אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פורצת את תקרת הבטון צילום: יח"צ

פורצת את תקרת הבטון

מהתנאים המאתגרים בילדות, דרך הפריצה המאוחרת בקריירה, מיכל גור (57) עברה לא מעט תחנות בחייה עד שהגיעה הנסיקה המקצועית בעשור החמישי לחייה, כשבדרך היא ממשיכה לשבור עוד ועוד תקרות זכוכית. כיום, כשהיא משמשת כמנכ"לית חברת הנדל"ן אלמוגים, חברה הנסחרת בבורסה אשר תחת ניהולה שוברת שיאים חדשים, היא מתפנה לדבר על הדרך שעברה. ראיון מיוחד לרגל יום האישה הבינלאומי

08.03.2022, 09:13 | ניסן שטראוכלר, בשיתוף dun's 100

נדיר לראות מנכ"לית של חברת נדל"ן בישראל, כל שכן מנכ"לית של חברה שאינה חברה משפחתית ואשר נסחרת בבורסה, "אין ספק שעולם הנדל"ן הוא עולם מאוד גברי", מסבירה מיכל גור, מנכ"לית חברת הנדל"ן אלמוגים מזה כ–4.5 שנים, "תסתכלו על תחום הביצוע, זהו תחום סופר גברי. בעבודת ההנדסה יש מעט מאוד מהנדסות. כך גם בגזרת מנהלי עבודה ובשאר עבודות הביצוע. אפילו בתחום היזמות אין הרבה נשים והוא מורכב ברובו מגברים. וגם כשיש נשים, לא פעם גברים יסמנו דווקא את זו שנכשלה כסימן לכך שמקומן של נשים הוא מחוץ לתחום הנדל"ן"

את חושבת שהאופן שבו הסתיים הסיפור של ענבל אור פגע בנשים שעוסקות בנדל"ן?

"לפעמים המקרה שלה עולה כדוגמה בשיחות שבאות להמחיש שהחיבור של נשים ונדל"ן לא עובד טוב, או לא יכול לעבוד. אותי באופן אישי זה מאוד מקומם"

איך את מסבירה את זה שאין כמעט נשים שמובילות חברות נדל"ן?

"זה מתחיל מזה שהבעלים, המייסדים ובעלי השליטה הם לרוב גברים. רבים מהם משמשים כמנכ"לים של החברות שלהם או שהם נוטים לתת דווקא לגבר לבצע במקומם את תפקיד המנכ"ל. יש דומיננטיות גברית במקצוע ויש תפיסה מצד רוב הגורמים בתחום שגברים ונדל"ן הולכים טוב ביחד, בעוד נשים לא, אלא אם הן בתפקידים מאוד ספציפיים, ולא בתפקידי ניהול כולל של החברה. אני חושבת שלנשים מהדור שלי היה חסר את האומץ להקים חברה בתחום הנדל"ן אבל בהדרגה גם שוק הנדל"ן מבין שנשים יכולות לעשות תפקידי ניהול ולעמוד בראש חברות נדל"ן ולעשות זאת לא פחות טוב מגברים. אני מאמינה שתוך דור או שניים התמונה תשתנה ונראה הרבה יותר נשים בתפקידי הניהול של חברות נדל"ן".

ובכל זאת, במקרה שלך בעלי השליטה, שגם הם גברים, לקחו החלטה יוצאת דופן בנוף המקומי ונתנו לך את המפתחות ויד חופשית להוביל את החברה?

"בעלי השליטה של חברת 'אלמוגים' הם ברמה אינטליגנטית מאוד גבוהה והם בחנו אותי לא לפי המגדר שלי, אלא לפי כלים מקצועיים ואובייקטיביים ללא דעות קדומות. הם בדקו המלצות, ראו את הניסיון שהבאתי איתי, התרשמו ממני באופן ישיר, ועל סמך כל המידע שהם אספו הם לקחו את ההחלטה ובחרו בי כמנכ"לית של החברה. מאז אני עושה כל מה שאפשר כדי להצדיק את האמון שהם נתנו בי ואני חושבת שהם לא מצטערים שהם בחרו בי כמי שתעבוד בחברה הנהדרת הזאת כמנכ"לית".

אם למישהו יש ספק, התוצאות של שנת 2021 הראו כי הבחירה בגור הייתה משתלמת לחברת אלמוגים. את שנת 2021 סגרה חברת הנדל"ן עם שיא במכירות עם זינוק של 103% במספר יח"ד שהחברה מכרה. המכירות הניבו לה הכנסה של 586 מיליון ₪, לעומת 288 מיליון ₪ הכנסות שנרשמו בשנת 2020. מאז ההנפקה ועד סוף שנת 2021 מניית החברה עלתה בכ - 150%.

"אבי תמך בי מילדות ולכל אורך הדרך, הוא היה הפמיניסט הראשון שהכרתי"

לא הכל הלך חלק עבור מיכל גור, ומבחינה מעשית היא הצליחה לפתח את הקריירה שלה רק בגיל מאוחר, כאשר הרבה מהעיכוב ההתפתחותי שלה נבע מהמקום בו היא גדלה, והאופן בו התייחסה אליה הסביבה שלה, "את הילדות שלי העברתי בשכונת נווה שאנן בחיפה ובבית הספר היסודי נתקלתי בלא מעט גזענות. גדלתי כבת בכורה לאב שהגיע מעיראק ואם שהגיעה ממרוקו, כילדים לעובדי מדינה חיינו בצמצום ולא הכרנו רווחה כלכלית. בבית הספר היסודי נתקלתי באמירות כמו 'פרענקית', ולמרות שהאמירות פחתו בהדרגה בבית הספר התיכון, וכמעט ונעלמו באוניברסיטה, אין ספק שהן הותירו בי חותם שלילי ופגעו בביטחון שלי. אני שמחה שבמציאות של היום זה לא 'אישיו' וששתי הבנות שלי לא נתקלות בחוויות האלה", במקביל, הבית שבו גדלה העניק לה כלים רבים שמסייעים לה עד היום בדרכה המקצועית והאישית, "אני חייבת המון להורי שגידלו אותי והעניקו לי המון אהבה. אבי הוא איש חינוך מיוחד, אדם נדיר ויוצא דופן שכל חייו טיפל בנוער במצוקה ובנזקקים והוא עוסק בכך עד היום. הוא היה הגב הנפשי שלי בילדות, הוא גם היה הפמיניסט הראשון שהכרתי בחיי – עזר בבית, האמין בנשים ותמך בי בכל הכוח. אמי עבדה בשירות מבחן לנוער והרעיפה אהבה ותמיכה. למרות שחיינו בצמצום, קיבלתי מהורי הרבה אהבה והם נתנו כל מה שיכלו, והאמת, זה כל מה שהייתי צריכה. גם היום אני מאמינה שאהבה זה הדבר החשוב ביותר שאפשר לתת לילדים שלנו"

"ניגשתי לכמה מכרזים לתפקידי הנהלה בכירים במשרות ציבוריות בתחום הנדל"ן ותמיד נבחרו למשרה גברים"

לאחר סיום הצבא החלה לעבוד בחברת א.לוי, שם למדה את היסודות המקצועיים המלווים אותה עד היום. לאחר מעל לשני עשורים בהם עבדה בחברה וצברה ניסיון רב, היא החליטה לשנות כיוון בקריירה ויצאה אל הלא נודע, "בשנים האחרונות בחברת א.לוי רציתי לקום ולצאת, ולא היה בי את האמונה שאני יכולה. הייתי חושבת על אחרים יותר מאשר על עצמי, לקח לי זמן להתקדם. עברתי תהליך הבשלה של כמה שנים טובות והצטרפות של נסיבות דחפו אותי לעזוב את העבודה על סף גיל ה – 50 ולחפש אתגר אחר". במשך 4 שנים הייתה גור ללא עבודה קבועה אך המשיכה ללא הרף לחפש את התפקיד הניהולי המתאים עבורה. היא עבדה בכמה חברות שונות, העניקה שירותי ייעוץ, שימשה כדירקטורית בכמה חברות, למדה שמאות מקרקעין בטכניון, תוך שהיא מחפשת את האתגר הבא, "ניגשתי לכמה מכרזים לתפקידי הנהלה בכירים במשרות ציבוריות בתחום הנדל"ן ותמיד נבחרו למשרה גברים. ואז הגשתי מועמדות לתפקיד מנכ"לית אלמוגים והרגשתי לאורך כל התהליך שבעלי השליטה רואים את היכולות שלי, ולא מסתכלים עליי דרך עיניים מגדריות, ואני מאמינה שהם לא מצטערים על ההחלטה שהם לקחו".

מיכל גור, צילום: יח"צ מיכל גור | צילום: יח"צ מיכל גור, צילום: יח"צ


"אני לא אקבל לעבודה אישה בגלל שהיא אישה, אבל אני גם לא אפסול אותה כי היא אישה"

חברת אלמוגים נדל"ן נוסדה באמצע שנות השמונים של המאה הקודמת בידי מריו זוזל ועמי בר משיח, בוגרי הפקולטה להנדסת בניין בטכניון שיצרו יש מאין. הם התחילו בקנית מגרשים והקמת דירות בפריפריה וככל שהזמן עבר גדלה החברה והתפתחה לבניית ומכירת דירות באזורי ביקוש. החברה גם נסחרת בשנים האחרונות בבורסה בתל אביב, ובשנת 2021, כאמור, הציגה החברה בהנהלת מיכל גור נתוני שיא, "האני מאמין שלי בניהול כולל חשיבה יותר שכלתנית ופחות אמוציונלית, לבחון את המצב בכלים אנליטיים ורציונליים. עם זאת, אני נותנת דגש משמעותי על יחסי אנוש, הפעלת אינטליגנציה רגשית, וראיית העובד. כשהמנהל רואה את העובד וצרכיו, ודואג ככל שאפשר לתת להם מענה, נוצרת מחויבות שיכולה למקסם תוצרים מצד סביבת העבודה בה אנו נמצאים", מסבירה גור, "אני לקחתי יתרונות של ניהול נשי ואני משתמשת בהם לצרכי המערכת. הכוונה ב'ניהול נשי' היא לפעול בשיטת ניהול אשר כוללת הכלה, אמפתיה, ראיית העובד, זו שיטת ניהול שמאפיינת גם גברים, כמו למשל ברק אובמה. השיטה הזאת פועלת בניגוד לניהול אגרסיבי, קולני, כוחני, דבר משאפיין לא מעט גברים בהם נתקלתי בענף הבנייה. ראיית העובד וצרכיו, כמו גם הוצאת הפוטנציאל שבו, סייעו לי לגבש צוות מצוין, איכותי, מסור ומעולה בחברה. הדרך הזאת יצרה בחברה אנרגיה של צמיחה ומסירות לחברה ולקידום שלה מצד העובדים וצוות ההנהלה".

לדברי גור, יש לשלב נשים בעולם הנדל"ן, אם כי אין לשלב אישה בגלל שהיא אישה, אלא בגלל כישוריה, "אני לא אקבל אישה כי היא אישה, אבל גם לא אפסול אישה כי היא אישה. כשאני מגייסת לתפקידים בכירים אני לא רואה מכשול באישה שיש לה ילדים קטנים. יתכן וגבר היה רואה בכך בעיה, אני לא רואה בעיה באימהות צעירות ואני זוכרת היטב כיצד עבדתי במסירות עם שני ילדים קטנים בבית. במקביל, אני חושבת שיש מקומות שצריך אפליה מתקנת, כמו ייצוג נשי בדירקטוריונים. מקומם לראות שיש חונטות של גברים שמכניסים גברים אחרים ולא מבינים שנשים חשובות לשדרת מקבלי ההחלטות בגלל הכישורים שלהן והאופן שבו הן רואות את המציאות, למנהלות טובות יש לא מעט יתרונות על גברים".

לדברי גור, נשים שבוחרות לפתח את הקריירה שלהן צריכות להעז ולא לפחד, "מרגע שאישה בוחרת להגשים עצמה באמצעות הקריירה המקצועית שלה, היא פשוט צריכה להעז. לשבת בראש השולחן ולהתקדם ללא מורא, להרגיש שווה בין שוות ושווים. אישה צריכה לדעת שהיא צריכה להצעיד את הקריירה שלה קדימה בעצמה ולא לחכות שמישהו יצעיד אותה. מאוד חשוב לנשים שתהיה להן אמונה בעצמן וביכולות שלהן. גם אם את לא סגורה במאת האחוזים על התפקיד, אם את מכירה את התפקיד ואת שואפת להתקדם, אל תפחדי, תלמדי תוך כדי תנועה ותדעי שאת לא פחות טובה מהאחרים".

ראיון עם מיכל גור, מנכ"לית אלמוגים החזקות בע"מ


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות