אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוקראינים הפילו לראשונה מזל"ט ישראלי בשירות הרוסים משרד ההגנה הרוסי

האוקראינים הפילו לראשונה מזל"ט ישראלי בשירות הרוסים

מזל"ט "פורבוסט", גרסה רוסית לסרצ'ר-2 של התעשייה האווירית, הופל ליד ז'יטומיר. רוסיה רכשה ב-2015 עשרות כלים ורישיון ייצור ב-400 מיליון דולר, ובונה כיום דגם משופר

11.03.2022, 20:18 | אודי עציון

בזמן שישראל מסרבת לספק לאוקראינה נשק להגנתה נגד הפלישה הרוסית, הפילו היום כוחותיה מזל"ט רוסי מתוצרת ישראל. מדובר ב"פורפוסט", המבוסס על הסרצ'ר-2 מתוצרת התעשייה האווירית.

קראו עוד בכלכליסט:

רוסיה, ספקית הנשק העיקרית למדינות אויב של ישראל, כמו איראן וסוריה, ועד לחתימת הסכמי השלום גם מצרים, רכשה את המזל"טים בעסקה חריגה ב-2015 במטרה לסגור את הפער הטכנולוגי והמבצעי שלה בתחום הכלים הבלתי מאוישים, בסכום של כ-400 מיליון דולר לפי מקורות זרים.

שברי המזל"ט הרוסי, טוויטר שברי המזל"ט הרוסי | טוויטר שברי המזל"ט הרוסי, טוויטר

הרוסים ביקשו לרכוש אז את ההרמס 450 המתקדם יותר של אלביט, אך משרד הביטחון אישר להם לרכוש רק את הסרצ'ר-2 הוותיק, שהדור הראשון שלו נכנס לשירות בתחילת שנות ה-80, וסייע במלחמת לבנון הראשונה בהשמדת סוללות טילי הנ"מ הסוריות שסיפקה ברית המועצות.

מאז החל ייצור מקומי של הכלי ברוסיה, בתחילה תוך שימוש חלקי ברכיבים שהגיעו מהתעשייה האווירית, אך בהמשך תוך מעבר לייצור מקומי מלא, כולל של מערכת המצלמות שלו. הרוסים אף פירסמו סרטונים בהם הוסב הכלי לתקיפה, תוך שימוש בפצצות.

צבא רוסיה מפעיל כיום יותר מ-100 מל"טי פורפוסט, כולל בסוריה. המזל"ט שהופל בז'יטומיר שימש ככל הנראה לאיסוף מודיעין והכוונת סוללות ארטילריה רוסיות. לפי תמונות השברים שלו הוא נשא את מערכת המצלמות הישראלית המקורית, מתוצרת מפעל תממ של התעשייה האווירית.

במשרד הביטחון ובתעשייה האווירית סירבו להתייחס לשאלה האם ישראל ממשיכה להעניק תמיכה טכנית למזל"טים שנמכרו לרוסיה.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות