אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"חשש לניצול לרעה": משרד התקשורת מסמן את שוק הטלפונים הכשרים יח"צ

"חשש לניצול לרעה": משרד התקשורת מסמן את שוק הטלפונים הכשרים

שר התקשורת יועז הנדל ומנכ"לית המשרד לירן אבישר בן-חורין הודיעו על כוונתם לקדם תהליך לפתיחת שוק הקווים הכשרים לתחרות; בשלב זה מדובר רק בקיום שימוע ציבורי בעניין; כיום נשלט השוק על ידי ועדת הרבנים, והמשתמשים לא יכולים לעבור לקו דומה אחר תוך שמירה על המספר הקיים שלהם

02.02.2022, 15:16 | רפאל קאהאן

שר התקשורת יועז הנדל ומנכ''לית המשרד לירן אבישר בן-חורין פרסמו היום (ד') הודעה על כוונתם לקדם תהליך שיביא לפתיחת שוק הטלפונים הכשרים לתחרות. מדובר בשלב זה בהליך של שימוע להסדרת התופעה. לפני כשנה החל משרד התקשורת לבדוק את התופעה.


קראו עוד בכלכליסט:


עד היום השוק הזה, שמונה כחצי מיליון לקוחות, היה נתון למרות ועדת הרבנים, גוף חרדי שאמון על הענקת "כשרות" למכשירי הסלולר ולספקיות התקשורת למגזר החרדי והדתי. התנהלות הוועדה זכתה לביקורת רבה בשנים האחרונות וזאת מכיוון שמאז פתיחת שוק התקשורת הסלולרית לתחרות וניתוק הזיקה בין המכשירים לבין הספקיות ומספרי הטלפון של הלקוחות, ניתנת כיום אפשרות למעבר קל ומהיר בין החברות. אך מצב זה לא מתקיים בשוק הטלפונים הכשרים משלל סיבות. יועז הנדל , צילום: אבי מועלם יועז הנדל | צילום: אבי מועלם יועז הנדל , צילום: אבי מועלם


על פי נייר העמדה שעליו חתומה בן-חורין, המצב בשוק מביא לעיוותים רבים שכולם נובעים מהכוח הרב של מונופול ועדת הרבנים כולל "חשש של ממש לניצולו לרעה בשירות הגבלת שיחות יוצאות ובשוק המכשירים". בנוסף, אומרים במשרד שתקבלו טענות על כך שוועדת הרבנים חסמה עמותות סיוע שונות, גורמים עסקיים, תכנים תורניים כאלה ואחרים, ואף מפלגות שונות בתקופת בחירות. כמו כן נכתב שבשוק המכשירים הכשרים, "ועדת הרבנים קובעת את זהות היבואנים שרשאים למכור מכשירים למנויי קו כשר".

ועדת הרבנים שולחת ידיה גם לשיווק מכשירים

הטענות נגד ועדת הרבנים אינן עוצרות כאן, לדברי המשרד היא אינה קובעת קריטריונים שקופים ליבואנים, אלא מאשרת לשירות קו כשר דגמים ספציפיים ולעתים אף סדרות ייצור ספציפיות ובכך מכתיבה את תנאי התחרות במגוון המכשירים ומחיריהם. זאת ועוד נטען על המשרד שבתקופה האחרונה שליטת ועדת הרבנים מתרחבת גם לתחום שיווק המכשירים. "משווקים ובעלי חנויות בריכוזים חרדיים מתבקשים לשווק אך ורק מכשירים סלולריים שקיבלו אישור מוועדת הרבנים, וכך מכשירים אחרים שלא קיבלו אישור מהוועדה אך ייתכן שהם בעלי תכונות זהות לאלו המאושרים – אינם משווקים". 


לירן אבישר בן חורין, יוסף כהן לירן אבישר בן חורין | יוסף כהן לירן אבישר בן חורין, יוסף כהןהנדל מסר ש"אנחנו רוצים לאפשר לציבור החרדי להגן על עצמו מתכנים לא רצויים ואין לנו שום כוונה להתערב בסינון התכנים שהציבור מעוניין בו, אבל נוצר מצב בעייתי שהם כבולים לגוף אחד ויחיד שקובע מחירים ופוגע בזכויות של הצרכנים". 

מנכ''לית המשרד היתה פחות עדינה מהשר, וכתבה ש"ועדת הרבנים היא גוף מונופוליסטי שקובע לחצי מיליון צרכנים את היבואנים, המכשירים, סוגי החסימות ועוד". 

חבילה שלא ניתן לפרק

על פניתוח המשרד את שוק המכשירים הכשרים, מאפייני השירות קו כשר, כורכים באופן בלתי ניתן לפירוק, הן מבחינה טכנולוגית והן מבחינת אופי השימוש בין המכשיר, מספר הטלפון ושירות הגבלת שיחות יוצאות. 


טלפון כשר, יח"צ טלפון כשר | יח"צ טלפון כשר, יח"צ


ועדת הרבנים היא למעשה מונופול לכל הפחות בשירות הגבלת שיחות יוצאות. כיום מנוי  בקו כשר מסוים לא יכול לעבור לשירות דומה אחר מבלי לאבד את מספר הטלפון שלו. בנוסף, חלק גדול מהציבור החרדי אינו נגיש לרשתות חברתיות ואף לא למסרונים, וכך נוצר תמריץ חזק עוד יותר לשמור את מספר הטלפון הקיים. במשרד מעריכים שקיים חסם כניסה משמעותי לכל גוף שירצה לפעול בשוק ולהתחרות בוועדת הרבנים, שכן עיקר המנויים הפוטנציאליים כבר נמנים עם שירות קו כשר כלשהו. 

קשה להעריך אם המהלך של הנדל יצמיח מהפכה בתחום, כפי שהשר מתן כהנא ניסה ליצור על ידי פתיחת שוק הכשרות לתחרות. כמו כן לא ברור עדיין כיצד מתכננים במשרד לאכוף את פתיחת השוק לתחרות - זאת מהסיבה הפשוטה שהציבור החרדי סר למרות רבניו ואם אלה יחליטו שרק שירות סלולר כשר באופי מסוים עומד בהגדרות ה"כשרות" שנקבעו לו, ככל הנראה שציבור המשתמשים ימשיך לעשות בו שימוש. בינתיים על פי דברי השר, רפורמת הסלולר תאפשר ניידות מספרים מלאה בקרב מנויי השירות ללא יוצא מן הכלל ותאפשר תחרות בקווים הכשרים. משתמשים יוכלו להתנייד לכל חברות הסלולר ולשמור על המספר, והרפורמה תוריד את החסם המשמעותי ביותר שמונע התפתחותו של גוף כשרותי אחר שייצר תחרות על ליבו של הצרכן בסוגיות כמו סוג הכשרות, מחירי החבילות, המגוון ואיכות המכשירים המשווקים.

במילים אחרות, השר הנדל רוצה לראות כניסה של ועדות רבנים נוספות שיפקחו על הכשרות של קווי הסלולר. אבל האם לקחו בחשבון את האפשרות שגם ועדות נוספות יתאמו ביניהן את המגבלות של כל אחד מהלקוחות המשתייכים לזרמים שלהן? האם ועדת רבנים מש''ס תגביל מספרי טלפון של עמותות אגודת ישראל או דגל התורה? האם ועדת הרבנים הליטאית תגביל את האפשרות של עמותות חב''ד לשלוח מסרונים לחבריה? האם מנויי טלפון כשר חרד''לי לא יוכלו לקבל מסרוני בחירות של מרצ? לא ברור, אך בינתיים המהלך יוצא לדרך במסגרת הליך שימוע, והמשרד מעוניין שהציבור יעביר את התייחסויותיו לאגף הכלכלה שלו עד לתחילת מרץ. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות