אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שרת האנרגיה במסר מקהיר על העברת גז ללבנון: "אני לא עוסקת בזה, הלקוח - מצרים" אוראל כהן

שרת האנרגיה במסר מקהיר על העברת גז ללבנון: "אני לא עוסקת בזה, הלקוח - מצרים"

זו הפעם הראשונה שישראל שלחה נציגות לכנס מדינות צפון אפריקה והמזרח התיכון. בכנס משתתפים בין היתר נציגים מתימן, מירדן ומעיראק. השרה אלהרר: "אנו לא עוסקים בשאלת נקודת האספקה הסופית"

14.02.2022, 22:22 | ענת רואה

משלחת ישראלית בראשות שרת האנרגיה קארין אלהרר השתתפה היום (ג') בכנס מדינות צפון אפריקה והמזרח התיכון שמתקיים בקהיר. זו הפעם הראשונה שיש נציגות ישראלית בכנס. 


קראו עוד בכלכליסט:


הכנס נפתח בטקס במעמד נשיא מצרים, עבד אל-פאתח א-סיסי, שנכנס לאולם וחצה אותו עד לצדו השני כדי לברך לשלום את השרה אלהרר. 

הכנס עוסק בגז, בנפט ובטרנספורמציה אנרגטית. לצד ישראל משתתפות בכנס מצרים, ירדן, קפריסין, איחוד האמירויות וגם עיראק, תימן, סנגל, גינאה ועוד. 

אלהרר השתתפה בכנס בפאנל שרים שבו השתתף גם שר הגז המצרי, טארק אל מולא, והופנו בו שתי שאלות בקשר לאפשרות שגז שייצא מישראל יגיע ללבנון. השאלה הראשונה הופנתה לאל מולא, שנשאל מה קורה עם התוכנית של מצרים להעביר גז ללבנון. השר המצרי סיפר שהבחינה מתקדמת כפי שתכננו, והם מצפים לסיים אותה סוף החודש. 


קארין אלהרר, שרת האנרגיה, אוראל כהן קארין אלהרר, שרת האנרגיה | אוראל כהן קארין אלהרר, שרת האנרגיה, אוראל כהןלאחר מכן נשאלה השרה אלהרר על גז ישראלי שיגיע ללבנון, והשיבה: "כפי שענינו בעבר - הסכמי יצוא הגז שלנו הם מול מצרים וירדן. שאלת נקודת האספקה הסופית (האם גז שמכרנו למצרים מיוצא ללבנון) היא לא כזו שאנו עוסקים בה, פשוט כי ההסכם הוא מול מצרים".

בהמשך היום קיימה אלהרר פגישות עם מקביליה, כדי לחזק את קשרי ישראל עם המדינות השכנות באמצעות תחום האנרגיה. "משק האנרגיה הישראלי הוא גשר ליצירת קשרים עם מדינות האזור", מסרה אלהרר. "אני שמחה על ההזדמנות לייצג את מדינת ישראל בפורום החשוב והמגוון הזה, בתקווה שזהו צעד נוסף בדרך להגדלת מעגל השלום".

בכנס השתתפו בין היתר סוהיל מוחמד אל מזרואה, שר האנרגיה והתשתיות באיחוד האמירויות; ד"ר סאלח אל חראבשה, שר האנרגיה והמשאבים המינרליים של ירדן, ועבדול סלאם באבוד, שר הנפט והמחצבים של תימן.

כמו כן השתתפו בכנס ראשי חברות מתחום האנרגיה, ובהם מתיוס ריגס, מנכ"ל חברת אנרג'יאן, שאמורה להתחיל להפעיל את מאגר הגז כריש. בדצמבר 2021 חתמה אנרג'יאן על מזכר הבנות עם חברת הגז המצרית EGAS למכירת גז טבעי בהיקף ממוצע של עד 2 Bcm לשנה, לתקופה של 10 שנים, תחילה בהיקף של 1 Bcm לשנה. "‎אנו שמחים ומתרגשים מהאמון שנתנו בנו הנשיא א-סיסי וממשלתו", אמר ריגס. "אנו מתחייבים לשתף פעולה ולספק ערך משמעותי עבור מצרים והעם המצרי, ומצפים לפעול יחד עבור פיתוח בר-קיימא ושגשוג החברה והכלכלה במדינה באמצעות כוחו של הגז הטבעי".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות