אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"עושים היסטוריה": האו"ם אישר אמנה לטיפול בזיהום פלסטיק צילום: גטי אימג'ס

"עושים היסטוריה": האו"ם אישר אמנה לטיפול בזיהום פלסטיק

בינתיים, ההסכם מנוסח בקווים כלליים בלבד וקובע שהמדינות החברות יפעלו לצמצום השימוש בפלסטיק והשלכות הפלסטיק המזהם. באו"ם מסרו כי מדובר ב"הסכם הסביבה המשמעותי ביותר מאז הסכם פריז 2015", שעסק בהפחתת פליטת גזי החממה

02.03.2022, 20:48 | חדשות חוץ

ארגון האו"ם אישר היום (ד') הסכם גלובלי ראשון לטיפול בפלסטיק מזהם – אבן דרך מהותית במאבק לטובת הסביבה. הארגון תיאר את האמנה שאושרה כ"הסכם הסביבה המשמעותי ביותר מאז הסכם פריז 2015", שעסק בהפחתת פליטת גזי החממה.


קראו עוד בכלכליסט:


המדינות החברות דנו במשך יותר משבוע בהתכנסות בניירובי על פרטי האמנה, שנועדה לטפל בזיהום הפלסטיק הגלובלי, שפוגע באוקיינוסים ובשטחים יבשתיים – עד פסגות ההרים. אישור האמנה התקבל בקריאות שמחה ובהנפות ידיים מצד נציגי מדינות רבים.

"אנחנו עושים היום היסטוריה וכולכם צריכים להיות גאים. זיהום הפלסטיק הפך למגיפה, ובהחלטה שהתקבלה היום אנחנו באופן רשמי בכיוון של תרופה", אמר אספן בארת' אייד (Espen Barth Eide), נשיא עצרת הסביבה של האו"ם.


תעלה מוצפת פסולת פלסטיק במומבאי, הודו, צילום: גטי אימג תעלה מוצפת פסולת פלסטיק במומבאי, הודו | צילום: גטי אימג'ס תעלה מוצפת פסולת פלסטיק במומבאי, הודו, צילום: גטי אימג


בפועל, מדובר בהסכם שמנוסח בקווים כלליים בלבד, והוא קובע כי המדינות החברות יפעלו לצמצום השימוש בפלסטיק והשלכות הפלסטיק המזהמות. ועדה נוספת, שבה חברות ממשלות שונות, תנהל דיונים נוספים על הסדר פרטני יותר – אם אכן הסכם כזה יושג תהיה לו השפעה גדולה מאוד לא רק על תעשיית הפלסטיק, אלא גם על תעשיית הנפט וכל העסקים המשיקים לסקטורים הללו.

נציג שוויץ לתחום הסביבה באו"ם פרנץ פרז (Franz Perrez) ציין כי על אף האחדות שהציגו הגורמים הרשמיים, אין הסכמה נרחבת על האופן שבו יש לממש את העקרונות שנקבעו. "יש חלוקה בין אלה שהם בעלי אמביציה ושרוצים למצוא פתרון לבין אלה שלא רוצים למצוא פתרון, בשל איזושהי סיבה", אמר פרז.

ראש הנציגות האמריקאית מוניקה מדינה (Monica Medina) היתה קצת יותר אופטימית: "זה רק הסוף של ההתחלה, יש לנו עוד הרבה עבודה. אבל זה ההתחלה של סיכום הפגיעה של זיהום הפלסטיק בכוכב שלנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות