אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זיהום נוסף בדרכו לחופי ישראל? מערכת הביטחון איתרה כתמי שמן 20 ק"מ מנתניה צילום: קרונוס צילומי אוויר

זיהום נוסף בדרכו לחופי ישראל? מערכת הביטחון איתרה כתמי שמן 20 ק"מ מנתניה

המשרד להגנת הסביבה הגדיר את האירוע כ- TIER 3, שמשמעותו בעל פוטנציאל להיות אירוע זיהום ים גדול. עוד נמסר, כי אם יתגלה שמדובר בכתם המשתרע על פני קילומטרים רבים, היכולת לטפל בו בים תהיה מוגבלת למדי ובכל מקרה עשויות להתרחש בחוף נחיתות

02.02.2022, 08:46 | ענת רואה

כתם השמן שלא אותר אתמול ע"י המשרד להגנת הסביבה בטיסת סיור שערכו, אותר מאוחר יותר על ידי מערכת הביטחון, כ-20-40 ק"מ מערבית לחופי ישראל, מראשון לציון ועד נתניה. כך מעדכן הבוקר המשרד להגנת הסביבה. הכתמים החשודים יבדקו היום מקרוב.

קראו עוד בכלכליסט:

במהלך הבוקר יתבצעו סיורים נוספים באזור החשוד – כולל טיסת זיהוי, כלי שיט פיזיים בעומק הים – כדי לקבל תמונת מצב ברורה גם באשר לצעדים שניתן לנקוט בים. עוד יופעלו מודלים שונים לבדיקת הכתם החשוד וכיווני הרוח והים. בשעה זו אוניית "בת גלים" המשותפת למשרד להגנת הסביבה ולחקר ימים ואגמים, נערכת ליציאה לים עם צוות המשרד, ציוד לריסוס דיספרסנטים ודיגום.

המשרד להגנת הסביבה אומר כי אם יתגלה שמדובר בכתם המשתרע על פני קילומטרים רבים, היכולת לטפל בו בים תהיה מוגבלת למדי. בכל מקרה, עשויות להתרחש בחוף נחיתות, וכלל הגורמים יונחו היום על ידי המשרד להגנת הסביבה להפעיל את תוכניות החירום הלאומיות כדי להיערך.


האונייה בת גלים יוצאת מנמל חיפה, צילום: המשרד להגנת הסביבה האונייה בת גלים יוצאת מנמל חיפה | צילום: המשרד להגנת הסביבה האונייה בת גלים יוצאת מנמל חיפה, צילום: המשרד להגנת הסביבה


בעקבות החשד להימצאות כתם שמן מול חופי ישראל, המשרד להגנת הסביבה פתח חדר מצב בחיפה. השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, אישרה את הגדרת האירוע כ-Tier-3 בשלב זה. המשמעות, לפי תוכנית המוכנות הלאומית של ישראל, היא שמדובר באירוע בעל פוטנציאל להיות אירוע זיהום ים גדול או בהיקף אזורי או לאומי. זאת, בשל הפריסה הגיאוגרפית והתזוזה המהירה, ועד אשר יתברר אחרת.

החשד להימצאות כתם מקורו בהודעה שקיבל המשרד להגנת הסביבה ממערכת הניטור הלווייני EMSA האירופית. לפי הדיווח המקורי זוהה כתם שמן כ-63 ק"מ מערבית לאשדוד. הוצאו טיסות סיור של המשרד להגנת הסביבה ושל מערכת הביטחון. הטיסה המוקדמת של המשרד להגנת הסביבה לא זיהתה ממצאים. בטיסת מערכת הביטחון, שיצאה לבקשת המשרד להגנת הסביבה, התגלו כתמים חשודים כאמור.

אחד הסיכונים מהגעת כתם שמן לחוף הוא שיבוש פעולתם של מתקני ההתפלה. בישראל פועלים כיום 5 מתקני התפלה, כולם על רצועת חוף צרה יחסית מאשקלון ועד חדרה. מרשות המים נמסר בהקשר זה כי "רשות המים, ביחד ובשיתוף עם גורמי ממשלה נוספים, עוקבים אחרי התפשטות כתם השמן. נכון לעכשיו, ובתאום עם משרד הבריאות, אין הנחיות מיוחדות למתקני ההתפלה. מערכות הניטור של מתקני ההתפלה פועלות כנדרש ואם יעלה חשד לזיהום תפסק מיד השאיבה. גם במקרה שכזה לא צפוי שיבוש באספקת המים. רשות המים ערוכה לכל תרחיש ואספקת המים תמשך כסדרה".

המשרד להגנת הסביבה עדכן כי כלל הגורמים, בהובלתו, נרתמו - מערכת הביטחון, רשות הטבע והגנים, הרשויות המקומיות ואחרים ולוקחים חלק בהערכות המצב ובבחינת הנושא. 

 הבוקר יעודכנו כל הגורמים הפועלים בשטח, ובעיקר הרשויות המקומיות החופיות, בפרטים. כרגע מספר כל שיט פרטיים  בניהול המשרד ערוכים להתחיל לבצע חסימה ושאיבה במידת האפשר.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות