אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת מחסור צפוי בפסח: משרד הבריאות האריך את תקופת השיווק לביצים צילום: Natalie Rhea Riggs / Unsplash

לקראת מחסור צפוי בפסח: משרד הבריאות האריך את תקופת השיווק לביצים

המשרד אישר להאריך בשבוע את תקופת השיווק של ביצים ע"י היבואן, ובמקום זאת לקצר את התקופה בה הצרכן יכול לצרוך אותן ב-12 ימים. המהלך החריג מגיע על רקע החשש למחסור בשוק בעקבות הפקקים בנמלים ועצירת היבוא מאוקראינה, שמספקת 30% מהביצים המיובאות

20.03.2022, 12:28 | נורית קדוש

משרד הבריאות הודיע על הארכת תקופת השיווק של ביצים טריות מיובאות בשבוע, זאת בניסיון להתגבר על המחסור הצפוי בחג הפסח. עד היום, ניתן היה לשווק ביצים מיובאות 21 ימים מיום ההטלה בארץ המוצא, ולאחר מכן הביצים מותרות לשימוש הצרכן עוד 30 יום, תוך שמירתן במקרר הביתי. לבקשת משרד החקלאות, אישר משרד הבריאות להאריך את תקופת השיווק לביצים מיובאות לעד 28 ימים מיום ההטלה ולקצר את התקופה בה ניתן לצרוך אותן על ידי הצרכן ל-18 ימים.


קראו עוד בכלכליסט:


המהלך החריג יצא לדרך בעקבות מדיניות התכנון בענף ההטלה, שמותאמת לכמויות הצריכה לאורך השנה ולכן לא מסוגלת לתת מענה לעליית הצריכה בכ-10% לקראת החגים. המענה לצורך זה ניתן באמצעות מכסות יבוא, אלא שהפקקים בנמלים ועצירת היבוא מאוקראינה מעלים חשש כי המכולות יתעכבו והביצים יגיעו באיחור, מה שיוביל למחסור בביצים בשוק.

מקרר ביצים ריק, צילום: מיטל בריל מקרר ביצים ריק | צילום: מיטל בריל מקרר ביצים ריק, צילום: מיטל בריל

לדברי שר החקלאות עודד פורר, "מהלך זה, כמו גם המהלכים הנוספים שעשינו במשרד, נועדו לדאוג שיהיו לצרכנים מספיק ביצים בחג הפסח. הארכה זו תאפשר ליבואנים להיערך טוב יותר מבחינת מלאי הביצים שיוכלו לייבא מראש, ותאפשר להם לתכנן את היבוא בהתאם".

מדינת ישראל מאשרת יבוא ביצים לתעשייה מארבע מדינות: ספרד, פורטוגל, איטליה ואוקראינה, שהצטרפה לפני כשנתיים ומספקת כ-30% מהביצים המיובאות. בשנים האחרונות התגבר היבוא מספרד - בשנת 2021 הובאו לישראל כ-61 מיליון ביצים מספרד, המהוות כ-35% מסך הביצים המיובאות. ממשרד החקלאות נמסר עוד כי כדי להגדיל את זמינות הביצים ליבוא הם הנחו את השירותים הווטרינריים לבחון פתיחת מדינות נוספות, כמו פולין ובולגריה, ליבוא ביצים לישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות