אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדירקטורים יקבלו עוד 5 מיליון שקל עבור ישיבות בזום בתקופת הקורונה גטי

הדירקטורים יקבלו עוד 5 מיליון שקל עבור ישיבות בזום בתקופת הקורונה

הכנסת אישרה תיקון רטרואקטיבי לחוק שכר הדירקטורים, שיחול על התקופה ממרץ 2020. הדירקטורים, שהיו זכאים לתגמול של 60% בלבד עבור ישיבות שהתקיימו מרחוק, יזכו לשכר מלא

14.03.2022, 07:02 | אלמוג עזר

חברות יוכלו לשלם לדירקטורים שלהן שכר מלא גם עבור ישיבות שנערכו מרחוק בעקבות משבר הקורונה. כך הוחלט לפני כשבוע וחצי בכנסת, שאישרה בקריאה שלישית תיקון לחוק הדירקטורים. התיקון יחול רטרואקטיבית ממרץ 2020, אז פרץ משבר הקורונה. טרם התיקון לחוק, דח"צים ודירקטורים בלתי תלויים היו זכאים לתגמול של 60% מהתגמול המלא עבור ישיבה הנערכת באמצעי תקשורת כמו זום. ההוראה המקורית כיוונה לסיטואציות ספציפיות, כמו אישור טלפוני של עניין מסוים. אלא שעקב הגבלות הקורונה בשנתיים האחרונות המציאות השתנתה, ישיבות דירקטוריון רבות הועברו לזום ‑ והדירקטורים קיבלו שכר מופחת.


קראו עוד בכלכליסט:


על פי הדירקטורים, הפרקטיקה של שימוש בזום הפכה להיות פרקטיקה יומיומית, והיא אינה מקטינה מהאחריות המוטלת עליהם בנוגע ללקיחת החלטות בחברה. להשקפתם, עבור אותה העבודה הם קיבלו שכר מופחת. מחאות הדירקטורים זכו לאוזן קשבת בקרב החברות הציבוריות. האחרונות פנו לרשות ני"ע כדי שזו תקדם את החוק. הרשות אמנם סברה בתחילה כי אין מקום לשנות את החוק, אך עם התמשכותה של מגפת הקורונה וההגבלות שבצדה, נעתרה ענת גואטה, יו"ר הרשות, להירתם למאבק. משכך, הרשות עבדה יחד עם משרד המשפטים על מנת לתקן את החוק. התיקון לחוק, שאושר בתחילת החודש, כולל כאמור גם פיצוי רטרואקטיבי עבור ישיבות שנערכו בזום. על פי הערכות, תשלום השכר המלא לדירקטורים על ישיבות שבוצעו מרחוק יעלה כמה מאות אלפי שקלים בממוצע לחברה וכמה מיליוני שקלים בחברות הגדולות.


שיחת זום, גטי שיחת זום | גטי שיחת זום, גטי

כיום שכר הדירקטורים נע לפי דרגות שנקבעות לפי גודל החברה, ונחלק ל־2: שכר קבוע ולפי השתתפות בישיבה. המקסימום עומד על שכר קבוע של 90 אלף שקל בשנה ועוד 5,000 שקל עבור כל ישיבה. זאת, עבור דירקטור מומחה בחברה גדולה עם הון עצמי של יותר ממיליארד שקל. המינימום עומד על שכר קבוע של 20 אלף שקל בשנה ו־1,000 שקל לישיבה.

חן שרייבר, נשיא לשכת רואי החשבון, אמר כי "מבדיקות ומשיחות רבות שקיימנו, התברר שהדירקטורים עבדו בשנתיים הללו הרבה יותר קשה מאשר בימי שגרה. מאחר שהתפוקות לא ירדו ובעלי המניות לא נפגעו בתקופת הקורונה, למעשה רק הדירקטורים היו אלה ששילמו את המחיר. על פי ההערכות שלנו, כ־5 מיליון שקל ישולמו לדח"צים בחברות הציבוריות עבור הישיבות בתקופת הקורונה, כשהמשלמים העיקריים יהיו הבנקים והחברות הגדולות של מדד ת"א־125 - שאצלם כמות הישיבות היתה גדולה יותר והגמול עבור כל דיון גבוה יותר".שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות