילום: אוראל כהן מימין עו"ד שמוליק זיסמן מייסד ויו"ר עמותת מלאכיות הדממה ו דני גילרמן יו"ר ועידת SohnX TLV | צילום: אוראל כהן מימין עו"ד שמוליק זיסמן מייסד ויו"ר עמותת מלאכיות הדממה ו דני גילרמן יו"ר ועידת SohnX TLV, צילום: אוראל כהן

המגמות הגדולות שמזהה וויין הן שהשוק צופה אינפלציה גבוהה יותר ותנודתיות מוגברת, ולכן צריך להשקיע במה שהוא מכנה "שכונות טובות". "תחום האנרגיה יהיה אטרקטיבי ומניות צמיחה עם מכפילים גבוהים מאוד יהיו פגיעות, אבל אנחנו עוברים תיקון. כנראה עוד לא הגענו לשפל אבל נגיע אליו בתחילת השנה. ככל שהכלכלה תמשיך להפגין חוסן וימשיכו להיות רווחים — מצב השוק ישתפר".

תחום נוסף שלדבריו צפוי להמשיך להיות אטרקטיבי הוא הנדל"ן למגורים. "יש היום כמה וכמה צעירים שגרים בבתים של ההורים שלהם, ורבים מהם נכללים בקבוצת הגיל להקמת משפחה, ולכן סקטור הדיור יישאר חזק".

לגבי אג"ח וויין סיכם: "ככל ששיעורי הריבית יעלו, ייפגעו ביצועיהן של אג"ח לטווח ארוך, וזה בדיוק מה שקורה עכשיו. לכן, מבחינת שיקולים של הכנסה קבועה, כדאי להשקיע במכשירי חוב לטווח קצר, באג"ח בריבית משתנה, בקרנות נדל"ן לטווח קצר ובאג"ח לטווח קצר. זאת משום שאג"ח לטווח ארוך ומניות בעלות מכפילים גבוהים ייפגעו בצורה הקשה ביותר".

תומכים במלאכיות הדממה

כל ההכנסות מוועידת SohnX Tel Aviv מוקדשות לעמותת "מלאכיות הדממה", עבור מחקר ופיתוח תרופה לטיפול בלוקות בתסמונת רט. מדובר בהפרעה נוירו־גנטית התפתחותית שאינה תורשתית, המופיעה בעיקר בקרב בנות. התסמונת מתאפיינת בהתפתחות תקינה לכאורה בשלבי החיים המוקדמים, שאחריה מופיעות מגוון הפרעות: בדיבור, בהליכה, בשימוש בידיים, בנשימה ועוד.

למידע נוסף על עמותת "מלאכיות הדממה" ולתרומות: לחצו כאן שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות