אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נאמן שולץ דורש חקירה, אייפקס מכחישה טענותיו צילום: שאול גולן, אוראל כהן

בלעדי

נאמן שולץ דורש חקירה, אייפקס מכחישה טענותיו

הנאמן עו”ד אבנר כהן טוען כי פעולות שבוצעו בשולץ, כמו הגשת דו”חות בדיעבד וחלוקת דיבידנד, “מצריכות בחינה חשבונאית”. בעלת השליטה אייפקס דוחה הטענות

21.02.2022, 06:02 | אורנה יפת

הנאמן לחברת ההסעדה שולץ, עו"ד אבנר כהן, טען בפני בית המשפט המחוזי בתל אביב, כי קרן AMI של אייפקס, בעלת השליטה בשולץ, משכה דיבידנדים מחברת ההסעדה. זאת בזמן שאייפקס טענה בפני השופט חגי ברנר, בדיונים שהתקיימו בתיק חדלות הפירעון של חברת ההסעדה, כי רק השקיעה בחברה ולא משכה דיבידנדים בחלוף השנים. 


קראו עוד בכלכליסט:


לאור זאת, הנאמן מבקש בתיק חדלות הפירעון של חברת ההסעדה, “לאשר לו להתקשר עם משרד רואה החשבון עופר אלקלעי, לצורך ביצוע ביקורת חקירתית וליווי הליכי חקירת נסיבות קריסת החברה”, כך נכתב במסמך שהוגש על ידיו לבית המשפט.   

“מבדיקות ראשוניות של הנאמן עלה כי במהלך השנים שחלפו מאז רכישת השליטה בחברה על ידי סוואן הולדקו אמי בע"מ (מקבוצת אייפקס) בוצעו בחברה מספר פעולות, ובכללן הגשת דו”חות כספיים מתקנים (רטרואקטיבית), ביצוע חלוקת דיבידנד ופעולות נוספות, אשר מצריכות בחינה חשבונאית וניתוח נתונים על מנת להבין את פשרן של הפעולות האמורות והשלכותיהן על מצבה של החברה ועל נושיה", כתב עו"ד כהן.  


בעלת השליטה באייפקס זהבית כהן ובנו של המייסד אורן שולץ. חוזרת למשפחה, צילום: שאול גולן, אוראל כהן בעלת השליטה באייפקס זהבית כהן ובנו של המייסד אורן שולץ. חוזרת למשפחה | צילום: שאול גולן, אוראל כהן בעלת השליטה באייפקס זהבית כהן ובנו של המייסד אורן שולץ. חוזרת למשפחה, צילום: שאול גולן, אוראל כהן

דבריו של כהן עומדים בניגוד למה שנטען קודם לכן על ידי עורך דינה של שולץ, שאמר כי אייפקס, בעלת השליטה, לא משכה דיבידנדים מחברת ההסעדה. 

בדיון שנערך ב־10 בנובמבר 2021 בתיק חדלות הפירעון של שולץ, אמר בא כוחה של חברת שולץ, עו"ד אמיר ברטוב, בצורה שאינה משתמעת לשני פנים: "אין לי... אין... אין – מעבר למה שאמרתי - אין לי מה לתת. בעלת השליטה (אייפקס – א"י) הודיעה לחברה, אחרי הכספים העצומים שהיא השקיעה בחברה, והפסידה אותם, שהיא לא מוכנה לתמוך מעבר למה שהיא כבר תמכה, בסכומי כסף של למעלה מ־120 מיליון שקל שהשקיעה ברכישה ובתוך החברה עצמה; היא לא משכה הלוואות, לא משכה דיבידנד, לא משכה שום דבר. בזה זה נגמר מבחינת בעלת השליטה".   

עו"ד ברטוב חזר בשנית על כך שלא נמשך דיבידנד על ידי אייפקס, גם בהמשך הדיון: "בעלת השליטה השקיעה המון כסף בחברה. לא משכה דיבידנד, ניסתה לעשות הבראה של החברה בכל דרך אפשרית".   

משרד רואי החשבון גולדמן ימשיך לטפל בליווי השוטף של החברה, ואילו בכל הקשור לביצוע חקירת נסיבות קריסת החברה, ולאחר שנבחנו שתי הצעות שהוגשו לנאמן, הוא מבקש למנות את רו"ח אלקלעי לפי תעריף של 400 שקל לשעה בתוספת מע"מ, ועד 100 שעות עבודה.  

קרן AMI של אייפקס רכשה את חברת שולץ בשנת 2015. בשלהי 2021 הגישה שולץ לבית המשפט בקשה לעיכוב הליכים, בעקבות חובות שצברה בהיקף 58 מיליון שקל לנושים ועוד 40 מיליון שקל לבעליה. החברה תלתה את האשמה במצב הכספי שאליו הגיעה במשבר הקורונה ובכך שעובדים עברו לעבודה מהבית, ופעילותה נפגעה משמעותית. שולץ ביקשה שורת סעדים כדי שתוכל להגיע להסדר חוב ומתווה להבראת החברה. לבסוף, בית המשפט אישר את מכירת החברה לידי חברת פוד האוס של אורן שולץ, ממשפחת המייסדים של החברה, שהציעה עבור החברה 3.2 מיליון שקל. 

מאייפקס נמסר בתגובה: "סוואן הולדקו, חברה בבעלות עקיפה של קרן AMI המיועצת על ידי אייפקס, לא קיבלה כל דיבידנדים לאורך כל תקופת ההשקעה בחברת שולץ. להפך, סוואן הולדקו הזרימה סכום של כ־41 מיליון שקל כהלוואות בעלים לחברה לאורך השנים". 

מעו"ד כהן נמסר: "לצערי, אין לי כל יכולת להתייחס לחקירה שנמצאת כעת בעיצומה". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות