אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: סין מוכנה לסייע צבאית לפוטין; מפגינה התפרצה לשידור ברוסיה: "משקרים לכם" צילום מסך

דיווח שוטף

ארה"ב: סין מוכנה לסייע צבאית לפוטין; מפגינה התפרצה לשידור ברוסיה: "משקרים לכם"

וושינגטון הודיעה לבעלות בריתה שסין מראה נכונות לספק סיוע צבאי וכלכלי לרוסיה. ממשל ביידן הזהיר את בייג'ינג מתמיכה במלחמה של פוטין, בקרמלין מצהירים: "יכולים לעמוד במטרות בלי עזרה". עובדת בטלוויזיה הממלכתית ברוסיה התפרצה לאולפן החדשות והניפה שלט: "אל תאמינו לתעמולה, תפסיקו את המלחמה"

14.03.2022, 22:41 | כלכליסט ו-ynet

המלחמה באוקראינה נכנסת ליומה ה-19: הצבא הרוסי ממשיך להפגיז את קייב, במערב מתכננים סנקציות נוספות - וחודש המו"מ בין הצדדים. כלכליסט מעביר דיווחים שוטפים מהמלחמה

22:40 - גורמים אמריקנים מודאגים מאפשרות שסין תספק סיוע צבאי וכלכלי לרוסיה: זאת כדי לעזור לה לרשם הישגים במלחמה באוקראינה ולהתגבר על הסנקציות הקשות שהוטלו עליה. הערב (שני) אמר גורם אמריקני שארה"ב הודיעה לבעלות בריתה בנאט"ו, ולכמה מדינות אסייתיות, שסין אותתה שהיא מוכנה לספק למוסקבה סיוע צבאי וכלכלי. לפי הגורם, ההודעה הועברה במברק דיפלומטי על-ידי גורמי מודיעין. הגורם אמר שסין צפויה להכחיש את כוונתה לסייע לרוסיה.

בתוך כך נמשכת המחאה ברוסיה נגד הפלישה לאוקראינה: הערב התפרצה עובדת של ערוץ הטלוויזיה הממלכתי "רוסיה 1" לאולפן החדשות בזמן השידור. היא הניפה שלט שעליו נכתב: "אל תאמינו לתעמולה, כאן הם משקרים לכם. רוסים נגד המלחמה". בנוסף צעקה: "תעצרו את המלחמה! לא למלחמה!". העובדת, מרינה אוביסניקובה, הקליטה הודעה לפני שהתפרצה לשידור ואמרה שהיא "מתביישת" לעבוד בערוץ. "מה שקורה באוקראינה זה פשע", אמרה מרינה, וציינה שאביה אוקראיני.

18:45 - החל הפינוי ממריפול: עיריית מריופול הודיעה ששיירה של יותר מ-160 מכוניות עזבה את העיר, במה שנראה כניסיון מוצלח ראשון לפנות תושבים מהעיר הנצורה, דרך המסדרון ההומניטרי שעליו סוכם עם הצבא הרוסי. סגנית ראש ממשלת אוקראינה, אירינה ורשצ'וק, אישרה את את הדבר, אך ציינה שלמרות הפינוי ההפגזות הרוסיות באזור נמשכו, ומנעו העברת סיוע ההומניטרי לעיר. היא אמרה כי שיירה של סיוע הומניטרי ניסתה להגיע לעיר הנצורה כדי להכניס סיוע ולעזור בפינוי נשים וילדים, אך לא הצליחה לעשות זאת מכיוון שהכוחות הרוסיים המשיכו בתקיפותיהם.

דו"ח של קרן המטבע הבינלאומית צופה כי כלכלת אוקראינה עלולה להתכווץ ב-25%-35% אם המלחמה במדינה תימשך. לפי הדו"ח, החוב הלאומי של אוקראינה ביחס לתוצר יגדל בשנת 2022 ב-10% ביחס לשנה שעברה והאינפלציה תוכפל. יחד עם זאת, צוין כי "אוקראינה יישמה צעדי חירום לייצוב השוק ועודנה מחויבת להגנה על היציבות הכלכלית במדינה". עוד נכתב כי המלחמה מציבה בסיכון את הביטחון התזונתי העולמי.

16:50 - פגיעה קשה בדונייצק: המורדים הפרו-רוסים השולטים בדונייצק שבמזרח אוקראינה טענו לפני הצהריים כי לפחות 20 בני אדם נהרגו ועוד 28 נפצעו בהפצצה שביצע הצבא האוקראיני בעיר. מוסקבה מיהרה לתמוך בטענות המורדים: דמיטרי פסקוב, דוברו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כינה את ההתקפה "טרגדיה" ו"התקפה על אזרחים", ואמר כי "נראה שהבוסים של אוקראינה מעבר לאוקיינוס נותנים הוראות לצבא האוקראיני". צבא אוקראינה מצדו דחה את טענות רוסיה והמורדים, והכחיש שביצע היום הפצצה כלשהי בדונייצק.

13:30 - שוב פגיעה באזור צ'נוביל

מפעילת רשת החשמל באוקראינה: הכוחות הרוסים פגעו בקו המתח בצ'רנוביל.

בווידאו: פינוי נפגעים הבוקר מחארקיב לאחר הפגזות הרוסים

13:15 - דגל אוקראינה באחוזת האוליגרך: מלונדון הגיעו בצהריים תמונות המעידות על מחאה עולמית מקורית שהולכת וצוברת תאוצה: פעילי מחאה הסתננו לתוך אחוזתו הלונדונית של האוליגרך הרוסי אולג דריפסקה, מקורב לפוטין שנכלל ברשימת האוליגרכים שעליהם הטילו ממשלת בריטניה ומדינות אחרות במערב עיצומים. לפי תמונות מהזירה, הפעילים תלו שם את דגל אוקראינה ושלטים שעליהם נכתב בין השאר "הנכס הזה שוחרר", ושניים מהם יצאו למרפסת באחוזה והניפו את אגרופיהם לאות ניצחון.

התקרית בלונדון מגיעה שעות אחרי שבצרפת פרצו פעילי מחאה לווילה השייכת לקיריל שמלוב, חתנו לשעבר של פוטין, ושקודם לכן הייתה שייכת לגנדי טימצ'נקו, אוליגרך שהוא ידידו הקרוב של נשיא רוסיה. בסרטונים שצילמו בווילה, בעיירת החוף ביאריץ שבה מחזיקים כמה מעשירי רוסיה נכסים, נראו הפעילים מודיעים כי ברצונם לשכן במקום פליטים מאוקראינה. בין השאר נראה בהם גבר מנופף בדגל אוקראינה במרפסת הבית ומתועדים בהם חדריו היוקרתיים.


המפגינים בווילה של האוליגרך אולג דריפסקה בלונדון, AP המפגינים בווילה של האוליגרך אולג דריפסקה בלונדון | AP המפגינים בווילה של האוליגרך אולג דריפסקה בלונדון, APהמפגינים באחוזה בעיירה ביאריץ,  המפגינים באחוזה בעיירה ביאריץ המפגינים באחוזה בעיירה ביאריץ,


12:55 - המו"מ התחדש: המשא ומתן בין נציגי אוקראינה ורוסיה התחדש בצהריים (שני) בניסיון להגיע להסכמות מסוימות, גם אם לא להפסקת אש מלאה. זמן קצר לפני פתיחת השיחות, הנערכות הפעם מרחוק, דרך הווידאו, אמר הנציג האוקראיני מיכאילו פודוליאק כי השיחות יהיו "קשות" וכי אוקראינה תדרוש בהן נסיגה מיידית של הכוחות הרוסיים וערבויות ביטחוניות. "לרוסיה עדיין יש אשליה ש-19 ימי אלימות נגד ערים אוקראיניות שלוות הם האסטרטגיה הנכונה", אמר פודוליאק.

בשעות האחרונות הגיעו מסרים מעט אופטימיים יותר מהכיוון האוקראיני, וסגן ראש לשכתו של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר ל-BBC כי הוא מאמין שעמדתה של רוסיה כעת היא עמדה מעט בונה יותר מכפי שהייתה קודם לכן. "במקום לתת לנו אולטימטום, להציב לנו קווים אדומים ולקרוא לאוקראינה להיכנע, נראה שעכשיו הם חותרים להתחלה של משא ומתן קונסטרוקטיבי", אמר ל-BBC.

שר הבריאות של בריטניה סג'יד ג'וויד, מהשרים הבכירים בממשלתו של בוריס ג'ונסון, הבטיח לפני הצהריים כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ייתן את הדין בבית המשפט הבינלאומי בהאג על פשעי המלחמה שלו, ואמר ל-BBC כי בריטניה עצמה תסייע לעזור באיסוף הראיות הדרושות נגדו. הוא ציין כי שר המשפטים של בריטניה דומיניק ראב מבקר היום בהאג כדי לוודא ש"כאשר ההעמדה לדין תצא לדרך – לבית המשפט יהיה כל מה שצריך".

שרשור ציוצים של עיתונאי במגזין אוקראיני שנקלע לאזור קרבות:

10:30 - רוסיה חידשה את ההפגזה על קייב. משרד הפנים האוקראיני דיווח כי לפחות שני בני אדם נהרגו ושלושה נפצעו מפגיעת פגז בבניין מגורים בצפון-מערב העיר. אנטון גרשצ'נקו, יועץ לשר הפנים האוקראיני, אמר כי עוד שלושה בני אדם אושפזו בעקבות התקיפה, שאירעה מעט אחרי 5:00 בבוקר. בסך הכול נזקקו לטיפול תשעה פצועים, ו-15 בני אדם חולצו מהשריפה שפרצה בבניין, ברובע אובולון.התקיפה בקייב הגיעה שעות אחדות לפני חידוש המשא ומתן בין נציגי אוקראינה ורוסיה: סבב שיחות בין הצדדים נקבע לשעה 10:30 הבוקר, בתקווה להגיע לפחות להסכמות מסוימות, גם אם לא להפסקת אש כוללת.


קייב אחרי הפצצה, רויטרס קייב אחרי הפצצה | רויטרס קייב אחרי הפצצה, רויטרס

היום יימשכו המאמצים לפנות אזרחים נצורים מהערים שאותן רוסיה מכתרת ומפגיזה. לדברי ממשלת אוקראינה, עשרה מסדרונות הומניטריים שדרכם יוברחו המפונים נקבעו ליום שני, והממשלה בקייב תנסה לנצל את היום גם להעביר סיוע הומניטרי לנצורים במריופול, אחרי שניסיונות קודמים להעביר את הסיוע הזה כשלו. מריופול, עיר שבימי שיגרה גרים בה כ-400 אלף איש, נצורה וסופגת הפגזות רוסיות כבדות מאז תחילת המלחמה. היא מנותקת ממים ומחשמל, וזה ימים ארוכים שמדווח כי המזון בה אוזל. לפי עדכון של הרשויות האוקראיניות מהבוקר, יותר מ-2,500 תושבים נהרגו שם מתחילת המלחמה, והנצורים נאלצים לקבור את רובם בקברי אחים.

תיעוד מלוויין: שריפות במערב מריופול, צילום: REUTERS / MAXAR TECHNOLOGIES תיעוד מלוויין: שריפות במערב מריופול | צילום: REUTERS / MAXAR TECHNOLOGIES תיעוד מלוויין: שריפות במערב מריופול, צילום: REUTERS / MAXAR TECHNOLOGIES

10:19 - עוד סנקציות על האוליגרכים: ממשלת אוסטרליה הודיעה כי הטילה סנקציות על 33 אוליגרכים רוסים, בהם רומן אברמוביץ' ומנכ"ל גזפרום אלכסיי מילר. "אוליגרכים רבים הפיקו רווחים מהפעולות הלא חוקיות שנקטה מוסקבה מאז הפלישה לקרים ב-2014", אמרה שרת החוץ, מאריס פיין. אוסטרליה כבר הטילה סנקציות על שורה של פוליטיקאים רוסים, בהם הנשיא פוטין ושר החוץ סרגיי לברוב.


רומן אברמוביץ רומן אברמוביץ' | גטי רומן אברמוביץ


10:10 - "אין סיכון למשבר פיננסי עולמי": ראש קרן המטבע הבינלאומית קריסטלינה גאורגייבה (Kristalina Georgieva) התייחסה בראיון ל-CBS לשאלת פירעון החובות של רוסיה: "במונחים של שירות החוב, אני יכולה לומר שאנחנו כבר לא חושבים שחדלות פירעון היא בלתי סבירה. לרוסיה יש את הכסף לשלם את החובות שלה, אבל אין לה גישה אליו. מה שיותר מדאיג אותי זה ההשלכות מעבר לאוקראינה ורוסיה".

בה בעת, גאורגייבה הדגישה כי אין כרגע סיכון להידרדרות למשבר פיננסי עולמי. לדבריה, החשיפה של הבנקים בעולם לרוסיה עומדת על כ-120 מיליארד דולר, ו"אף שמדובר בסכום מהותי, הוא לא רלוונטי במובן המערכתי".

08:40 - קייב מופגזת: רשתות תקשורת מקומיות באוקראינה מדווחות על הפגזות רוסיות נרחבות בקייב,ובניין מגורים בן תשע קומות עולה באש במחוז אובלונסקי שבבירה. בנוסף דווח כי מההפגזות על אזורי המגורים נהרג לפחות אדם אחד ונפצעו שלושה. לדברי סגן שר הפנים של אוקראינה, אנטון גרשצ'נקו, שני בני אדם נהרגו ושלושה נפצעו.קייב לאחר ההפצצה הרוסית הבוקר, רויטרס קייב לאחר ההפצצה הרוסית הבוקר | רויטרס קייב לאחר ההפצצה הרוסית הבוקר, רויטרס
וולודימיר זלנסקי, נשיא אוקראינה, מבקר פצוע מלחמה בבית חולים בקייב, אתמול , גטי וולודימיר זלנסקי, נשיא אוקראינה, מבקר פצוע מלחמה בבית חולים בקייב, אתמול | גטי וולודימיר זלנסקי, נשיא אוקראינה, מבקר פצוע מלחמה בבית חולים בקייב, אתמול , גטי

08:00 - אזהרה לנאט"ו: "נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, ממשיך ללחוץ על המערב להכריז על מדינתו כ"אזור אסור לטיסה", לאחר מתקפת הטילים המאסיבית בבסיס שרחוק 25 ק"מ בלבד מהגבול עם פולין. "אם לא תעשו זאת", אמר, "זה רק עניין של זמן עד שטילים רוסיים ייפלו בשטחכם. בשטחי המדינות החברות בנאט"ו. על בתי האזרחים שלכם". בנאום שפרסם הלילה (בין ראשון לשני) הוא הזכיר כי בשנה שעברה הזהיר את מנהיגי נאט"ו כי אם לא יטילו סנקציות חריפות, כלשונו, נגד רוסיה היא תפתח במלחמה ואמר: "אנחנו צדקנו".

מדינות המערב, נזכיר, לא נענות לבקשתה לסגור את המרחב האווירי שלה - צעד שלמעשה יצרף אותן למלחמה מול רוסיה. בנוסף לסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על מוסקבה שלחו מדינות במערב בשבועות האחרונים משלוחי נשק לאוקראינה כדי לעזור לה להתגונן מהמתקפות הרוסיות. בסוף השבוע הזהירה מוסקבה שמשלוחי הנשק האלה הם "יעדים לגיטימיים לתקיפות".

פינוי אזרחים מאוקראינה ליד קייב, גטי פינוי אזרחים מאוקראינה ליד קייב | גטי פינוי אזרחים מאוקראינה ליד קייב, גטי

בינתיים, בבית הלבן ממשיכים להתעקש שכוחות אמריקניים לא יילחמו בכוחות הרוסיים באוקראינה, אך כן "יגנו על כל סנטימטר משטחי נאט"ו". היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן, ג'ייק סאליבן אמר הלילה שהפצצת הבסיס במערב אוקראינה לא הפתיעה את גורמי המודיעין והביטחון הלאומי האמריקני. הוא ציין כי ארה"ב הזהירה "הרבה לפני שהפלישה יצאה לדרך" כי פוטין מתכנן לתקוף את כל אוקראינה. "דרום אוקראינה, מזרח אוקראינה, וכן, גם מערב אוקראינה", אמר.

לדבריו, "זה מראה שפוטין מתוסכל שכוחותיו לא עושים התקדמות מהסוג שהוא חשב שתיעשה. הוא מרחיב את המטרות, מתפרץ ומנסה לגרום נזק בכל רחבי אוקראינה". עשרות טילים שוגרו אתמול בבוקר לבסיס במערב אוקראינה, שבו שהו בעבר חיילים של נאט"ו, ועשרות בני אדם נהרגו במתקפה. יותר מ-130 בני אדם נוספים נפצעו. בסיס יבוריב הוא המטרה המערבית ביותר שהותקפה עד כה על-ידי הרוסים.

ברקע מה שנראה כמו הסלמה במלחמה באוקראינה, שנכנסת ליומה ה-19, נשיא צרפת עמנואל מקרון שוחח הלילה עם נשיא אוקראינה זלנסקי ועם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. המנהיגים התחייבו "להעניש את רוסיה על פלישתה לאוקראינה", ודנו על המגעים הדיפלומטיים בין כל המעורבים. לפי ארמון האליזה השניים הסכימו "להדק את הסנקציות שכבר הוטלו על מוסקבה", אך לא פירטו על אילו סנקציות דיברו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות