אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הבנק הפדרלי יסתפק בהעלאת ריבית של חצי אחוז"

"הבנק הפדרלי יסתפק בהעלאת ריבית של חצי אחוז"

אי הוודאות בשוק מקצינה את ירידות השערים, הבנקים וחברות הצריכה מאכזבים, ושוק העבודה רותח

01.05.2022, 10:29 | ג'ון מאייר , בשיתוף GlobalX

ירידות השערים החדות שחתמו את שבוע המסחר הקודם ביטאו בעיקר את רמת האי-וודאות הגבוהה שיש כרגע: הנתונים עדיין מצביעים על אינפלציה גבוהה, ומנגד הצמיחה מתחילה לגלות סימני האטה, ישנם עדיין שיבושים בשרשרת האספקה ובסין התפשטות מגפת הקורונה מובילה לסגרים, שגם כן רק יגבירו את השיבושים בשרשרת האספקה. פוטין מעלה הילוך במערכה באוקראינה, מה שתורם למתיחות הגיאו-פוליטית, שגם כן משפיעה על הסחר העולמי ודוחפת מעלה את מחירי האנרגיה. ולכך יש להוסיף את החשש בשוק כי צעדים שגויים של הבנק הפדרלי במאבקו באינפלציה ידחפו את הכלכלה האמריקאית לכדי מיתון. הסביבה הזו מייצרת לחץ על מניות צמיחה ונכסים יותר מסוכנים.

למרות הריבית העולה - רווחי הבנקים מצטמצמים

בעונת דוחות הרווח, עד כה כ-50% מהחברות הכלולות ב-S&P 500 פרסמו את דוחותיהן, וכ-80% מתוכן הפתיעו לטובה ברווח למניה (EPS). כ-70% הציגו הכנסות גבוהות מהתחזיות המוקדמות. שלושת המגזרים שאכזבו עד כה הם פיננסיים, מוצרי צריכה ושירותי תקשורת, אשר הציגו צמיחה שלילית ברווח למניה. ברמה ההיסטורית, ריביות גבוהות יותר דווקא מטיבות עם המגזר הפיננסי, מאחר שבנקים נותנים הלוואות לפי הריביות לטווח ארוך ומשלמים תשואה לפי הריביות לטווח קצר. ואולם, ככל שהכלכלה מאטה הצרכנים נוהגים בזהירות גדולה יותר ולוקחים פחות הלוואות- וכתוצאה מכך הכנסות הבנקים יורדות. גם ייקור המשכנתאות עשוי לצנן את הביקוש בשוק הדיור. באשר למוצרי צריכה, האינפלציה הגבוהה נוגסת בשולי הרווח של החברות, בעיקר בחברות הקטנות יותר שיתקשו לגלגל את הייקור לצרכן. במגזר הטכנולוגיה השמות הגדולים הציגו הכנסות מרשימות אך מניות הטכנולוגיה צללו על רקע המחסור ברכיבים. מניות הטכנולוגיה הציגו עד כה גידול של 11% הן בהכנסות והן ברווח למניה.

ג ג'רום פאוול יו"ר הפד. יסתפק בהעלאה של 0.5% בריבית השבוע | צילום: AP ג


הבנק הפדרלי יצטרך לצנן את שוק התעסוקה

השבוע הקרוב יהיה גורלי. ישיבת הריבית של הבנק הפדרלי תתקיים ב-3-4 במאי. אנחנו מעריכים כי הבנק יעלה את הריבית ב-0.50% ולא ב-0.75%. הרמיזות על העלאת ריבית של 0.75% נועדו ככל הנראה

למתן את התגובה של השוק להעלאה של כחצי אחוז. ביום שישי יתפרסם דוח התעסוקה לחודש אפריל. שוק העבודה ממשיך להיות הדוק. בדרך כלל שוק העבודה מתפקד בצורה הטובה ביותר כששיעור המשרות הפנויות שקול לשיעור האבטלה. כרגע שיעור האבטלה עומד על 3.6% ושיעור המשרות הפנויות על 7%. כלומר, יש יותר משרות פנויות מאשר ביקוש למשרות. ככל שהמגמה הזו תימשך, הדבר יוביל לגידול ברמות השכר - ולבנק הפדרלי לא תיוותר ברירה אלא להקשיח את המדיניות כדי לצנן את שוק העבודה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות