אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההחלטה הזאת שקיבלה הממשלה היא ככל הנראה המשמעותית ביותר שלה ביחס לחרדים יח"צ

פרשנות

ההחלטה הזאת שקיבלה הממשלה היא ככל הנראה המשמעותית ביותר שלה ביחס לחרדים

החלטת שר התקשורת יועז הנדל לאפשר ניוד מספרים של טלפונים כשרים צפויה להיות המהלך המשמעותי ביותר של הממשלה הזו להחדרת טכנולוגיה ומודרניות לציבור החרדי בדרך לשילובו בעולם התעסוקה

01.05.2022, 17:01 | שחר אילן

בסוף אם יש מהלך אחד של הממשלה הזו שיותיר חותם על החברה החרדית ויקרב אותה לכיוון המודרניות והטכנולוגיה זה כנראה ההחלטה של שר התקשורת יועז הנדל לאפשר ניוד מספרי טלפון "כשרים". זאת במיוחד לאחר ששר האוצר אביגדור ליברמן נכנע בגדול וויתר על ביטול מעונות היום לאברכים.

קראו עוד בכלכליסט:

הנדל התעכב מדי עם ביצוע ההחלטה וקיבל אותה ברגע האחרון. היא תצא לפועל בעוד שלושה חודשים בראשית אוגוסט, כלומר יכול מאוד להיות שזה יקרה רק 60-50 יום לפני הבחירות. אבל בכל מקרה ייקבעו עובדות בשטח. אחרי שאנשים יקבלו את הזכות לצאת מהקומה הכשרה לא יהיה פשוט לסגור אותה מחדש.

ראש תוכנית החרדים של המכון הישראלי לדמוקרטיה, ד"ר גלעד מלאך, מציין ש"אחד התחומים המרכזיים שבהם רואים את השינוי בחברה החרדית הוא הטכנולוגיה, שסודקת את החומות, ופתיחת המספרים הכשרים לניוד תרחיב את זה עוד יותר".

שר התקשורת יועז הנדל שר התקשורת יועז הנדל שר התקשורת יועז הנדל

ברור שמי שיוצא לעבוד מחוץ לעולם החרדי זקוק לטלפון לא כשר. הניוד צפוי לאפשר לחרדים הרבה יותר חופש תעסוקתי בשתי דרכים. עד היום מוסדות חינוך חרדיים רבים לא הסכימו לקבל הורים שיש להם טלפונים לא כשרים. מעכשיו לא תהיה להם דרך לזהות אותם. כמובן שלחרדים שירצו בכך ייפתחו באינטרנט הרבה יותר אפשרויות לתעסוקה ועסקים.

בניגוד לשקר התעמולתי של יהדות התורה, לא מבטלים את הקומה הכשרה. כל מי שירצה להישאר בה יוכל לעשות את זה. מה שמבוטל זו האפשרות לפקח חברתית באמצעות מספר הטלפון על ההימצאות בקומה הכשרה. כלומר מעכשיו אפשר יהיה לדעת לפי המספר אם אדם היה בקומה הכשרה, אבל לא אם הוא נשאר בה. מלאך מציין שעד היום חרדים רבים השתמשו בשני טלפונים "אחד כשר ואחד להתקשר". אז מעכשיו הם יוכלו לפנות את אחד הכיסים.

הנימוק היחיד בעד שימור הקומה הכשרה הוא – אל תתערבו בעניינים שלנו, כלומר ההנהגה החרדית האשכנזית נאבקת על הזכות שהיא סבורה שמוקנית לה לקיים פיקוח הדוק על חיי מצביעיה. בפועל, אין זכות כזו. מאמר של איש אקדמיה חרדי בשם חיים לאוסתריה בכתב העת החרדי הדיגיטלי "צריך עיון" מעלה את הטענה שמכשירי הטלפון הכשרים הפכו לאחד מאמצעי הזיהוי החרדי כמו הבגדים השחורים. מנקודות המבט הזאת, הנדל תורם עוד משהו להתפוררות הקולקטיב החרדי לעוד ועוד רסיסים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות