אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מארה"ב לטליבאן: ציוד צבאי בשווי של כ-7 מיליארד דולר הושאר באפגניסטן לאחר הנסיגה צילום: אי פי איי

מארה"ב לטליבאן: ציוד צבאי בשווי של כ-7 מיליארד דולר הושאר באפגניסטן לאחר הנסיגה

מדו"ח של משרד ההגנה האמריקאי שהגיע לידי CNN עולה כי עם השלמת נסיגת הכוחות האמריקאים באוגוסט הם הותירו אחריהם ציוד צבאי שהועבר לכוחות ההגנה והביטחון של אפגניסטן לאורך 16 שנה. הציוד המדובר כולל מטוסים, כלי רכב צבאיים, כלי נשק, תחמושת, ציוד תקשורת ועוד

28.04.2022, 11:09 | חדשות חוץ

ציוד צבאי בשווי של כ-7 מיליארד דולר שהועבר על ידי ארה"ב לממשלת אפגניסטן לאורך תקופה של 16 שנים, נשאר במדינה לאחר השלמת נסיגת הכוחות האמריקאים באוגוסט, כך עולה מדו"ח של משרד ההגנה האמריקאי שהגיע לידי CNN. פירוש הדבר הוא כי הציוד הגיע לידי הארגון אותו ניסו האמריקאיים להרחיק מאפגניסטן בשני העשורים האחרונים - הטליבאן.


קראו עוד בכלכליסט:


בדו"ח שהועבר לידי הקונגרס מצויין כי אין למשרד ההגנה כל כוונה לשוב לאפגניסטן כדי "להחזיר או להרוס" את הציוד שנשכח מאחור.

לוחמי טליבאן משתלטים על קאבול, אפגניסטן, צילום: אי פי איי לוחמי טליבאן משתלטים על קאבול, אפגניסטן | צילום: אי פי איי לוחמי טליבאן משתלטים על קאבול, אפגניסטן, צילום: אי פי איי

בין 2005 לאוגוסט 2021 העבירה ארה"ב לכוחות ההגנה והביטחון של אפגניסטן (ANDSF) ציוד בשווי כולל של 18.6 מיליארד דולר, כך לפי הדו"ח. מתוך זה, לאחר השלמת הנסיגה ב-31 באוגוסט נותר באפגניסטן ציוד המוערך ב-7.12 מיליארד דולר. הציוד המדובר כולל מטוסים, כלי רכב צבאיים, כלי נשק, תחמושת, ציוד תקשורת ועוד.

"חלק ניכר מהציוד שנותר באפגניסטן חייב תחזוקה מיוחדת שקבלני משרד ההגנה סיפקו לצבא האפגני בצורת ידע טכנולוגי ותמיכה," נכתב עוד בדו"ח.

לפי פירוט הציוד, ארה"ב השאירה באפגניסטן מטוסים בשווי 923.3 מיליון דולר. בשדה התעופה הבינלאומי של קאבול נותרו 78 מטוסים, אך הם הוגדרו כבלתי שמישים עוד לפני השלמת עזיבת הכוחות. כמו כן, ארה"ב העבירה 5 מסוקי קרב מאפגניסטן לאוקראינה, זאת לאחר שכבר היו במדינה לצרכי תחזוקה.

עוד עולה מהדו"ח כי באפגניסטן נותרה תחמושת אוויר-קרקע בשווי 6.54 מיליון דולר, וכן מעל 40 אלף מתוך 96 אלף הרכבים הצבאיים שהעבירה ארה"ב למדינה. עם זאת, מצויין כי סטטוס הפעילות של הרכבים הללו לא ברור.

בגזרת כלי הנשק, נותרו באפגניסטן יותר מ-300 אלף מתוך 427,300 נשקים שהעבירה ארה"ב בסך הכל. כמעט כל ציוד התקשורת והציוד לראיית לילה נותרו גם כן באפגניסטן וכן ציוד רב לנטרול פצצות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות